Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Glicynie chińskie Wisterie

8 produkty

Wisteria, znana również jako glicynia lub słodlin, to piękna i popularna roślina, której kwiaty są jednymi z najbardziej spektakularnych wiosennych ozdób. Pochodząca z Azji roślina pnąca może osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i pięknie ozdabiać ogrody, pergole, altany czy budynki. Warto jednak pamiętać, że to roślina trująca i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przedstawiamy kompletny poradnik dotyczący nawożenia, podlewania, przycinania i wyboru pergoli dla wisterii, a także wskazówki, kiedy najlepiej ją sadzić.

Czytaj więcej

Jak pielęgnować wisterię?

Wisteria (łac. Wisteria sinensis) to piękna i popularna roślina, której kwiaty są jednymi z najbardziej spektakularnych wiosennych ozdób. Zwana jest inaczej glicynią lub słodlinem i znana jest niemal wszystkim ogrodnikom ze względu na swój charakterystyczny wygląd.

Pnącza wisterii pochodzą z Azji. Największe odmiany dorastają nawet do 10 metrów wysokości i wspaniale ozdabiają pergole, altany, ogrodzenia czy budynki. Decydując się na zaproszenie glicynii do swojego ogrodu warto mieć świadomość, że jest to roślina trująca. 

Jeśli chodzi o pielęgnację, wisteria nie jest bardzo wymagająca, ale też nie należy do roślin, które można zostawić "samym sobie". Ze względu na fakt, że jej intensywnie przyrastające pędy potrafią się wydłużyć nawet o 3 metry w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego, roślina potrzebuje wielu składników odżywczych. W tym celu jej stanowisko powinno być co najmniej raz w roku nawożone dobrej jakości kompostem lub przekompostowanym obornikiem.

Najbardziej istotnymi dla wzrostu glicynii minerałami są potas i fosfor. Należy za to unikać nawożenia azotem, ponieważ z jego niedoborami rzadko kiedy wisteria ma kłopoty. Warto także pamiętać, że wisteria jest bardzo wrażliwa na niedobory wody. Dlatego w czasie upałów należy ją systematycznie podlewać i dbać o to, aby jej podłoże było zawsze wilgotne. W przeciwnym wypadku będzie marnieć, a jej poszczególne pędy mogą obumierać.

W kwestii pielęgnacji należy także pamiętać, że silny przyrost związany jest z koniecznością częstego i silnego przycinania glicynii. Zaleca się wykonywać tę czynność dwa razy do roku: raz na wiosnę, aby pozbyć się obumarłych, przemarzniętych i chorych pędów) oraz latem: najlepiej w lipcu lub sierpniu. Dobrą praktyką jest także skracanie nowych przyrostów, za wyjątkiem młodych roślin.

Młode kłącza rozpina się na podporach, dzięki czemu kształtuje się koronę tego pięknego kłącza. Dobrze prowadzona glicynia nie wymaga dużej uwagi jeśli chodzi o cały sezon wegetacyjny. Jeśli jednak zaniedbamy ją przez jeden rok, możemy mieć sporo trudności, aby w kolejnych latach wyprowadzić ją do estetycznego, przyciętego w prawidłowy sposób krzewu. Warto oczywiście pamiętać, że w przypadku ogrodów naturalistycznych niekoniecznie musi to stanowić problem estetyczny. Jednak nieprzycinanie wisterii prowadzi z czasem do osłabienia jej kwitnienia i zmniejszania się przyrostu kłączy. 

Jaka pergola do wisterii?

Wybierając pergolę dla wisterii, należy pamiętać, że pnącze to potrzebuje wsparcia i podpór, aby mogło prawidłowo rosnąć i się rozwinąć. Optymalna pergola powinna być wykonana z trwałego drewna lub metalu i mieć odpowiednią konstrukcję. W przypadku wisterii poleca się wybór pergoli o wysokości około 2-3 metrów, co pozwola na swobodny rozrost rośliny.

Ważne jest również, aby pergola miała odpowiednią szerokość. Trzeba pamiętać, że wisteria w okresie kwitnienia jest potężną rośliną, dlatego pergola powinna być solidnie umocowana. Często wybieranym rodzajem pergoli jest łukowa: umożliwia ona osiągnięcie pożądanego efektu dekoracyjnego.

Wisteria - kiedy sadzić?

Glicynia może być sadzona przez cały sezon wegetacyjny. Roślina ta nie jest specjalnie trudna do ukorzenienia, warunkiem jest jednak pozyskanie zdrowej, dobrze rozwiniętej sadzonki. 

Idealnym miejscem dla glicynii jest stanowisko spokojne, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Warto pamiętać sadząc niewielką sadzonkę, że niebawem wisteria rozrośnie się do potężnych rozmiarów: dlatego należy jej zapewnić odpowiednio dużo miejsca i nie sadzić jej zbyt blisko innych roślin. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że glicynia ma tendencję do pięcia się po sąsiadujących z nią roślinach, przez co zabiera im słońce i może prowadzić do ich obumarcia. Dlatego nie najlepszym pomysłem jest zostawianie glicynii by rosła "naturalnie". 

