Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Katalpy

9 produkty

Katalpa na pniu to drzewo charakteryzujące się dużymi, sercowatymi liśćmi, które formują koronę w kształcie parasola o obfitym ulistnieniu. Katalpa, nazywana surmią, to wyjątkowo efektowne drzewo, które należy do rodziny bignoniowatych. Istnieje od 8 do 13 gatunków katalpy, a są one naturalnie rozprzestrzenione na różnych obszarach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Kubie i Haiti. Oprócz liści elementem dekoracyjnym katalpy są również pojawiające się latem kwiaty. 

 

 

Czytaj więcej

Sadzonki Katalpa Surmia (Catalpa) szczepione na pniu

Jeśli jesteśmy zainteresowani pięknym i kwitnącym drzewem do naszego ogrodu, warto zwrócić uwagę na surmię bignoniową, nazywaną również katalpą na pniu. Przed wprowadzeniem tego imponującego drzewa do naszej przestrzeni ogrodowej, warto zdobyć informacje na temat jej cech charakterystycznych, właściwego sposobu sadzenia sadzonek, ich wymagań, procesu uprawy, a także poznać cenę sadzonek i źródła, gdzie można je nabyć.

Jak szybko rośnie katalpa szczepiona na pniu?

Katalpa szczepiona na pniu jest znana z szybkiego wzrostu, co sprawia, że jest popularnym wyborem w ogrodnictwie krajobrazowym. 

W pierwszych latach po posadzeniu katalpy na pniu może ona rosnąć stosunkowo wolno, koncentrując się na rozwoju korzenia i układu korzeniowego. Może to być okres adaptacji do nowego środowiska. Po kilku latach wzrost katalpy na pniu zaczyna znacznie przyspieszać. Drzewo może osiągnąć imponującą wysokość w stosunkowo krótkim czasie, o ile są spełniane odpowiednie warunki. Katalpa szczepiona na pniu może rosnąć rocznie od 60 cm do nawet 120 cm lub więcej, w zależności od warunków środowiskowych, gleby, dostępu do wody i innych czynników.

Warto pamiętać, że optymalny wzrost katalpy na pniu można osiągnąć, zapewniając jej odpowiednią ilość światła słonecznego, dostęp do żyznej gleby oraz regularne podlewanie w okresach suszy. Dbanie o regularne przycinanie może również pomóc w kształtowaniu korony drzewa i utrzymaniu zdrowego wzrostu.

Gdzie najlepiej posadzić Katalpę?

Katalpę można posadzić w wielu różnych miejscach, ale istnieją pewne czynniki, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu.

Katalpa uwielbia pełne nasłonecznienie. Dlatego najlepiej jest wybrać miejsce, gdzie drzewo będzie miało dostęp do co najmniej 6-8 godzin światła słonecznego dziennie. Im więcej słońca, tym lepszy wzrost i obfite kwitnienie. Katalpy dobrze rosną w żyznej i przepuszczalnej glebie. Upewnij się, że gleba jest dobrze drenowana, aby uniknąć nadmiernego zalewania korzeni. Katalpy to duże drzewa, więc ważne jest, aby wybrać miejsce, które zapewni im wystarczającą przestrzeń do rozwoju. Unikaj sadzenia ich zbyt blisko innych roślin lub budynków. Katalpy mogą być podatne na uszkodzenia przez silne wiatry, zwłaszcza w okresie burz. W pierwszych latach po posadzeniu katalpy może wymagać regularnego podlewania, aby pomóc jej ukorzenić się i rosnąć.  Katalpy są ogólnie odporne na mróz, ale różne gatunki mogą mieć różne wymagania w zakresie temperatur.

Kiedy sadzić katalpa na pniu?

Najlepszy czas na sadzenie katalpy na pniu to wiosna lub wczesne lato. Termin sadzenia może się różnić w zależności od lokalnego klimatu i warunków pogodowych. Przed przystąpieniem do sadzenia katalpy warto zasięgnąć porady lokalnych ogrodników lub przeczytać zalecenia dostosowane do konkretnej strefy klimatycznej. Sadzonki zakupione w doniczce możemy sadzić cały sezon wegetacyjny czyli od wiosny aż do jesieni. Ważne jest, aby unikać sadzenia katalpy na pniu w okresach, gdy istnieje ryzyko niespodziewanych mrozów. Młode sadzonki katalpy mogą być wrażliwe na niskie temperatury.

Katalpa na pniu które odmiany kwitną ? Jak kwitnie katalpa ?

Katalpa na pniu jest znanym drzewem o efektownym kwitnieniu. Kwiaty katalpy są charakterystyczne. Kwiaty katalpy są duże i dzwonkowate. Mają zazwyczaj pięć płatków, które tworzą kształt lekko zwisającego dzwonka. Kwiaty są często białe, ale mogą mieć różowe, purpurowe lub czerwone plamki w gardzieli. Katalpa na pniu kwitnie latem, zazwyczaj w czerwcu lub lipcu, choć dokładny czas kwitnienia może się nieco różnić w zależności od lokalizacji i warunków pogodowych. Kwiaty katalpy mają przyjemny zapach, który przyciąga owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle.

Jeśli chodzi o dostępne odmiany katalpy w naszej ofercie, to prawie wszystkie z nich są kwitnące. Jedyną wyjątkową odmianą, która nie kwitnie, jest Katalpa szczepiona na pniu Surmia Bignoniowa 'Nana'. Ta odmiana charakteryzuje się kulistą koroną, nie wymaga cięcia i jest jedyną w naszej ofercie odmianą niekwitnącą.

Jakie odmiany katalpy polecamy ?

Katalpa Surmia szczepiona na pniu Żółtolistna o kulistej koronie Odmiana o złotych liściach 

Katalpa szczepiona na pniu Surmia pośrednia 'Purpurea' odmiana o purpurowych liściach 

Katalpa szczepiona na pniu Pulweranta odmiana o złoto-zielonych liściach, nakrapianych na biało 

pixel