Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tuja Brabant - Wymagania, Pielęgnacja i ochrona

2016-07-13
Tuja Brabant - Wymagania, Pielęgnacja i ochrona

Thuja occidentalis Brabant jest jedną z najczęściej wybieranych roślin na żywopłot. Jej głównymi zaletami są: odporność na warunki miejskie i zanieczyszczenia, polecana jest do formowania, gdyż świetnie znosi cięcie, a najważniejsze to to, że jest najszybciej rosnącą thują ? nawet 40cm średniego przyrostu rocznego.

Aby nasz żywopłot rósł prawidłowo musimy naszym tujom zapewnić odpowiednią glebę. Musi ona być wilgotna, żyzna, lekko kwaśna i próchniczna. Jeżeli nasza gleba jest lekka i przepuszczalna ? musimy ją nieco wzbogacić i poprawić: przekopać z kompostem, dobrze rozłożonym obornikiem lub też ziemią dla iglaków.

Nawożenie thuji Brabant jest konieczne. Musimy uzupełnić w roślinach składniki odżywcze - najlepiej gotowym i odpowiednio zrównoważonym nawozem do iglaków. Nasz żywopłot nawozimy już wczesną wiosną i kontynuujemy do końca lipca.

Przycinanie thuj jest także bardzo istotnym elementem ich pielęgnacji, który wpływa na pokrój roślin - ich zagęszczenie i rozkrzewienie. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną ? w marcu, kwietniu, skracając pędy zeszłoroczne o 1/3 ich długości. Natomiast w lipcu przycinamy tylko kilkucentymetrowe czubki przyrostów.

Chcąc mieć zieloną barierę odgradzającą nas od środowiska zewnętrznego, musimy być przygotowani także na opryski naszych roślin. Może - lecz nie musi zdarzyć się, iż jakiś wstrętny grzyb zakradnie się od sąsiada i zainfekuje nam nasze tuje. I wtedy trzeba roślinom pomóc poprzez wykonanie oprysku odpowiednim preparatem. Na chwilę obecną wybór preparatów jest olbrzymi, ponadto producenci chemii ogrodowej wyszli naprzeciw amatorom i laikom. Teraz nie trzeba być specjalistą i profesjonalistą, aby panować straż chemiczną przeciwko owadom, grzybom, chwastom w naszym ogrodzie.

Sprawdź aktualną ofertę Thuj

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel