Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żywotniki - tuje szmaragd, żółte i zielone

170 produkty

Zastanawiasz się nad wyborem tui do swojego ogrodu? W Polsce żywotniki są jednymi z najbardziej popularnych roślin ozdobnych. Bez względu na to, czy planujesz stworzyć zielony żywopłot, czy posadzić pojedynczą roślinę, warto zastanowić się, która odmiana będzie dla Ciebie najlepsza. Czy to zwarta i szybko rosnąca 'Brabant', czy też wąska i gęsta 'Szmaragd', która zachwyca swoim jasnozielonym kolorem? Dowiedz się, jaka odmiana tui będzie idealna dla Twojego ogrodu i na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji żywotników.

Czytaj więcej

Tuja 'Brabant' czy 'Szmaragd'?

Tuje, czyli inaczej żywotniki, są jednymi z najbardziej popularnych roślin ozdobnych w Polsce. Niezależnie od tego, czy chcemy stworzyć zielony żywopłot, czy posadzić pojedynczą roślinę w ogrodzie, tuje są dobrym wyborem. Warto jednak zastanowić się, jaka odmiana tui będzie dla nas najlepsza.

Do najpopularniejszych rodzajów żywotników zalicza się 'Brabant' oraz 'Szmaragd'. Chociaż obie można zakupić niemal w każdym sklepie budowlanym, a nawet w większości ogólnobranżowych sklepów sieciowych, zaleca się wybierać sadzonki ze sprawdzonych źródeł. Najbardziej pewnym wyborem są tuje ze szkółek ogrodniczych: zazwyczaj są znacznie bardziej odporne na działanie czynników środowiskowych i nie poddają się chorobom. 

Czym różnią się od siebie poszczególne odmiany żywotników?

Tuję 'Brabant' cechuje zwarta forma i szybki wzrost. Jest to gatunek, który dobrze radzi sobie z przycinaniem i można go swobodnie przycinać i kształtować niemal do każdej formy. Najlepiej sadzić ten rodzaj tui na stanowisku słonecznym lub półcienistym. W zbyt zacienionym miejscu 'Brabant' traci swój soczysty, naturalny kolor i staje się bardziej szarawa.

Pod tuję 'Brabant' zaleca się wybierać glebę przepuszczalną i lekką, a przed posadzeniem rośliny do ziemi warto zastosować nawóz do tui. Na wstępie w ten sposób zapewniamy roślinie wszelkich niezbędnych składników odżywczych i odpowiednio zakwaszamy glebę. Cena żywotnika w odmianie 'Brabant' nie jest wygórowana, zależy jednak od wielkości rośliny.

Tuja 'Szmaragd' charakteryzuje się wąskimi i gęstymi pędami, które tworzą żywopłot o niezwykle ozdobnym wyglądzie. Można ją spotkać również pod nazwą  'Variegata' lub 'Occidentalis'.

Ta odmiana jest bardzo popularna ze względu na swój kolor - jasnozielony z delikatnymi, srebrzystymi odcieniami. Tuję 'Szmaragd' najlepiej sadzić na stanowisku półcienistym lub cienistym, gdzie jest mniej narażona na przesuszenie, ale też nadmierne promieniowanie słoneczne. Chociaż żywotnik ten nie lubi suszy, nie przepada także za nadmiernie mokrą glebą, która może powodować gnicie korzeni. Odmiana 'Szmaragd' zazwyczaj jest  droższa od tui 'Brabant', a to ze względu na fakt, że rośnie wolniej i wymaga odrobinę intensywniejszej pielęgnacji.

Jakie odmiany tui warto znać?

Chociaż tuja 'Szmaragd' i "Brabant' to najbardziej rozpowszechnione odmiany żywotników, nie oznacza to, że są jedyne! W dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych spotkamy również takie odmiany jak np. 'Globosa'. Ta odmiana charakteryzuje się charakterystycznym kulistym pokrojem: łatwo prowadzić ją w tej formie, może być stosowana do obsadzania klombów, rond, altan, przełamywania monotonii pustych przestrzeni. Ciekawą odmianą jest również 'Ericoides', zwana także "puchaczem". Wyróżnia się także kulistym pokrojem, z tendencją do wytwarzania stożka. Na zimę przebarwia się na brązowo i nie wytwarza szyszek. 

Kiedy sadzić tuje?

Tuje to rośliny, które najlepiej sadzić w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatura ziemi wynosi kilkanaście stopni. W tym czasie rośliny mają czas na ukorzenienie się przed nastaniem zimy. Dobrze jest wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione.

Tuje nie są zbyt wymagającymi roślinami, ale warto pamiętać o odpowiednim podłożu i regularnym nawożeniu przez cały okres wegetacyjny. Specjaliści podkreślają, że zamiast nawozów długo działających lepiej wybierać te, które podaje się co kilka tygodni. W ten sposób można kontrolować dawkę. 

Należy pamiętać, że im intensywniejszy wzrost, tym większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dobrym sposobem na zatrzymywanie odpowiednich składników w glebie oraz jej prawidłowej wilgotności wokół korzeni tui jest ich ściółkowanie korą sosnową. Zapobiega to także rozrastaniu się chwastów w pobliżu ich pnia, przez co tuja ma więcej swobody do tego, by się rozrastać i nie konkuruje o witaminy i minerały.

Kiedy przycinać tuje?

Przycinanie tui jest ważnym elementem pielęgnacji tych roślin, chociaż wielu początkujących ogrodników często o tym zapomina

W zależności od odmiany, tuje rosną szybko lub wolniej, ale niezależnie od tego dbanie o ich kształt i formę zapewnia odpowiednie zagęszczenie i walory ozdobne.

Przycinanie tuji powinno odbywać się dwa razy w roku: pierwszy raz na wiosnę, kiedy roślina zaczyna aktywnie rosnąć, a drugi raz na jesieni, przed rozpoczęciem okresu spoczynku.

Niektóre tuje, takie jak np. odmiana 'Brabant' dobrze znoszą przycinanie w dowolne kształty. Natomiast takie odmiany jak 'Szmaragd' najlepiej prowadzić tak, aby nie naruszać jej naturalnej formy. Ważne jest również, aby nie przycinając zbyt mocno gałęzi, które nie mają już możliwości odbicia, ponieważ może to doprowadzić do zamierania rośliny: brązowienia jej pędów, zatrzymywania wzrostu i usychania.

Kiedy tuja choruje: jak rozpoznać poszczególne choroby?

Żywotniki są podatne na dwa rodzaje chorób: fizjologicznych, które wynikają z nieprawidłowych warunków uprawy oraz grzybowych, na które nierzadko ogrodnicy nie mają wpływu. 

Niezależnie od rodzaju choroby, pierwsze jej objawy zazwyczaj prezentują się tak samo: jest to brązowienie igieł i stopniowe "zasuszanie" się gałązek i osypywanie się igieł. Z czasem tuja traci soczyste ubarwienie.

Przy pojawieniu się brązowych igieł, należy wdrożyć środki zaradcze. Przede wszystkim, warto skontrolować warunki, w jakich uprawiana jest roślina. Być może nie ma ona odpowiedniej ilości wody: jest nadmiernie lub niedostatecznie podlewana. Po drugie, powodem może być brak, jak i również nadmierna ilość podawanych nawozów. 

Warto wiedzieć, że tuje naturalnie mogą brązowieć na jesieni: od brązowienia chorobowego odróżnia się sezonowe brązowienie tym, że występuje powierzchownie. Na wiosnę ustępuje całkowicie. 

Jeśli tuje gwałtownie brązowieją i usychają zimą, oznacza to, że nie mają odpowiedniej dawki wody. Ściółkowanie roślin przed zimą zapobiega wyparowywaniu wody z gleby. 

Czarne i błyszczące łuski pojawiające się na roślinie wskazują na zniszczenie powodowane moczem zwierząt: kotów lub psów. Jedynym sposobem na zapobiegnięcie temu jest ograniczenie dostępu zwierząt do drzewka poprzez ogrodzenie go siatką. 

Chorobom grzybowym (takim jak fytoftoroza) oprócz brązowienia towarzyszy nierzadko także żółknięcie poszczególnych gałązek: zazwyczaj pomaga usunięcie ostrym sekatorem chorych części rośliny i regularne jej opryskiwanie preparatem grzybobójczym dostosowanym do roślin iglastych. 

Najbardziej niebezpieczna w hodowli tuj jest opieńkowa zgnilizna korzeni: to choroba grzybowa, której objawem jest matowienie łusek, które odpadają. Na korzeniu pojawia się biała grzybnia, która atakuje korę. Ta rozpęka się i odsłania drewno. Jedynym sposobem na pozbycie się choroby z ogrodu jest jak najszybsze usunięcie i spalenie drzewek, które zostały przez nią zaatakowane. 

Jak przycinać tuje na bonsai?

Tuje są popularnymi roślinami bonsai ze względu na swój regularny wzrost i zdolność do tolerowania przycinania. Najważniejszą zasadą przycinania tui na bonsai jest regularność - należy przycinać gałęzie co kilka tygodni, aby utrzymać pożądany kształt i formę rośliny. Ważne jest również, aby przycinając tuje na bonsai, pamiętać o zachowaniu proporcji i równowagi. Najlepszą odmianą żywotników na bonsai jest 'Brabant', jednak tak naprawdę każda inna tuja będzie się dobrze sprawdzać pod sekatorem doświadczonego ogrodnika. 

Podsumowując...

Tuje są popularnymi roślinami ozdobnymi, które dobrze sprawdzają się w ogrodach: zarówno prowadzone jako żywopłot, soliter czy też przycinanie regularnie bonsai.

W przypadku wyboru odmiany najlepiej jest kierować się celem, w jakim zamierzamy hodować nasze żywotniki. Tuję 'Brabant' cechuje szybki wzrost i możliwość kształtowania w niemal każdej formie, jednak należy ją regularnie nawozić. W przeciwnym wypadku będzie miała niezbyt gęste gałęzie i nie będzie stanowić przesłony.

Tuja 'Szmaragd' wyróżnia się pięknym jasnozielonym kolorem i gęstymi pędami, ale też znacznie wolniej rośnie.

Warto pamiętać, że tuje najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym lub półcienistym i regularnie je nawozić. Przycinanie tuji powinno odbywać się dwa razy w roku, aby utrzymać pożądany kształt i formę rośliny. W przypadku przycinania tuji na bonsai, ważne jest zachowanie regularności oraz proporcji i równowagi w kształtowaniu roślin

Poszukujesz sprawdzonych informacji ogrodniczych? Sprawdź, jak formować iglaki i krzewy ozdobne!

pixel