Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Fasoli na suche ziarno

25 produkty

Samodzielna uprawa fasoli zwyczajnej (Phaseolus vulgaris) i jej odmian może być powodem ogromnej satysfakcji, a także źródłem poważnych oszczędności, biorąc pod uwagę stale rosnące ceny warzyw i owoców. Nasiona fasoli na suche ziarno są dostępne w sprzedaży, natomiast sama uprawa nie powinna sprawić żadnych trudności, zakładając, że jest prowadzona poprawnie. Jak zadbać o wysiew, kiełkowanie i zbiór fasoli na suche ziarno?

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

 • Kiedy siać fasolę na suche ziarno?

 • Kiedy zbierać fasolę na suche ziarno?

 • Czego potrzebują nasiona fasoli suchej, żeby wykiełkować?

Kiedy siać fasolę na suche ziarno? 

Okres przeznaczony na wysiew fasoli na suche ziarno powinien uwzględniać kilka czynników, obejmujących lokalne warunki klimatyczne oraz preferencje odmiany fasoli, którą zamierza się sadzić. Ogólnie jednak fasolę na suche ziarno można siać wczesną wiosną, gdy gleba jest już odpowiednio rozgrzana.

Oto kilka wskazówek dotyczących terminu wysiewu fasoli na suche ziarno:

 1. Temperatura gleby  fasola najlepiej kiełkuje w glebie o temperaturze około 15-22°C. Nasiona fasoli na suche ziarno należy posadzić, gdy gleba jest już stosunkowo dobrze nagrzana;

 2. Data ostatniego przemarznięcia – przed wysiewem dobrze jest sprawdzić, kiedy przewidywane są ostatnie przymrozki w określonym regionie. Nasionka fasoli na suche ziarno są wrażliwe na mróz, zatem należy mieć pewność, że gleba na przygotowanych stanowiskach jest już bezpieczna dla roślin.

 3. Lokalny kalendarz ogrodniczy – w niektórych regionach istnieją lokalne kalendarze ogrodnicze, które podają zalecane daty wysiewu poszczególnych roślin. Wiąże się to z nietypowymi – w stosunku do reszty kraju – warunkami atmosferycznymi i klimatycznymi. Warto sprawdzić, czy dla danej lokalizacji istnieje taki kalendarz, który pomoże określić optymalny czas wysiewu fasoli na suche ziarno.

W przypadku większości odmian fasoli, kiedy gleba jest odpowiednio nagrzana i nie ma już ryzyka przymrozków, można rozpocząć wysiew. Zwykle odbywa się to po 15 maja. 

Czy uprawa fasoli jest trudna? 

Uprawa fasoli na suche ziarno nie jest zazwyczaj uważana za szczególnie trudną. Fasola jest rośliną łatwą w uprawie i dobrze znosi różne warunki glebowe i klimatyczne.

Ogólne warunki zapewniające poprawny rozwój fasoli na suche ziarno:

 • Wybór odpowiedniego miejsca usytuowanego na słonecznym stanowisku, dobrze osłoniętym przed wiatrem. Gleba powinna być przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze.

 • Przed siewem należy przygotować glebę poprzez usunięcie kamieni, chwastów i poprawę jej struktury. Polecany jest organiczny nawóz (kompost).

 • Wybór odmiany, która najlepiej pasuje do preferencji smakowych i warunków uprawowych powinien być poprzedzony konsultacją ze sprzedawcą bądź doświadczonym ogrodnikiem;

 • Fasolę można siać bezpośrednio do gruntu. Można też wcześniej wysiać nasiona w doniczkach i przenieść sadzonki do gruntu po ustąpieniu zagrożenia przymrozkami;

 • Fasola wymaga regularnego nawadniania, zwłaszcza podczas suchych okresów lata. Należy utrzymać wilgotność gleby, unikając tworzenia się zastoisk wody, co może prowadzić do gnicia korzeni;

 • Niektóre odmiany fasoli potrzebują podparcia. Można w tym celu użyć palików lub siatek;

 • Niezbędny jest monitoring roślin pod kątem obecności szkodników (mszyce, ślimaki itd.);

 • Regularne zbiory zachęcają rośliny do dalszego owocowania.

