Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Krzewuszki

50 produkty

Krzewuszka (Weigela) to rodzaj krzewów ozdobnych należących do rodziny przewiertniowatych, które występują naturalnie w Azji. Wyróżnia się 11 gatunków tej rośliny, a typowym jest Weigela japonica. Krzewuszki rosną szybko, a ich wysokość może wynosić 2-4 metrów. Rośliny te mają długie i przewieszające się pędy. Od maja do czerwca zdobią je licznie występujące dzwonkowate kwiaty w białym, różowym lub rubinowym kolorze. Niektóre odmiany kwitną również w sierpniu lub na początku jesieni. Istnieją krzewuszki z fioletowymi liśćmi – u pozostałych są one zielone lub żółto-zielone.

Czytaj więcej

Odmiany krzewuszki, które upiększą Twój ogród

Jeśli chcesz zasadzić w swoim ogrodzie najpiękniejsze odmiany krzewuszki, weź pod uwagę gatunek krzewuszka cudowna. Jedną z najpopularniejszych odmian tej rośliny jest krzewuszka cudowna 'Aleksandra'. Jej kwiaty mają fioletowy kolor i pojawiają się nie tylko na wiosnę, ale także na przełomie sierpnia i września. Krzew ten dorasta do wysokości 1,5 metra. Szukasz odmiany o ciemnoczerwonych kwiatach? Przyjrzyj się krzewuszce cudownej 'Rubidor', której atutem są nie tylko pięknie ubarwione rubinowe kwiaty, ale także kontrastujące z nimi seledynowo-złociste liście. Pomyśl też o zainwestowaniu w sadzonki krzewuszki cudownej 'Bristol Ruby', bo może zauroczyć Cię swoimi okazałymi purpurowo-różowymi płatkami kwiatów. Jeśli interesuje Cię krzewuszka czerwona, w sam raz dla Ciebie może być krzewuszka 'Eva Rathke', a także krzewuszka 'Red Prince', która kwitnie na karmazynowo. Intrygujący kolor mają także kwiaty krzewuszki cudownej 'Evita'. Ich odcień może być ciemnoróżowy lub czerwonawy.

Uważasz, że w Twoim ogrodzie najlepiej będzie się prezentować krzewuszka różowa? Jasnoróżowe kwiaty krzewuszki cudownej 'Rosea' mogą Ci szczególnie przypaść do gustu. W tej grupie znajduje się wyjątkowo obficie kwitnąca krzewuszka cudowna 'Pink Princess', która przez niektóre osoby jest uważana za najpiękniejszą odmianę swojego gatunku. Duże wrażenie robią także eleganckie krzewuszki wczesne 'Bouquet Rose'. Nie zapominaj także o krzewuszce 'Variegata' i o bujnie obsypanej wspaniałymi kwiatami krzewuszce 'Nana Variegata'. Obie te odmiany mają dwukolorowe liście. Podpowiadamy, że niezwykłą urodą odznacza się również krzewuszka biała.

Krzewuszka - odmiany karłowe

Karłowe krzewuszki osiągają najwyżej 1 m wysokości i są wymarzone do niewielkich ogrodów. Do odmian karłowych należy między innymi krzewuszka cudowna 'Evita'. Odcień jej kwiatów może być ciemnoróżowy lub czerwonawy. Jest to wyjątkowo odporna odmiana, którą warto sadzić w pobliżu szpalerów. Do odmian karłowych zalicza się również kwitnąca na purpurowo i ciemnoróżowo krzewuszka cudowna 'Victoria'. Roślina ta rośnie wyjątkowo powoli!

Jedną z najbardziej poszukiwanych odmian karłowych jest krzewuszka cudowna 'Minor Black', która osiąga zaledwie 60 cm wysokości, jednak jej ciemnoczerwone kwiaty i fioletowe liście przyciągają wzrok każdego! Jeszcze niższą odmianą jest krzewuszka cudowna 'Monet'. Jest ona ceniona za niezwykłe zabarwienie liści ? najpierw są one brudnoróżowe i zielone, a później brązowe

Kiedy przyciąć krzewuszkę? Pielęgnacja, przesadzanie rozmnażanie i uprawa tych roślin

Krzewuszka to roślina idealna dla niecierpliwych. Rośnie szybko i ma niewielkie wymagania. Jeśli szukasz krzewów, które niezbyt prędko osiągają docelową wysokość, sprawdź, jakie rośliny wolno rosnące można znaleźć w sklepie Sadowniczy.pl. Jeśli chodzi o krzewuszkę, to lubi ona stanowiska słoneczne lub lekko zacienione i najlepiej czuje się w lekko zasadowej lub kwaśnej glebie, która jest próchnicza, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Warto wybrać dla niej miejsce osłonięte od wiatru. Roślinie tej szkodzi susza, nie lubi ona też niskich temperatur w okresie kwitnienia. Przed nadejściem zimy trzeba zabezpieczyć jej korzenie słomą lub agrowłókniną.

Jeśli zależy Ci na obfitym kwitnieniu, pamiętaj o jej regularnym nawożeniu kompostem. Ważne jest również odpowiednie cięcie krzewuszki, ponieważ dzięki niemu roślina będzie miała ładny, gęsty pokrój. Krzew przycina się o połowę zaraz po posadzeniu, które powinno mieć miejsce wiosną. Kolejnych cięć należy dokonywać po przekwitnięciu. Pozostawia się wtedy nowe pędy, które jeszcze nie kwitły. Krzewuszki rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe lub zdrewniałe o długości około 20 cm. Można też wykorzystać sadzonki zielne albo przyszpilić tegoroczne pędy boczne do podłoża. Krzewuszki przesadza się w od marca do maja lub na przełomie sierpnia i września

Żywopłot z krzewuszki w ogrodzie - jak go posadzić?

Krzewuszka nadaje się zarówno na żywopłot, jak i do sadzenia pojedynczo. Sadząc żywopłot z tego krzewu, trzeba mieć na względzie to, że roślina bardzo szybko się rozrasta ? również wszerz. Aby osiągnąć dobry efekt, sadzonki należy umieszczać w ziemi tak, aby odstęp między nimi wynosił 1-1,5 metra. Gdy będziesz przygotowywać krzewuszkę do sadzenia, zadbaj o to, by dołek, w którym zostanie umieszczona jej bryła korzeniowa, był przynajmniej dwa razy większy od korzeni. Żywopłot z krzewuszki warto sadzić w kwietniu lub maju. Zobacz, jakie inne zielone rośliny do ogrodu są również dostępne w naszym ogrodzie. 

pixel