Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Juki Yuki

2 produkty

Juka (Yucca) to rodzaj roślin z rodziny szparagowatych, występujących naturalnie w Ameryce Południowej i Środkowej, a także na suchych obszarach Stanów Zjednoczonych, w Indiach i na Azorach. Wyróżniamy około 50 gatunków roślin z rodzaju Yucca, do których należą byliny, drzewa i krzewy. Cechą charakterystyczną juk jest to, że wytwarzają pióropusze długich sztywnych i mieczowatych liści o ostrym zakończeniu.

Czytaj więcej

Juka - jak dbać o tę roślinę? Dowiedz się jaka ziemia jest jej potrzebna, jak wygląda uprawa, jak ją podlewać i rozmnożyć

Wiele osób hoduje domowe odmiany juki, z których najpopularniejsza jest juka słoniostopa, czyli Yucca elephantipes. Roślina ta zwana jest też juką gwatemalską (Yucca guatelamensis) lub domową. To naprawdę często spotykana roślina zdobiąca salony, ale trzeba wiedzieć, że w Polsce możemy hodować juki nie tylko w swoich mieszkaniach i domach. Jukę słoniostopą wystawia się na zewnątrz tylko wtedy, gdy jest ciepło, jednak bezpośrednio w gruncie warto sadzić odmiany ogrodowe.

Jedną z najbardziej efektownych juk odpowiednich do ogrodu lub na taras jest juka karolińska, znana także pod nazwą juka ogrodowa. Ta bylina ma wyjątkowo okazałe kwiatostany, które osiągają niekiedy 2 metry wysokości. Białoseledynowe dzwonkowate kwiaty są u tego gatunku szczególnie okazale. Możesz zamówić sadzonki, ale dostępne są także cebulki tej rośliny.

W przeciwieństwie do juki domowej, która tworzy pióropusz lub pióropusze liści na pniu, w przypadku juki karolińskiej oraz i wielu innych gatunków hodowanych w ogrodach, rozeta liści wyrasta tuż przy ziemi. Ozdobą tej byliny są okresowo zebrane w duże kwiatostany, białoseledynowe kwiaty o dzwonkowatym kształcie. W domach kwiat juki pojawia się niezwykle rzadko i nie jest zbyt okazały.

Co trzeba zrobić, żeby juka pięknie rosła w ogrodzie przez wiele lat i mogła osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów? Przede wszystkim należy zapewnić jej odpowiednią glebę, czyli taką, która będzie przepuszczalna, piaszczysto-próchnicza i lekko zasadowa. Juki ogrodowe lubią ponadto stanowiska dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Latem juka wymaga obfitego podlewania, jednak przy niższych temperaturach preferuje umiarkowane nawadnianie - zimą wręcz woli suszę, bo wtedy jej korzenie nie są narażone na gnicie. 

Juka lubi pielęgnację, która jest systematyczna. Aby ładnie wyglądała, trzeba oczyszczać jej liście z kurzu, używając do tego wilgotnej ściereczki, nie zapomnij także o tym, by je zraszać, lecz nie w pełnym słońcu. Zastanawiasz się, jak nawozić jukę? Roślina preferuje płynne nawozy mineralne, których w okresie letnim należy używać często, bo raz w tygodniu. Wiosną i latem dobrze jest zdecydować się na ściółkowanie gleby kompostem. 

Juki ogrodowe można hodować w gruncie i w doniczkach. Jeśli wybierzesz drugą opcję, to pamiętaj o tym, że młode rośliny każdego roku potrzebują przesadzenia do większej donicy. Starsze okazy wymagają jedynie wymiany górnej warstwy ziemi. Sadzenie młodych juk planujemy na wiosnę, gdy nie ma już przymrozków w nocy. Ten czas jest odpowiedni także na rozmnażanie juki. Jak to zrobić?  Jeśli po kwitnieniu juki zetniemy pęd kwiatowy, to z podziemnych bocznych pędów wiosną wyrastają nowe rozety. Warto zrobić z nich sadzonki. Przed umieszczeniem ich w ziemi musimy jednak podsuszyć miejsce cięcia przez kilka godzin, aby nie zaczęły gnić. Wiosną lub jesienią jukę ogrodową można też rozmnożyć poprzez podział kępy na dwie części. Dowiedz się więcej o rozmnażaniu roślin, a doczekasz się kolejnych pokoleń okazałych bylin, które przez wiele lat będą niekwestionowaną ozdobą Twojego ogrodu.

