Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona buraka ćwikłowego podłużnego

28 produkty

Burak ćwikłowy podłużny cechuje się intensywniejszym kolorem miąższu aniżeli w przypadku buraka okrągłego. Jest także słodszy, co znacząco poprawia jego walory kulinarne. Regularne spożywanie dań z buraka podłużnego zapobiega anemii, obniżonej odporności, występowaniu uporczywego kaszlu, nadciśnieniu i osłabieniu organizmu. Burak ćwikłowy podłużny to naturalny suplement dla pań będących w ciąży oraz doskonały odkwaszacz organizmu. Kiedy siać nasiona buraka ćwikłowego podłużnego? Jak pielęgnować buraki ćwikłowe?

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

 • Kiedy można siać buraki ćwikłowe podłużne

 • Jaka odmiana buraka ćwikłowego podłużnego jest najlepsza?

 • Jak pielęgnować buraki ćwikłowe podłużne?

Kiedy można siać buraki ćwikłowe podłużne? H2

Nasionka buraka ćwikłowego podłużnego można siać wczesną wiosną, gdy gleba jest już rozgrzana, ale niezbyt mokra. Idealna temperatura gleby do siewu buraków ćwikłowych wynosi od 10 do 15°C. Zwykle jest to okres od marca do kwietnia.

Wcześniejszy wysiew buraka ćwikłowego podłużnego wymaga zastosowania tuneli foliowych, ponieważ młode rośliny są szczególnie wrażliwe na ujemne temperatury.

Jak siać nasiona buraka ćwikłowego podłużnego? 

Wysiew buraka ćwikłowego podłużnego z nasion wymaga wcześniejszego przygotowania stanowiska. Buraki ćwikłowe podłużne preferują glebę o dobrej, luźnej strukturze, żyzną i dobrze odwodnioną. Należy ziemię oczyścić z kamieni i chwastów (w przypadku sadzenia na działce). Jeśli gleba jest zbita, trzeba ją spulchnić za pomocą motyki lub innych narzędzi ogrodowych.

Inne czynności związane z wysiewem buraka ćwikłowego podłużnego:

 • Nawożenie – buraki ćwikłowe podłużne potrzebują odpowiedniego poziomu składników odżywczych. Przed siewem warto wzbogacić glebę o nawozy naturalne (kompost lub obornik);

 • Siew  nasiona buraków ćwikłowych podłużnych umieszcza się w niewielkich zagłębieniach, na głębokości od 2 do 3 centymetrów. Pomiędzy nasionami należy zachować odstępy od 10 do 15 centymetrów. Nasionka buraka ćwikłowego podłużnego przykrywa się cienką warstwą ziemi;

 • Podlewanie – po zasianiu buraków ćwikłowych podłużnych należy je obficie podlać. Buraki ćwikłowe podłużne wymagają regularnego nawadniania przez cały okres wzrostu, szczególnie w okresach pozbawionych naturalnych opadów atmosferycznych;

 • Pielęgnacja – stanowiska muszą być pozbawione chwastów, które konkurują o wodę i składniki odżywcze. Można też również rozważyć zastosowanie ściółki, aby zatrzymać wilgoć w glebie i zmniejszyć wzrost chwastów.

 • Zbiór – buraki ćwikłowe podłużne są gotowe do zbioru od 8 do 10 tygodni po siewie. Zbioru należy dokonać delikatnie, starając się nie uszkodzić korzeni.

Jaka odmiana buraka ćwikłowego podłużnego jest najlepsza? 

Wśród odmian buraka ćwikłowego podłużnego istnieje wiele różnych odmian, a ich dobór zależy od preferencji, warunków uprawy oraz walorów smakowych.

5 najpopularniejszych odmian buraka ćwikłowego:

 1. 'Cylindra': Jest to jedna z najbardziej popularnych odmian buraka ćwikłowego podłużnego. Charakteryzuje się wąskimi, podłużnymi korzeniami o jednolitym kolorze i doskonałej jakości smaku. Odmiana 'Cylindra' jest także łatwa w obróbce i przechowywaniu;

 2. 'Rywal': Odmiana plenna 'Rywal' https://www.sadowniczy.pl/product-pol-166690-Burak-cwiklowy-RYWAL-20g.html, której podłużne i dobrze wykształcone korzenie osiągają masę od 180 do 200 g. Ciemnoczerwony miąższ, urozmaicają słabo zaznaczone pierścienie. Burak jest soczysty, słodki i smaczny;

 3. 'Formanova': Ta odmiana ma długie, cylindryczne korzenie o gładkiej skórze. Jest bardzo plenna i ma intensywny, słodki smak. Odmiana 'Formanova' jest również stosunkowo odporna na pękanie;

 4. 'Chioggia': Odmiana 'Chioggia' ma charakterystyczne, biało-czerwone pierścienie wewnątrz korzeni. Jest bardziej kulista niż podłużna, ale wciąż należy do popularnych odmian buraka ćwikłowego. Ma delikatny smak i jest często wykorzystywana w sałatkach;

 5. 'Albina Vereduna': Jest to odmiana buraka ćwikłowego o białych korzeniach. Ma łagodniejszy smak niż tradycyjne odmiany czerwone. 'Albina Vereduna' jest stosunkowo odporna na pękanie i dobrze nadaje się do różnych zastosowań kulinarnych;

Burak ćwikłowy podłużny jest źródłem niezbędnych składników odżywczych, pośród których na uwagę zasługuje witamina C, kwas foliowy, potas, żelazo i błonnik. Burak jest także niskokaloryczny, co oznacza, że można go spożywać bez obaw o przekroczenie limitu kalorii.

Jak pielęgnować buraki ćwikłowe podłużne? 

Zanim nasiona buraka ćwikłowego podłużnego trafią do gleby, istotny jest wybór i przygotowanie stanowiska. Trzeba pamiętać, że rośliny budują obfite korzenie jadalne, co wymaga odpowiedniego nawożenia, podlewania i nasłonecznienia.

Należy też zabezpieczyć buraki przed konkurencją ze strony innych niepożądanych roślin, poprzez regularne odchwaszczanie. W tym samym stopniu warto zadbać o zdrowie uprawy, stosując specjalistyczne środki ochrony roślin.

Najczęstsze choroby buraków ćwikłowych:

 • Chwościk buraka;

 • Mączniak prawdziwy buraka.

Chwościk buraka 

Schorzenie objawia się w postaci wgłębnych i dwubarwnych plam pojawiających się na starszych liściach. Choroba, której rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność i temperatura powietrza powyżej 15°C, nasila się w połowie okresu wegetacji.

Mączniak prawdziwy buraka 

Mączniak prawdziwy to jedna z najpowszechniejszych chorób buraka ćwikłowego. Powoduje pojawienie się białawego nalotu na liściach, łodygach i korzeniach. Osłabienie rośliny wpływa na znaczne zmniejszenie plonów.

Dbałość o przewiewność wokół roślin zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Równie istotne jest źródło, z którego dostarczane są nasiona buraka ćwikłowego podłużnego. Produkty przebadane i wyselekcjonowane można znaleźć wyłącznie w renomowanym sklepie. W żadnym wypadku nie należy nabywać nasion pochodzących z niewiadomego źródła, oferowanych na targach bądź bazarach.

pixel