Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Zatrwianu

17 produkty

Zatrwian to bylina, która w naszej szerokości geograficznej uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Miejscem pochodzenia zatrwianu są okolice Morza Śródziemnego

Czytaj więcej

Kiedy siać zatrwian?

Charakterystyczny wygląd zatrwianu trudno pomylić z jakąkolwiek inną rośliną. Zatrwian wrębny złożony jest z rozety liści pierzastoklapowanych i owłosionych szorstkimi włoskami. Z tych liści wyrastają pędy kwiatostanowe o wysokości dochodzącej nawet do 70 cm. 

Pędy są sztywne, mocno rozgałęzione w górnej części. Wyrastają z nich liście o lancetowatym kształcie i klapowanych brzegach. Kwiatostany zatrwianu są jednocześnie białe, z pięcioma wąskimi płatkami i niebieskie, kielichowate. W dotyku przypominają wielu osobom bibułę. Kwiaty zatrwianu zebrane są w kłosy. Zachwycają w ogrodach od czerwca do późnego września.  

Piękne, delikatne kwiaty i wytrzymała natura zatrwianu sprawiają, że jest to idealna roślina do uprawy w ogrodzie. Jednak aby cieszyć się tym uroczym kwiatem, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy go siać.

Aby uzyskać piękne kwiaty, należy wysiewać nasiona zatrwianu na wiosnę, gdy temperatura gleby osiągnie stabilne 10-15 stopni Celsjusza. W Polsce jest to zazwyczaj około kwietnia lub maja, w zależności od regionu.

Siew można przeprowadzić bezpośrednio na miejsce docelowe w ogrodzie lub można również rozpocząć go w doniczkach wewnątrz pomieszczeń, a następnie przesadzić młode rośliny na zewnątrz, gdy przeminie ryzyko przymrozków.

Interesuje Cię zatrwian wrębny? Nasiona wysokiej jakości zakupisz na Sadowniczy.pl!

Najpopularniejsze odmiany zatrwianu:

  • biały –  w szczególności odmiana 'White'
  • różowy – zwłaszcza piękna odmiana 'Rose'
  • żółty – odmiana 'Yellow' o kwiatach w głębokim odcieniu
  • ciemnoniebieski – często wybierana jest odmiana 'Pale Blue'
  • fioletowy – odmiana 'Darc Blue' cieszy się dużą popularnością ze względu na bardzo nietypowy odcień fioletu. 

Czy zatrwian jest wieloletni?

Niestety, w naszej szerokości geograficznej zatrwian nie jest rośliną wieloletnią. Ten wyjątkowo piękny kwiat nie jest w stanie przetrwać mroźnej i mokrej zimy, dlatego chcąc cieszyć się nim przez cały sezon, musimy wysiewać go co roku.

Jeśli chcemy mieć go w kolejnym sezonie, możemy albo zakupić gotową mieszankę, taką jak np. zatrwian letni mix lub pokusić się o zebranie nasion z własnoręcznie posadzonych kwiatów. Oba rozwiązania gwarantują obfite kwitnienie, pod warunkiem jednak, że nasiona będą przechowywane w odpowiednich warunkach. 

Pomimo tego, że zatrwian jest w Polsce jednoroczną rośliną, jego szybki wzrost i obfite kwitnienie sprawiają, że warto poświęcić mu trochę uwagi.

W pielęgnacji nie jest zbyt trudny: należy go regularnie podlewać i nawozić, aby zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu. Jeśli chcemy pobudzić go do wypuszczania dalszych kwiatostanów, warto ucinać przekwitłe kwiaty: w ten sposób zatrwian stanie się oryginalną i efektowną ozdoba ogrodu. Zasuszony zatrwian doskonale sprawdza się w suchych bukietach, które mogą zdobić dom w okresie jesienno-zimowym. 

Kiedy kwitnie zatrwian?

Zatrwian jest znany ze swoich pięknych, dzwonkowatych kwiatów o różnych odcieniach niebieskiego, fioletu i białego. Kwitnie zwykle od czerwca do września, tworząc prawdziwą feerię kolorów w ogrodzie. Jednak czas kwitnienia może się nieco różnić w zależności od warunków klimatycznych i odmiany zatrwianu, którą posiadamy.

Zatrwian wrębny biały zakwita końcem czerwca i przekwita zazwyczaj pod koniec sierpnia. Z kolei zatrwian wrębny żółty może utrzymywać się na rabatach nawet do bardzo późnej jesieni. 

Czy warto sadzić zatrwian?

Warto zauważyć, że zatrwian przyciąga pszczoły, motyle i inne owady, które pomagają w zapylaniu innych roślin w ogrodzie. Dlatego jest to cenna roślina dla ekosystemu: zwiększa bioróżnorodność, pomaga uzyskać obfity plon warzyw i owoców.

Podsumowując, zatrwian jest pięknym, jednorocznym kwiatem, który warto zaprosić do naszego ogrodu. Aby cieszyć się jego obfitym kwitnieniem, należy siać go na wiosnę, gdy temperatura gleby osiąga już kilkanaście stopni i minęło ryzyko występowania przymrozków. 

Choć nie jest rośliną wieloletnią, szybki wzrost i obfite kwitnienie rekompensują potrzebę wysiewania go co roku. Dzięki swoim kolorowym kwiatom, zatrwian dodaje uroku ogrodom tradycyjnym i rustykalnym, sprawdzając się także jako dominanta w ogrodach minimalistycznych.

Ponieważ zatrwian jest rośliną miodną, przyciąga wiele owadów zapylających, pozytywnie wpływających na ekosystem ogrodu. A czy jest coś bardziej satysfakcjonującego dla ogrodnika niż widok kwitnących roślin w jego ogrodzie? Zdecydowanie warto co roku wysiewać zatrwian i podziwiać jego piękno wśród innych roślin.

pixel