Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pluskwice Świecznice

1 produkty

Jej nazwa intryguje! Świecznica groniasta, poza intensywnym zapachem, przykuwa uwagę przede wszystkim swoją okazałością. Jest bowiem jedną z największych bylin jakie możemy posadzić w swoim ogrodzie. Jej niskie odmiany osiągają wysokość 1 m, średnie 1,5 a wysokie nawet do 2 metrów. Dzięki swojemu gęstemu upierzeniu, tworzy okazałe kępy powcinanych liści. Kwiaty osadzone są na długich pędach kwiatostanowych i przybierają białą barwę. Kwitnienie przypada na okres od sierpnia do września. Pozytywnie wpływa również na bioróżnorodność, bowiem swoim zapachem przyciąga owady zapylające.

Czytaj więcej

Świecznica - roślina w sam raz do Twojego ogrodu

Świecznica doskonale sprawdzi się jako wysoki kwiat wzdłuż ogrodzeń i ścian. Z wykorzystaniem świecznic możliwe jest stworzenie wysokich, cienistych rabat. Świetnie sprawdzi się również w pobliżu małych, wodnych akwenów w stylu oczek. Dobrze czuje się w pobliżu drzew, a dzięki wysokim rozmiarom będzie też stanowiła piękne tło dla niższych roślin.

Warto pamiętać o tym, że bylina ta potrzebuje czasu by urosnąć i zakwitnąć, dlatego też sadźmy ją zawsze jako tło do istniejących już kompozycji. Świetnie też spełni swoją rolę jako uzupełnienie przerzedzeń w ogrodzeniu czy zastąpi miejsce po wykopanych bylinach.

Wśród najczęściej komponowanych kwiatów z świecznicami kwitnącymi na lato są przetaczniki, tojeści oraz paprocie. Polecamy również zestawienie świecznic z funkiami, zawilcami japońskimi, tawułkami czy hortensjami. Byliny kwitnące jesienią doskonale odnajdą się w towarzystwie astrów, rozchodników okazałych, tojadów, rdestów a także jesiennych zawilców.

O każdej porze, doskonale będą komponować się z lawendą, która kształtem nieco przypomina świecznicę. Roślina ta zdobi nasz ogród również zimą - dzięki ozdobnym suchym owocom.

Jak wygląda pluskwica groniasta?

Pluskwica groniasta to jedna z najwyższych bylin rozwijających się w naszych ogrodach. Wyglądem przypomina nieco dziko rosnące leśne rośliny. Posiada dwu oraz trójdzielne liście, które dodają szyku każdej rabatce. Największą uwagę przykuwają kwiaty, na które składają się drobne, cienkie płatki zebrane w gęsty kłos. Kwiaty nie rozwijają się jednocześnie, dzięki czemu często wyglądem przypominają palącą się świecę. Stąd jej potoczna nazwa świecznica.

Roślina posiada najczęściej białe bądź fioletowe kwiaty, w zależności od odmiany. Korzeń przyjmuje kolor brunatny i rośnie dosyć płytko w glebie. Roślina ta ma tendencję do mocnego i szybkiego rozwoju oraz rozrostu na boki, w związku z czym doskonale sprawdza się w ogrodach urządzonych w stylu wiejskim i rustykalnym.

Kwiaty świecznicy wydzielają intensywny zapach, kuszący dla owadów, z kolei dla ludzi może być drażniący. Nie zaleca się więc jej sadzenia blisko miejsca wypoczynku w ogrodzie bądź uczęszczanej ścieżki. Często roślina przyjmuje też nazwę pluskwicy gronowej przez to, że jej kwiatostan to grono. Inna, mniej popularna nazwa, to pluskwica sercolistna, nawiązująca do kształtu blaszek liściowych w formie małych serduszek.

