Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Lwiej Paszczy

23 produkty

Lwie paszcze to jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, które cieszą wzrok od czerwca do bardzo późnej jesieni. Lwia paszcza, nazywana również wyżlinem większym, faktycznie ma kwiaty przypominające rozwarte lwie paszcze - stąd potoczne określenie na tę roślinę. Wyżlin sprawdza się zarówno na rabatach, jak i w donicach, może być hodowany z myślą o ścinaniu, ponieważ długo utrzymuje swój pierwotny wygląd w wazonach Dowiedz się, jak pielęgnować te nieprzeciętne kwiaty. 

Czytaj więcej

Kiedy siać lwie paszcze?

Lwie paszcze, znane również pod łacińską nazwą jako Antirrhinum majus lub wyżlin większy, to popularne kwiaty ogrodowe, które dodają barwy i rustykalnego uroku każdej przestrzeni ogrodowej. Chociaż w naturze występują w Europie Południowej i Afryce Północnej, w Polsce również można je z powodzeniem uprawiać, jednak głównie jako roślinę jednoroczną.

Odmian lwiej paszczy jest mnóstwo. Różnią się od siebie barwą kwiatów, porą kwitnienia i wysokością roślin. Odmiany niskie osiągają maksymalną wysokość 20 cm, średnie - 50 cm, a wysokie nawet 100 cm. Lwie paszcze występują niemal we wszystkich kolorach z wyjątkiem niebieskiego. Niektóre odmiany są również dwubarwne albo i wielobarwne.

Wybór odpowiedniego momentu do wysiewu lwiej paszczy jest kluczowy, aby cieszyć się kwiatami przez cały sezon wegetacyjny. 

Lwie paszcze powinny być wysiewane najlepiej dość wczesną wiosną, około 4 tygodni przed ostatnimi spodziewanymi przymrozkami. Przy założeniu, że średnia temperatura jest odpowiednia, czyli utrzymuje się na poziomie około 15-20 stopni Celsjusza, nasiona lwiej paszczy kiełkują zwykle w ciągu 10-14 dni.

Zazwyczaj dobrze wyselekcjonowane nasiona wysiewa się w marcu do pojemników umieszczonych w pomieszczeniu (chłodnym, ale z dodatnimi temperaturami przez całą dobę) lub od kwietnia do maja wprost do gruntu.

W drugim przypadku zwykle lwią paszczę sieje się w rzędach, a pikuje sadzonki z 2-3 liśćmi właściwymi (dwa pierwsze to tzw. liścienie, które najlepiej jest usunąć poprzez ustrzykiwanie, gdy roślina wypuści już liście właściwe).

Jak siać lwie paszcze?

Podstawą sukcesu jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Lwie paszcze preferują glebę dobrze przepuszczalną, lekko kwasową lub obojętną. Zalecanym pH jest 5,5-6,6. Najlepszym podłożem okaże się torf wymieszany z piaskiem w stosunku 2:1. Zanim zasiejesz nasiona, warto przygotować glebę poprzez jej spulchnienie i usunięcie wszelkich kamieni czy innych zbędnych śmieci, takich jak stare korzenie etc.

Nasiona lwiej paszczy są stosunkowo małe, więc nie musisz ich sadzić zbyt głęboko – wystarczy, że są lekko przykryte ziemią (ale nie uklepaną na twardo, ponieważ może to utrudnić kiełkowanie!). Zaleca się utrzymanie odległości około 30 cm pomiędzy roślinami, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu.

Podczas siewu ważne jest, aby utrzymać glebę wilgotną, ale nie przemoczoną. Nadmiar wody może spowodować gnicie nasion, które nie zaczną przez to kiełkowąć. Regularne podlewanie i oczyszczanie gleby z chwastów wokół roślin znacznie zwiększa szansę na obfite kiełkowanie wszystkich wysianych nasion.

Bieżąca pielęgnacja lwiej paszczy

Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi w przypadku lwiej paszczy jest odchwaszczanie rabaty, na której rośnie, odpowiednie nawadnianie gleby oraz jej nawożenie. Jak każda roślina bujnie kwitnąca, również lwia paszcza potrzebuje wielu składników odżywczych, aby utrzymać swoje piękne kwiaty. Specjaliści podkreślają, że lwią paszczę można nawozić nawet co tydzień (podobnie jak kwiaty doniczkowe). Do tego celu najlepiej sprawdzają się nawozy do roślin kwitnących, zawierające sporą dawkę fosforu i potasu, a także niewielkie ilości azotu. Jeśli gleba, w której uprawiane są lwie paszcze, jest zasobna w te składniki i bogata, to nawożenie można ograniczyć do jednego razu w miesiącu lub w ogóle z niego zrezygnować.

