Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trzmieliny

4 produkty

Trzmielina szczepiona na pniu to wyjątkowo dekoracyjna i trwała roślina. Stanowi niezwykle efektowny element ogrodowych aranżacji. Jako odmiana rośliny okrywowej, trzmielina w naturalny sposób prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jednakże dzięki procesowi szczepienia na pniu, jej piękno oraz charakterystyczne cechy zostają podkreślone i jeszcze bardziej wyeksponowane.

Trzmielina rosnąca na pniu wykazuje wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby. Jej zdolność do przetrwania w różnorodnych środowiskach jest imponująca. Co istotne, oprócz funkcji ozdobnej, trzmielina na pniu może pełnić również praktyczną rolę, stanowiąc naturalny element wyznaczający przestrzenie w ogrodzie.

Typowym kształtem rośliny szczepionej na pniu jest forma niewielkiego drzewka, gdzie szczepienie przeprowadza się na wysokości około 100 cm, czasem niższej. Charakterystycznie zaokrąglona korona nadaje całości elegancki, kolisty wygląd, co dodatkowo podkreśla jej walory estetyczne.

Czytaj więcej

Sadzonki trzmieliny szczepione na pniu

Trzmielina szczepiona na pniu to wyjątkowo dekoracyjna i trwała roślina, stanowiąca niezwykle efektowny element ogrodowych aranżacji. W naturalny sposób, jako odmiana rośliny okrywowej, trzmielina prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jednak dzięki procesowi szczepienia na pniu, jej piękno oraz charakterystyczne cechy zostają podkreślone i jeszcze bardziej wyeksponowane.

Charakterystycznym kształtem tej rośliny szczepionej na pniu jest forma niewielkiego drzewka. Proces szczepienia przeprowadza się zazwyczaj na wysokości około 100 cm, czasem niższej. Zaokrąglona korona, która jest charakterystyczna dla trzmieliny na pniu, nadaje jej całości elegancki i kolisty wygląd, dodatkowo podkreślając jej walory estetyczne.

Jak dbać o trzmielinę na pniu?

Dbanie o trzmielinę szczepioną zapewni zdrowy wzrost, piękny wygląd i wieloletnią ozdobę Twojego ogrodu. Warunki uprawy i pielęgnacji mogą się różnić w zależności od odmiany i warunków jakie mamy we własnym ogrodzie. Trzmielinę na pniu z powodzeniem możemy również uprawiać w donicy. 

Stanowisko: Stanowisko dla trzmieliny szczepionej na pniu powinno być słoneczne, aczkolwiek dobrze sprawdzi się również w półcieniu. Stanowisko trzmieliny powinno być ciepłe, osłonięte i bez zimnych przeciągów.

Gleba: Trzmielina preferuje gleby o stałej, lekko wilgotnej konsystencji, dlatego ważne jest regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy, przede wszystkim latem. Również pamiętajmy, że dla zapewnienia udanego przezimowania warto jesienią dokładnie nawodnić trzmielinę, a potem przykryć ziemię u podnóża krzewu gęstą warstwą ściółki.

Cięcie: Jak przycinać trzmielinę? Jeśli zależy Ci na równomiernym i bujnym wzroście trzmieliny w formie krzewu, już na początku wiosny możesz zdecydować się na energiczne skrócenie wszystkich pędów. W kolejnych latach, aby zachować umiar, przycięcia trzmieliny powinny polegać na skracaniu pędów o połowę długości zeszłorocznego przyrostu.

Nawożenie: Trzmielina potrzebuje dwóch nawożeń w ciągu roku. Pierwsze nawożenie zaleca się na przełomie marca i kwietnia, na początku wiosny, a drugie w czerwcu. Jeśli trzmielinę uprawiasz w doniczce, konieczne jest częstsze nawożenie, stosując specjalny nawóz płynny co najmniej raz w miesiącu.

Czy trzmielina na pniu gubi liście na zimę?

Trzmielina to roślina, która może występować w różnych odmianach, z różnymi właściwościami liści i zimotrwałością. Istnieją odmiany trzmieliny, które gubią liście na zimę, a także te, które są zimozielone. Odmiany zimozielone utrzymują swoje liście przez cały rok, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność jako ozdobne elementy ogrodu.

Liście trzmieliny szczepionej na pniu są zwykle małe i charakteryzują się dwukolorowym wzorem. Zazwyczaj brzeg liścia jest jaśniejszy, a środek ciemniejszy, choć istnieją również odmiany o odmiennym układzie kolorów. Często spotyka się odmiany o liściach żółto-zielonych lub biało-zielonych. Chociaż większość odmian jest zimozielona, to czasem liście mogą brązowieć i opadać. Jest to naturalny proces, ponieważ mimo że liście są zimozielone, to nie są wieczne i w miarę upływu czasu roślina może zrzucać starsze liście, zastępując je nowymi. To zróżnicowane zrzucające się liście nie następują na raz, a raczej pojedynczo, więc nie zawsze jest to łatwe do zauważenia.

Kiedy sadzić trzmielinę na pniu?

Co do czasu sadzenia trzmieliny szczepionej na pniu, możesz to robić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli planujesz umieścić ją w donicy na tarasie lub balkonie, można to zrobić nawet zimą. Roślina jest często sprzedawana w postaci sadzonki w doniczce, co umożliwia elastyczne i długotrwałe okresy sadzenia.

Pamiętaj, że opisane informacje mogą nieco się różnić w zależności od konkretnych odmian trzmieliny i warunków klimatycznych w twoim regionie. Przed dokonaniem sadzenia lub pielęgnacją trzmieliny, zawsze warto uzyskać dodatkowe informacje od lokalnych ogrodników lub specjalistów od roślinności.

 

 

 

 

 

 

pixel