Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona nieśmiertelnika, kocanki ogrodowej - żółtej, białej, czerwonej

12 produkty

Kocanka ogrodowa, znana również jako kocankowiec, suchokwiat lub nieśmiertelnik (Tanacetum vulgare), jest popularną rośliną w ogrodach ze względu na swoje piękne, (zazwyczaj) żółte kwiaty i aromatyczne liście.

Czytaj więcej

Jak siać kocanki?

Jej uprawa może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla każdego ogrodnika. Jeśli chcesz rozpocząć uprawę kocanki ogrodowej we własnym ogrodzie, istnieje kilka istotnych kroków, które powinieneś podjąć.

Przede wszystkim musisz odpowiednio zadbać o glebę, w której będziesz wysiewać kocankę. Musi być ona przekopana, spulchniona i odpowiednio nawilżona. Kocanka nie lubi konkurencji, dlatego warto zadbać o regularne pielenie grządek czy rabat, na których rośnie. 

Czy kocanka ogrodowa jest wieloletnia?

W rejonie świata, z którego pochodzi kocanka ogrodowa, jest to roślina wieloletnia. W naszej szerokości geograficznej jest to jednak roślina jednoroczna. Ponieważ jest to jednak roślina wymagająca stosunkowo niewiele i prosta w uprawie, może być z łatwością wysiewana co roku: częstą praktyką jest wysiewanie nieśmertelników rokrocznie w tym samym miejscu.

Kocanka ogrodowa - odmiana najlepsza do twojego ogrodu

Zazwyczaj w tradycyjnych ogrodach króluje kocanka żółta. Jednak ze względu na popularność tej rośliny, wyhodowano wiele innych odmian kolorystycznych. Jeśli nie możesz się zdecydować, która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia, zawsze możesz zdecydować się na mix nasion nieśmiertelnika. W ten sposób wysiejesz wiele różnorodnych kwiatów, które będą cieszyć oko nasyconymi barwami. 

Nieśmiertelniki można wysiewać z nasion lub zakupić kocankę ogrodową w postaci sadzonki (zazwyczaj praktykuje się to rozwiązanie na wiosnę). 

Kiedy sadzić kocanki?

Suchokwiat (nieśmiertelnik) można sadzić pod koniec lub na początku sezonu wegetacyjnego. Najlepszym czasem na sadzenie kocanki ogrodowej jest wczesna wiosna lub późna jesień. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale toleruje także niewielki cień. Przed sadzeniem należy przygotować glebę, zapewniając jej dobrą drenaż oraz odpowiednie składniki odżywcze. Warto wspomnieć, że kocanka ogrodowa może być rośliną inwazyjną, dlatego należy zadbać, aby nie rozprzestrzeniała się poza wyznaczonym obszarem.

Jak dbać o kocankę?

Kocanka ogrodowa jest rośliną, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ale odpowiednie działania mogą przyczynić się do jej zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Jednym z kluczowych aspektów dbania o kocankę jest regularne podlewanie, szczególnie w okresach suszy. Roślina dobrze znosi przycinanie, dlatego warto usuwać przekwitłe kwiaty, aby pobudzić kolejne kwitnienie i zachować estetyczny wygląd ogrodu. Wiosną, przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego, warto skrócić pędy kocanki o około jedną trzecią, aby zapewnić jej zdrowy i mocny wzrost.

Kocanka ogrodowa - uprawa

Stanowisko: nasłonecznione, ewentualnie umiarkowanie cieniste

Ziemia: żyzna gleba ogrodowa

Podlewanie: częste, aby ziemia była wilgotna, ale nie nadmiernie mokra

Pielęgnacja: pielęgnację można ograniczyć do przycinania uschłych pędów i przekwitniętych kwiatów. Regularne podsypywanie nawozem lub kompostem sprawi, że nieśmiertelnik będzie pięknie kwitnąć.

Jak przechowywać kocankę przez zimę?

Kocanka ogrodowa jest rośliną, która nie najlepiej znosi zimowe warunki. Można jednak spróbować w okresie jesienno-zimowym przykryć korzenie kocanki warstwą ściółki, co pomoże w utrzymaniu optymalnej temperatury i wilgotności gleby. Dodatkowo, zastosowanie osłony z agrowłókniny może ułatwić odnowienie się rośliny na wiosnę.

O wiele pewniejszym sposobem na przechowanie kocanki jest jej przesadzenie do donic i przezimowanie w ciepłym i suchym miejscu. Mało kto jednak się na to decyduje: w polski klimacie praktykuje się zazwyczaj usunięcie uschniętych pędów jesienią i posadzenie nowych kocanek na wiosnę. 

Uprawa kocanki ogrodowej może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla ogrodników, którzy cenią sobie piękno i aromat tej rośliny. Zrozumienie odpowiednich kroków, takich jak prawidłowe sadzenie, regularne podlewanie i przycinanie, pomoże w zapewnieniu zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia kocanki. Przechowywanie rośliny przez zimę wymaga pewnego wysiłku, ale może pomóc w ochronie jej przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Dbanie o kocankę ogrodową z pewnością przyniesie wiele radości i wzmocni estetykę twojego ogrodu.

Jeśli interesują Cię najlepszej jakości nasiona warzyw, owoców i roślin ozdobnych, zajrzyj do poszczególnych kategorii na Sadowniczy.pl: z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. 

pixel