Ważnym elementem pielęgnacji wyżlinu jest ustrzykiwanie jego głównego pędu. Prowadzi to do rozkrzewiania się rośliny i intensywniejszego kwitnienia. Najlepiej wyłamywać wierzchołki pędów na wysokości około 10 cm. W ten sposób ogrodnicy zazwyczaj przygotowują rośliny pod kwiaty cięte - mają one piękny, zwarty, ale jednocześnie mocno ukwiecony pokrój.

Jak zbierać nasiona z lwiej paszczy?

Zbieranie nasion z roślin lwiej paszczy to prosty i ekonomiczny sposób na zapełnienie ogrodu tymi pięknymi kwiatami również w kolejnych latach. Nasiona zbiera się na koniec sezonu, kiedy kwiaty zaczynają więdnąć, a łodygi stają się brązowe i suche.

Zaczekaj, aż nasiona w pełni dojrzeją zanim zaczniesz je zbierać. Dojrzałe nasiona lwiej paszczy są ciemne i twarde. Po zebraniu nasion, najlepiej jest je suszyć przez kilka dni w ciepłym, suchym miejscu. Pamiętaj, aby po tym czasie przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu do momentu wysiewu, najlepiej w dobrze opisanej torebce. 

Jak jednak zebrać same nasiona? Najlepiej jest zerwać torebki nasienne z roślin i umieścić je w papierowej torbie. Po wstrząśnięciu nią, nasiona powinny wypaść z torebek i w ten sposób można je wybrać, wysuszyć i zachować do następnego sezonu. 

Jeżeli nie zrobimy tego samodzielnie, zazwyczaj lwie paszcze z powodzeniem wysiewają się same: pod koniec sezonu wegetacyjnego, torebki nasienne same opadają, rozkładając się w glebie i zasilając ją nasionami. Z tym, ze oczywiście trudniej "zapanować" nad takim samodzielnym wysiewem: z dużym prawdopodobieństwem dziko wysiane rośliny będą potrzebować przepikowania.

Najpopularniejsze odmiany lwich paszczy w Polsce:

Lwia paszcza hiacyntowa jest najczęściej wybierana jako kwiat uprawiany z myślą o cięciu: długo utrzymuje się w wazonach i nie więdnie. Ciekawą odmianą jest biała lwia paszcza, rzadko spotykana (do najczęściej wybieranych należą różowe, jasnofioletowe i purpurowe). 

Dobrym sposobem na wprowadzenie rustykalnej, interesującej kolorystyki do ogrodu jest zakup gotowej mieszanki nasion lwiej paszczy, która składa się zazwyczaj ze zróżnicowanych kolorystycznie roślin. Oprócz wysokich lwich paszcz, dostępne są w sklepach ogrodniczych również nasiona odmian średniowysokich, które można komponować na rabatach z niższymi kwiatami czy liśćmi ozdobnymi. 

Czy lwie paszcze są wieloletnie?

Lwie paszcze są technicznie bylinami, co oznacza, że mogą przetrwać przez wiele lat. Jednak w chłodniejszych klimatach, są często uprawiane jako rośliny jednoroczne, ponieważ nie tolerują dobrze niskich temperatur. W praktyce więc, mimo że lwie paszcze są wieloletnie, zwykle nie przetrwają zimy w surowych klimatach.

Jednakże, jest kilka strategii, które możemy zastosować, aby pomóc naszym lwim paszczom przetrwać zimę. Jednym z nich jest stosowanie ściółki, która zapewnia dodatkową warstwę ochronną dla korzeni rośliny. Kolejną strategią jest przechowywanie roślin wewnątrz garażu, ogrodu zimowego czy w doświetlonej piwnicy w chłodniejszych miesiącach. Rośliny mogą być przesadzone do doniczek i przeniesione do chłodniejszego pomieszczenia, ważne jednak, aby miały dostęp do słońca przez co najmniej kilka godzin na dobę.

Mimo że te strategie mogą nie gwarantować przetrwania lwiej paszczy przez zimę, z pewnością zwiększą szanse na to, by roślina w kolejnych latach zachwycała bujnymi kwiatami. Bez względu na to, czy lwie paszcze są traktowane jako rośliny jednoroczne czy wieloletnie, jedno jest pewne: te piękne kwiaty z pewnością dodadzą koloru i życia do każdego ogrodu.

Podsumowując, uprawa lwiej paszczy nie jest trudna, a efekty mogą być naprawdę zachwycające. Te kwiaty są nie tylko piękne, ale również odporne na trudne warunki atmosferyczne, suszę czy przelanie i są łatwe do uprawy, co czyni je doskonałym wyborem dla zarówno doświadczonych ogrodników, jak i tych początkujących. Nasiona lwiej paszczy dostępne są niemal w każdym sklepie ogrodniczym, jednak przed zakupem warto się upewnić, czy były przechowywane w odpowiednich warunkach i czy nie są zbyt stare. Sprawdzone sklepy takie jak Sadowniczy.pl gwarantują najwyższą jakość nasion i sadzonek.

pixel