Kiedy zbierać fasolę na suche ziarno? 

Zbiory fasoli na suche ziarno rozpoczyna się w czasie, w którym strąki są w pełni dojrzałe, a nasiona fasoli na suche ziarno odpowiednio twarde i suche. Termin zbioru zależy od odmiany fasoli i warunków klimatycznych. Zwykle przypada on na około 90 dni po posadzeniu. Warto wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta, dystrybutora bądź doświadczonych lokalnych ogrodników lub działkowców.

W większości przypadków fasolę na suche ziarno zbiera się, kiedy strąki są już brązowe lub czarne, a nasiona w środku strąka są twarde i niezbyt wilgotne. Można to sprawdzić, otwierając kilka strąków i dokonując oceny stanu nasion. Miękkie, wilgotne lub zielone nasiona są sygnałem, że fasola nie jest jeszcze gotowa do zbioru. Co do zasady, zaleca się systematyczną kontrolę roślin przeprowadzaną co kilka dni. 

W przypadku zbierania fasoli na suche ziarno ważne jest, aby nie czekać zbyt długo. Dojrzałe strąki mogą pękać, co spowoduje rozsyp nasion i samoistne kiełkowanie w gruncie. Ma temu zapobiec regularne monitorowanie roślin.

Po zebraniu fasoli na suche ziarno dobrze jest pozostawić ją w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, aby całkowicie wyschła. Wilgoć sprzyja powstawaniu ognisk gnilnych lub powoduje rozwój grzybów. Po wyschnięciu można przystąpić do oddzielenia nasion fasoli na suche ziarno od strąków. W dalszym ciągu trzeba pamiętać o przechowywaniu zbiorów w suchym i chłodnym miejscu w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub workach.

Konkretne wskazówki dotyczące zbioru fasoli mogą się różnić w zależności od odmiany i lokalnych warunków klimatycznych. 

Czego potrzebują nasiona fasoli suchej, żeby wykiełkować? 

Aby nasiona fasoli na suche ziarno wykiełkowały, potrzebują zapewnienia im określonych warunków.

Czynniki niezbędne do kiełkowania nasion fasoli suchej:

 • Woda – nasionka fasoli na suche ziarno wymagają odpowiedniego nawilżenia. Woda penetruje skorupkę nasion, wnikając w głąb, co pozwala na rozpoczęcie procesu wzrostu;

 • Ciepło – fasola potrzebuje odpowiedniej temperatury do kiełkowania. Idealna temperatura dla większości odmian fasoli to około 20-25°C. Niskie temperatury mogą spowolnić lub powstrzymać kiełkowanie;

 • Tlen – nasiona fasoli na suche ziarno muszą mieć dostęp do tlenu. Warunkiem powodzenia uprawy jest zatem to, by nasiona nie były zbyt głęboko zasadzone w podłożu. Głębokie zasadzenie może uniemożliwić nasionom dostęp do tlenu i spowodować, że nie wykiełkują;

 • Podłoże – fasola potrzebuje odpowiedniego podłoża, aby wykiełkować. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne oraz bogate w składniki odżywcze. Zaleca się użycie mieszanki ziemi ogrodniczej i torfu lub kompostu;

 • Światło – mimo że samo kiełkowanie odbywa się w środowisku ciemnym, młode roślinki wymagają światła, które jest bodźcem do intensywnego wzrostu. Po pojawieniu się pierwszych kiełków, rośliny fasoli powinny być przeniesione na miejsce, zapewniające odpowiednią emisję światła;

 • Czas – kiełkowanie fasoli wymaga czasu. Proces ten może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, w zależności od warunków środowiskowych i wymogów danej odmiany fasoli.

Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednie warunki w sposób stabilny. Dodatkowo należy monitorować wilgotność i temperaturę oraz regularnie sprawdzać postęp kiełkowania, usuwając osobniki słabe lub wykazujące cechy chorobowe.

Jednocześnie dobrze jest zwrócić uwagę na źródło pochodzenia nasion. Jedynie nasiona fasoli na suche ziarno nabyte w renomowanym punkcie sprzedaży dają gwarancję powodzenia uprawy fasoli pozbawionej chorób i wad genetycznych.

pixel