Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona złocienia - złocienie białe, żółte, trójbarwne, kolorowe

11 produkty

Złocienie stanowią doskonałą alternatywę dla innych roślin zdobiących ogrody, a nawet balkony z uwagi na długi okres kwitnienia oraz trwałość kwiatów ciętych w wazonie. Zwarte, dorodne kępy można komponować i innymi gatunkami roślin, a sam złocień, nie wymaga nadmiaru pracy, przynosząc przy tym moc satysfakcji. Złocień, nasiona, kiedy siać? Kiedy złocień kwitnie? Jak poprawnie dbać o kwiaty złocienia?

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

  • Kiedy siać złocienie?

  • Kiedy kwitną złocienie?

  • Czy Złocień jest rośliną wieloletnią?

Kiedy siać złocienie? 

Złocień wysiewa się wiosną (od marca do końca czerwca) lub jesienią (we wrześniu lub październiku). Wybór zależy między innymi od preferencji oraz warunków klimatycznych. Posianie tych kwiatów wczesną wiosną zapewni roślinom wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem wysokich temperatur.

Wysiew złocienia w połowie maja lub w czerwcu zminimalizuje ryzyko pojawienia się wiosennych przymrozków, co uchroni siewki przed uszkodzeniem. Wysiew jesienny umożliwi rozwinięcie systemu korzeniowego roślin przed nadejściem zimy.

Złocień nasiona – jak posiać?

Nasiona złocienia sieje się do doniczek lub bezpośrednio do gruntu. W przypadku siania do doniczek pojemnik powinno się wypełnić żyzną ziemią, a następnie na powierzchnię gleby należy umieścić nasiona kwiatu, przykrywając je cienką warstwą podłoża. Przez jakiś czas wskazane jest odpowiednie nawilżenie gleby. Gdy roślina wykiełkuje i temperatura na zewnątrz będzie sprzyjająca, siewkę złocienia należy przesadzić do przygotowanego stanowiska w ogrodzie.

W przypadku siewu nasion bezpośrednio do gruntu należy wybrać stanowisko słoneczne, dobrze nawodnione i opielone. Nasiona należy równomiernie wysiać, zachowując odpowiednie odstępy, i przykryć cienką warstwą ziemi. Na koniec całość delikatnie podlać.

Złocień uprawa z nasion – pielęgnacja rośliny po wykiełkowaniu 

Młodej roślinie należy zapewnić odpowiednie oświetlenie, regularne podlewanie oraz właściwe nawożenie. Istotne jest także systematyczne odchwaszczanie stanowiska oraz zapewnienie kwiatu ochrony przed szkodnikami. Systematyczna pielęgnacja złocienia sprzyja optymalnemu rozwojowi rośliny, zwiększa jej zdolność do magazynowania składników odżywczych oraz wydłuża okres jej kwitnienia.

Kiedy kwitną złocienie? 

Złocienie są wyjątkowymi roślinami, które przyciągają wzrok swoimi walorami estetycznymi. Kwitną latem i jesienią, wprowadzając do ogrodów niezliczone kolory i piękno. Zwykle pełny rozkwit złocieni występuje w okresie od lipca do początku września, jednak czasem zdarza się, że niektóre okazy kwitną, dłużej. Może być to wynikiem różnic genetycznych lub zdolności adaptacyjnych danej odmiany do warunków środowiskowych.

Złocień – najpopularniejsze gatunki

Poszczególne odmiany złocienia, różnią się ubarwieniem, osiąganą wysokością, czy też budową kwiatostanów. Jednak pośród nich można wyróżnić kilka gatunków, które niezwykle często królują w ogrodach:

Kwiat ozdobny charakteryzujący się żółto-białym kolorem kwiatostanów i podwójnie pierzasto wciętymi liśćmi. Jego pędy wypuszczają zazwyczaj po kilka koszyczków kwiatowych, których średnice wynoszą do 3 cm. Sięga 1 m wysokości, co czyni go jednym z najwyższych gatunków tej rośliny.

Roślina posiadająca pojedyncze lub pełne białe kwiaty, zebrane w gęste baldachogrona. Osiąga od 30 do 40 cm wysokości i wydziela silny zapach poprzez gruczoły umieszczone na całym kwiecie. Jest to roślina, która nie wymaga wiele i jest łatwa w uprawie.

Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum), cechują kwiatostany występujące w szerokiej gamie kolorów. Oprócz dominującej barwy płatków, na każdym kwiatku występują w kontrastowej barwie pasy w kształcie pierścienia. Średnica koszyczków kwiatowych wynosi aż 7 cm, a ich wysokość nie przekracza 0,5 m.

  • Złocień różowy

Roślina astrowata osiągająca do 1 m wysokości. Posiada sztywne i rozgałęzione pędy oraz łodygi porośnięte pierzastymi liśćmi. W okresie kwitnienia złocień tego gatunku pokrywa się pięknymi różowymi kwiatami o żółtym środku.

Poznanie wymogów różnych złocieni, takich jak złocień różowy czy złocień trójbarwny ‘Dunetti’, jest niezwykle istotne oraz pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty w uprawie tych pięknych kwiatów.

Czy Złocień jest rośliną wieloletnią? 

Większość złocieni to rośliny wieloletnie, które w kolejnych sezonach odrastają z kłączy lub rozłóg i kwitną na nowo. Niemniej jednak istnieją również gatunki złocienia, które są kwiatami jednorocznymi. Nasiona tych roślin kiełkują i rozwijają się tylko przez jeden sezon wegetacyjny, po czym obumierają.

Przed nabyciem nasion, warto sprawdzić ich źródło pochodzenia. Trzeba pamiętać, iż nasiona znajdujące się w ofercie renomowanego sklepu przechodzą wcześniej odpowiednie badania i testy, mające na celu zwiększenie ich odporności na choroby i trudne warunki bytowe.

pixel