Sadząc wisterię przy budynku uważać należy na rynny, parapety i ruchome elementy, które pod ciężarem pnącza mogą się zerwać, generując niepotrzebne koszty. 

Najpopularniejsze odmiany wisterii.

Glicynia dostępna jest w wielu kolorach. Najbardziej popularna jest co prawda fioletowa wisteria, ale w sklepach ogrodniczych spotkamy także rośliny o białych kwiatach, niebieskich, różowych, a nawet żółtych. 

Wisteria 'Blue Moon' to odmiana wisterii, która wyróżnia się nie tylko pięknymi, niebieskimi kwiatami, ale również długim okresem kwitnienia. Kwiaty tej odmiany pojawiają się zwykle w maju i czerwcu i utrzymują się na roślinie przez około trzy tygodnie. W przypadku Blue Moon warto pamiętać, że jest to roślina dość wymagająca i potrzebuje odpowiedniej opieki. Aby uzyskać pełnię kwitnienia, należy zapewnić jej odpowiednią ilość słońca, regularne podlewanie i nawożenie.

Z kolei odmiana 'Violacea' uważana jest za najpiękniejszą odmianę wielkokwiatową. Charakteryzuje się bardzo szybkim przyrostem kłączy i spektakularnym wyglądem już po roku-dwóch od posadzenia sadzonki. Podobie jak 'Blue Dream', jest to odmiana o intensywnie niebieskich kwiatach.

Odmiana 'Honbeni' pochodzi z Japonii i ma interesujące, różowe, drobne kwiaty. Kwitnie wcześnie, bo już w maju, a prawidłowo pielęgnowana może ponowić kwitnienie w sierpniu, żegnając lato w ogrodzie. 

Jak sama nazwa wskazuje, odmiana 'Alba' wyróżnia się białymi kwiatami, które zebrane w grona mogą mieć nawet 60 centymetrów. Jak większość wisterii, również i ta kwitnie w maju. 

'Longwood Purple' to odmiana uznawana za nieinwazyjną i w porównaniu do innych odmian wisterii - karłowatą. Ma niewielkie, chociaż nie mniej zachwycające kwiaty, które mają ciekawy, ciemnofioletowy odcień.

Jak przycinać wisterię?

Przycinanie wisterii jest ważnym elementem pielęgnacji rośliny. Należy pamiętać, że wisteria ma tendencję do szybkiego wzrostu i może z łatwością zdominować przestrzeń w ogrodzie. W związku z tym ważne jest regularne przycinanie i kształtowanie rośliny. W przypadku starszych roślin przycinanie powinno być dokonywane co najmniej raz w roku, natomiast młodsze rośliny należy przycinać częściej.

Najlepszym czasem na przycinanie wisterii jest wczesna wiosna, kiedy roślina zaczyna rozwijać nowe pędy. Ważne jest, aby nie przycinać zbyt dużo gałęzi na raz, ponieważ może to osłabić roślinę. Przycinając wisterię, należy skupić się na usunięciu martwych, chorych i uszkodzonych kłączy, aby uchronić roślinę przed postępowaniem choroby.

Dobrze jest także usunąć część pędów, które rosną w głąb rośliny, aby zapobiec zbytniemu jej zagęszczeniu. Jeśli mamy wątpliwości, jak przycinać glicynię, warto skonsultować się z fachowcem. Zespół Sadowniczy.pl chętnie udzieli informacji na temat wszystkich odmian wisterii dostępnych w sklepie. 

Glicynia chińska - czy jest trująca?

Glicynia chińska niestety, ale jest rośliną o silnych właściwościach toksycznych. Niemal wszystkie części rośliny zawierają takie związki jak wisterin czy glikozyd, a także toksyczną żywicę. Za najbardziej trujące uważa się nasiona, jednak również liście i kwiaty zawierają znaczne ilości substancji szkodliwych. 

Do objawów zatrucia glicynią zalicza się bóle brzucha, wymioty, biegunkę i silne nudności. Dlatego nie poleca się sadzić wisterii w ogrodach uczęszczanych przez dzieci i zwierzęta domowe. Jeśli natomiast już glicynia znajduje się w naszym ogrodzie, warto upewnić się, że dzieci i zwierzęta nie znajdują się w jej pobliżu. 

Jak z wisterii zrobić drzewko?

Wisteria może być uprawiana zarówno w formie rozpinanych kłączy, jak i "drzewek". W tym celu jej cieńsze pędy należy zapleść w warkocz. Tak splecione ze sobą łodygi po pewnym czasie zrastają się ze sobą i tym samym tworzą "pień". Jednak i teraz wisteria potrzebuje podpory, inaczej nie będzie w stanie udźwignąć ciężkich od kwiatów kłączy. 

Glicynia jest wdzięczną, bardzo piękną rośliną, którą warto zaprosić do swojego ogrodu. Trzeba jej co prawda zapewnić odpowiednie warunki, jednak w zamian otrzymamy spektakularnie kwitnące kłącza, które będą przykuwać uwagę przez długi czas na wiosnę lub latem. 

pixel