Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Goździków

27 produkty

Goździki to piękne kwiaty o intensywnym zapachu i kolorowych płatkach, które dodają uroku każdemu ogrodowi. Jednak jak wyhodować goździki z nasion i cieszyć się ich pięknem przez wiele sezonów? W tym artykule dowiesz się, kiedy siać nasiona goździków, jak je zbierać i jak osiągnąć sukces w uprawie tych wspaniałych kwiatów.

Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) i poszczególne odmiany tej rośliny, wywodzą się z południa Europy, a konkretnie Dalmacji. W miejscu swojego pochodzenia, goździki są roślinami bylinowymi, czyli wieloletnimi.

Czytaj więcej

Jak wyhodować goździki?

W naszym kraju goździk ogrodowy jest zwykle uprawiany jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Jego największym walorem są pachnące kwiaty, o charakterystycznych, ząbkowanych płatkach, które mogą osiągać średnicę od kliku do ponad 10 cm (w zależności od odmiany). Jednym z większych odmian jest goździk ogrodowy wiedeński, jak również goździk chiński i goździk chiński cesarski.

Na uwagę ze względu na dużą dekoracyjność zasługuje goździk pierzasty.

Chcesz zaprosić do swojego ogrodu goździki? Mieszanka goździków chińskich sprawdzi się doskonale na początkowe obsadzenie rabaty!

Kiedy siać nasiona goździków?

Aby uzyskać piękne goździki, ważne jest odpowiednie wysiewanie nasion. Najlepszy czas na siew nasion goździków to wczesna wiosna, gdy gleba jest wystarczająco ciepła.

Można to zrobić bezpośrednio na miejsce docelowe w ogrodzie lub w doniczkach, które potem można przesadzić na rabatki. Przygotuj glebę przez dokładne odchwaszczenie i jej rozluźnienie.

Goździki nie są szczególnie wymagające jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych w glebie: wystarczy zwykła ziemia ogrodowa, w której nie znajdują się kamienie i chwasty. 

Następnie zasiej nasiona goździków, zachowując odpowiedni odstęp między nimi. W miarę możliwości, unikaj zbyt gęstego wysiewu, aby zapewnić roślinom odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Pamiętaj, że goździki lubią się rozrastać na boki, dlatego powinno się je sadzić mniej więcej co 30 cm. 

Nasiona goździków - jak wyglądają?

Nasiona goździków są niewielkie i czarne. Zanim przystąpisz do siewu, zawsze sprawdź datę ważności nasion. Świeże nasiona mają większą szansę na kiełkowanie i wydanie zdrowych roślin.

Przeterminowane nasiona mogą nie wykiełkować. Jeśli nasiona są spleśniałe, należy je od razu wyrzucić (najlepiej nie na kompost), aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób grzybowych w ogrodzie.

Możesz kupić nasiona goździków w sklepach ogrodniczych lub zamówić je online, np. w Sadowniczy.pl. Upewnij się, że wybierasz odmiany, które najlepiej pasują do twojego ogrodu i warunków glebowych.

Po wysianiu nasion goździków, delikatnie przykryj je cienką warstwą podłoża. Nie zapomnij również o regularnym podlewaniu, aby utrzymać wilgotność gleby. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością wody, ponieważ nadmiar może prowadzić do gnicia nasion, a następnie korzeni i całych sadzonek.

Goździki: kwiaty i nasiona

Goździki to kwiaty o wyjątkowych kształtach i pięknych kolorach, które mogą zdobić twój ogród przez długie miesiące. Gdy nasiona goździków się zaczynają kiełkować, możesz cieszyć się widokiem delikatnych pędów, które wkrótce przekształcą się w zachwycające kwiaty.

Pamiętaj, że goździki potrzebują odpowiedniego oświetlenia, aby dobrze się rozwijać. Umieść je w miejscu, gdzie będą miały pełne nasłonecznienie przez większość dnia. W cieniu goździki będą rozwijać pędy z liśćmi, ale prawdopodobnie nie zakwitną. 

Nasiona goździka: jak szybko wykiełkują?

Po upływie około 8-12 tygodni od siewu, twoje goździki powinny być gotowe do przesadzenia na stałe miejsce w ogrodzie. Przed przesadzeniem zapoznaj się z wymaganiami konkretnej odmiany goździków, które masz, ponieważ niektóre odmiany mogą wymagać specjalnej pielęgnacji. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni odstęp między roślinami, aby zapewnić im wystarczającą przestrzeń do rozwoju. Możesz użyć nawozów organicznych, aby dostarczyć roślinom odpowiednich składników odżywczych.

Kiełkowanie goździków wysiewanych z nasion zazwyczaj ma miejsce po tygodniu od wysiewania. 

Jak pielęgnować goździki ogrodowe?

Na zimę miejsce, w którym rosną goździki warto obłożyć albo agrowłókniną albo gałązkami drzew iglastych, ewentualnie słomą.

Latem do uzyskania obfitego kwitnienia, niezbędne jest systematyczne podlewanie: zwłaszcza w czasie gorącego lata.

W maju i czerwcu, gdy goździki zaczynają kwitnąć, warto je zasilić saletrą amonową w proporcji 2g na 1 litr wody. Alternatywnie można zastosować powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych wieloskładnikowe nawozy organiczne przeznaczone do roślin kwitnących.

Jeśli chodzi o choroby, które najczęściej dotykają goździki, to jest to zazwyczaj szara pleśń. Jej objawem jest charakterystyczny szary nalot pojawiający się na liściach i kwiatach. Z czasem nalot ten obejmuje całą roślinę i stopniowo prowadzi do jej obumierania. Gdy zauważymy objawy choroby, powinniśmy jak najprędzej wykonać oprysk zwalczający drobnoustroje, a jeśli to nie pomoże, konieczne może być wykopanie i spalenie rośliny, aby nie zaraziła innych.

Jak zbierać nasiona z goździków?

Jeśli chcesz rozmnażać swoje goździki lub po prostu zebrać nasiona na przyszły sezon, musisz wiedzieć, jak prawidłowo zbierać nasiona z goździków. Aby to zrobić, musisz poczekać, aż kwiaty goździków przekwitną i zaczną tworzyć małe struktury z nasionami. Te struktury nazywane są łodygami nasieniowymi i znajdują się w centrum kwiatu. Kiedy łodygi nasieniowe zaczną się zmieniać na kolor brązowy, możesz je ściąć.

Następnie umieść łodygi nasieniowe w papierowym worku i pozostaw na kilka dni w suchym i ciepłym miejscu. Po upływie tego czasu, delikatnie potrząśnij workiem, aby uwolnić nasiona z łodyg. Możesz teraz oddzielić nasiona od resztek roślinnych i przechowywać je w suchym miejscu w papierowej kopercie lub słoiku. Pamiętaj o oznaczeniu opakowania z nasionami, abyś wiedział, jakie odmiany posiadasz.

Podsumowując, uprawa goździków z nasion jest satysfakcjonującym doświadczeniem, które pozwala cieszyć się pięknem tych kwiatów przez wiele sezonów. Pamiętaj o odpowiednim wysiewie nasion, regularnym podlewaniu i zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia. Zbieranie nasion z goździków pozwoli ci zachować swoje ulubione odmiany i rozmnażać je w przyszłości. Teraz, kiedy posiadasz te cenne informacje, możesz rozpocząć swoją przygodę z hodowlą goździków i cieszyć się ich pięknem w swoim ogrodzie! Pamiętaj też, że zawsze możesz zdecydować się na zakup gotowych mieszanek goździków w sprawdzonym sklepie ogrodniczym, takim jak Sadowniczy.pl

pixel