Pluskwica (świecznica) groniasta - właściwości, odmiany, uprawa i pielęgnacja

Świecznica doskonale radzi sobie na stanowiskach nasłonecznionych umiarkowanie lub częściowo zacienionych. Poleca się, zwłaszcza w przypadku odmian z barwnymi liśćmi, uprawę w miejscu osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia. Wybierając miejsce na posadzenie tej byliny, warto zwrócić uwagę by było to miejsce, które jest wolne od silnych wiatrów. Ma to związek z ryzykiem złamania się rośliny, bowiem osiąga ona wysokie pędy. Gatunek ten na szczęście jest mrozoodporny, dzięki czemu istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia podczas zimy. Warto jednak zabezpieczyć ją dodatkowo i późną jesienią okryć korzenie grubszą warstwą ściółki.

Mając na względzie, że świecznica ceni sobie warunki leśne, warto jej zapewnić odpowiednią glebę. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Kłopotliwe mogą okazać się gleby jałowe (jeśli taką wybierzemy, pamiętajmy o użyźnianiu) oraz gliniaste (w tym wypadku koniecznie wykonajmy przed nasadzeniem drenaż). Dla dobrego wzrostu pluskwicy warto zadbać by do gleby dodać rozkruszoną glinę. Wraz z biegiem lat, należy pamiętać o regularnym podsypywaniu kompostem.

Byliny te warto sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Polecanym miejscem, w którym nie tylko roślina będzie dobrze się rozwijać, ale również pięknie komponować z otoczeniem, jest ogrodzenie ogrodu bądź rabaty znajdujące się w odpowiedniej odległości od miejsca odpoczynku. Najczęściej takie miejsca charakteryzuje występowanie mniejszych bądź większych drzew. Wybierając właśnie tam miejsce dla naszych świecznic, pamiętajmy o odchwaszczeniu. Szczególnie zadbajmy o jej nawodnienie. Na szczęście pluskwica groniasta jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. W związku z czym należy ją obserwować, ale nie ma potrzeby stosować przezornie oprysków.

Rozmnażanie pluskwic najczęściej, przez wzgląd na jej ekspansywny rozwój, jest możliwe za pomocą podziału kłączy, który przeprowadzany wczesną wiosną bądź po niedługo skończonym kwitnieniu, przypadającym na wczesną jesień. Często też możemy obserwować obfite samosiewy, jeżeli roślina ma zapewnione właściwe ku temu warunki.

Do najpopularniejszych gatunków należy pluskwica groniasta, osiągająca wysokość nawet do 2 metrów, z białymi, drobnymi kwiatuszkami. Jej kwiatostany osiągają wysokość nawet do 60 cm. Kwitnie najchętniej w lipcu i sierpniu a kwiaty powoli otwierają się stopniowo od dołu ku górze. Drugim popularnym gatunkiem jest pluskwica sercolistna, osiągająca nieco mniejsze rozmiary - do 150 cm. Jej liście są również złożone, ale znacznie szersze i o sercowatej nasadzie. Kwiatostany w tym wypadku są krótsze, nieco bardziej zwarte a kolor kwiatów wpada w kremowy odcień. Swoje kwitnienie rozpoczyna pod koniec sierpnia, gdy pluskwica groniasta jest u schyłku swojego sezonu. Jeśli do ogrodu dodatkowo wybierzemy świecznicę gałęzistą, która kwitnie od września do końca października, zyskamy aż 4-miesięczne kwitnienie (następujące po sobie od lipca do października).

Odmiany pluskwicy to prosta 'Brunette' wyróżniająca się ciemnopurpurowym ulistnieniem. Osiąga wysokość do 100 do 140 cm, a jej kwiatostany około 35 cm. Pojawiają się one późnym latem na wysokich, sztywnych łodygach i zdobią ogród do późnej jesieni. Warto również zainteresować się pluskwicą 'Atropurpurea' o brązowawych liściach i białych kwiatach, pluskwicą 'Black Negligee' oraz świecznicą 'Misty Blue'. Świecznica uznawana jest również za roślinę leczniczą i polecana jest jako zioło wspierające kobiety w problemach związanych z bolesnymi menstruacjami oraz uciążliwymi objawami menopauzy.

pixel