Juka ogrodowa - z czym łączyć tę roślinę: kompozycje, co jeszcze posadzić obok?

Juka ogrodowa szczególnie efektownie prezentuje się w towarzystwie niektórych popularnych roślin. Juka karolińska pięknie wygląda w sąsiedztwie krwawnika, tymianku i szałwii, a także obok roślin o okrągłym pokroju, kontrastującym z kształtem jej liści. Można wymienić tu choćby hortensję. Juka ogrodowa zyska też w pobliżu oleandra, a świetnym tłem dla niej będą niskie byliny, które również lubią suszę. Piękną kompozycję juka stworzy także z ozdobnymi trawami. Jeśli szukasz juki idealnej do ogródka skalnego i na trawnik, w sam raz będzie juka srebrzysta. Może też zachwycić Cię juka sina, którą poleca się również do pojemników tarasowych.

Niekwestionowaną gwiazdą Twojego ogrodu może stać się juka rostrata. Roślina ta ma charakterystyczny pień z niezliczoną ilością lancetowatych liści o srebrno-niebieskiej barwie. Opłaci się sadzić koło niej niewysokie sukulenty, a także byliny o delikatnym ubarwieniu oraz ozdobne trawy, które upiększają ogród także po uschnięciu. W towarzystwie sukulentów i traw imponująco wygląda również juka wspaniała 'Variegata'.

Juka rostrata z powodzeniem znosi zimowanie w ogrodzie i niestraszne są jej mrozy sięgające nawet -20 stopni Celsjusza. Jeśli masz jednak obawy, że bylina zmarznie, możesz związać jej liście sznurkiem, zbierając je u góry. Trzeba zaznaczyć, że z juką rostratą często mylona jest juka rigida, która ma sztywniejsze i bardziej szorstkie liście. Pamiętaj, aby zabezpieczyć rośliny przed mrozem, zawsze sugerując się poradami dotyczącymi poszczególnych gatunków. 

Przycinanie juki ogrodowej - o czym należy pamiętać?

Obeschnięte liście juki trzeba obcinać na bieżąco. Tak samo obchodzimy się z liśćmi, które kładą się na ziemi, ponieważ mogą gnić i zarażać się chorobami grzybowymi. Liście zostawione na ziemi lub innymi podłożu szybko pokrywają się brązowymi plamami. Można krócej przyciąć je przed zimowaniem, a także wiosną. Przed zimą trzeba przyciąć dolne liście juki, nawet jeśli nie dotykają gleby.

Pamiętaj też o przycinaniu przekwitłych pędów kwiatowych, jeśli chcesz rozmnożyć roślinę na wiosnę i liczysz na to, że rozwiną się nowe rozety. Zeschnięty pęd kwiatowy juki ogrodowej usuwamy wczesną jesienią, czyli wtedy, gdy w ogrodzie jest sporo do zrobienia. 

Jakie inne kwiaty są podobne do juki?

Przez swój charakterystyczny wygląd juki są dość często mylone z palmami, jednak nie są z nimi spokrewnione. Nie da się przy tym zaprzeczyć, że w Polsce łatwiej hodować juki niż palmy, które mają zdecydowanie większe wymagania i kiepsko znoszą nasz klimat, a o zimowaniu w ogrodzie w ich przypadku w ogóle nie ma mowy. Juki są podobne także do dracen, które również należą do rodziny szparagowatych, ale są mniejsze i mają krótsze, węższe i mniej sztywne liście. Juka domowa (słoniostopa) przypomina nolinę wygiętą, zwaną stopą słonia.

Byliny mogą kojarzyć się z polskimi łąkami, mogą też, jak widać, przywodzić na myśl egzotyczne rejony świata. Masz okazję stworzyć niepowtarzalny klimat we własnym ogrodzie, inwestując w sadzonki lub cebulki juki. Jeśli więc interesuje Cię taka roślina jak yucca, odwiedź sklep Sadowniczy.pl i wybierz roślinę, która zachwyci swoją urodą nie tylko Ciebie.

pixel