Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trzmieliny

24 produkty

Trzmielina to rodzaj krzewów z rodziny dławiszowatych, do którego należy około 140 gatunków. Rosną na niemal wszystkich kontynentach, ale w Azji jest ich największe zróżnicowanie. W Polsce dziko występują trzmielina pospolita i trzmielina brodawkowata. Wśród trzmielin znajdują się krzewy ozdobne różnej wysokości, drzewka, a nawet pnącza. Łączy je to, że mają ozdobne liście, które wspaniale przebarwiają się jesienią. Trzmieliny nadają się do zadarniania dużych powierzchni, na skalniaki, skwery, a także do tworzenia żywopłotów. Niektóre są idealne do hodowania na balkonach. 

Czytaj więcej

Kompozycje z trzmieliny i innych roślin ze szkółki Sadowniczy.pl

Szukając roślin, które będą pasowały do trzmielin, trzeba wziąć pod uwagę, że te krzewy mają ozdobne, niekiedy dwubarwne liście, ładnie wybarwiające się po lecie i w niektórych przypadkach nieopadające przez całą zimę. Jesienią niesamowite wrażenie robi na przykład trzmielina oskrzydlona, zwana także trzmieliną ognistą. Liście tej rośliny przebarwiają się w tym czasie na czerwono. Jedną z piękniejszych odmian, która osiąga 1 m wysokości, jest trzmielina oskrzydlona 'Compactus'. Krzew ten, podobnie jak inne trzmieliny czerwone, najpiękniej prezentuje się jako soliter posadzony na trawniku, a także koło iglaków, niektórych traw ozdobnych i bambusów okrywowych. Pamiętaj o tym także podczas sadzenia trzmieliny purpurowej, znanej również jako krzew płonący. Trzmielina ta ładnie prezentuje się także koło niskich ogrodzeń z kamienia

Obmyślając kompozycje z trzmielin i innych roślin, miej też na uwadze to, że w czasie kwitnienia trzmieliny są pokryte kwiatami w kolorze różowym, białym bądź czerwonym. Kolorowe odmiany tworzą udane połączenia z wieloma bylinami kwiatowymi. Trzmielinę warto sadzić też koło cisów i karłowych świerków, a także pod luźnymi koronami wyższych drzew. Wysokie trzmieliny na pniu wyglądają efektownie przy ogrodzeniach i płotach. Jeśli w Twoim ogrodzie są jakieś mało atrakcyjne miejsca, to posadź tam trzmieliny w formie zadarniających krzewów. Przykładem takiej rośliny jest popularna odmiana trzmieliny Fortune'a 'Emerald Gaiety'. Co ciekawe, ta osiągająca 25 cm wysokości trzmielina płożąca może być także prowadzona jako roślina pnąca. Doskonałą odmianą okrywową o dwukolorowych liściach jest także trzmielina Fortune'a 'Emerald Gold'. Pamiętaj, że jest to zimozielona trzmielina, której liście w ciągu zimy są lekko purpurowe.

Stwórz niepowtarzalne aranżacje trzmieliny w swoim ogrodzie, mając na względzie także inne gatunki i odmiany. Trzeba jednak przyznać, że trzmielina Fortune'a jest bardzo uniwersalną i popularną rośliną ogrodową, która nie sprawia większych problemów w hodowli. Interesującą odmianą jest trzmielina Fortune'a 'Aurea'. Jej duże liście są złoto obrzeżone, przez co dodaje ona elegancji każdemu ogrodowi. Jeśli chcesz, aby złociste liście ozdobiły Twój ogród jesienną porą, pomyśl o hodowli trzmieliny zwyczajnej, znanej także jako trzmielina europejska. Ten krzew dorastający do wysokości 4 m pod koniec lata zaczyna wyglądać zjawiskowo! Szukając oryginalnie wyglądających trzmielin o niezwykłym ubarwieniu, pamiętaj również o trzmielinie Hamiltona, która ma atrakcyjne kwiaty i owoce, a także liście przebarwiające się na czerwono jesienią. Chcesz hodować wyjątkowo wysoką trzmielinę? Trzmielina płaskoogonkowa osiąga 5 m wysokości! Polecamy Ci także miododajną trzmielinę pospolitą, która jest bardzo rozłożysta i ma jaskraworóżowe owoce.

Uprawa, rozmnażanie, formowanie i choroby trzmieliny 

Większość trzmielin, zwłaszcza te z kolorowym ulistnieniem, preferuje słoneczne stanowiska. Najlepsza dla nich jest ziemia wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Trzmieliny warto nawozić kompostem. Są to rośliny wytrzymałe na mróz i w większości przypadków mrozoodporne. Nawet jeśli liście trzmieliny opadną, to po zimie szybko odrastają. W chłodniejszych rejonach kraju można zabezpieczyć je, przysypując nasadę pędów ziemią oraz przykrywając stroiszem. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie pędów, które mają inne cechy niż odmiana. Wszystkie trzmieliny dobrze znoszą cięcie! W celu rozmnożenia tej rośliny należy pobrać fragmenty pędów. Najlepiej zrobić to w okresie między połową lipca a połową września. Chorobą, która najbardziej zagraża trzmielinie, jest mączniak prawdziwy, czasem grozi jej także antraknoza. Problemem mogą też być mszyce.

Trzmielina w donicy i na balkonie - odmiany na różne stanowiska

Zastanawiasz się, jakie gatunki i odmiany trzmieliny można hodować w donicy oraz na balkonie? Na taras i balkon do uprawy pojemnikowej doskonale nadają się trzmieliny japońskie. Rośliny te potrzebują ciepłych i osłoniętych od wiatru stanowisk. Odmiany o kolorowych liściach, takie jak karłowa trzmielina japońska 'Marieke', preferują stanowiska słoneczne, a pozostałe wolą półcień. W okresie zimowym należy zapewnić tym roślinom temperaturę 8-10 stopni Celsjusza

W donicy na balkonie lub tarasie można też hodować trzmielinę Fortune'a 'Gold Tip'. Ta wolno rosnąca odmiana o bardzo licznych liściach z jasnożółtym marginesem najpiękniej wybarwia się na stanowiskach słonecznych. Roślina nie przekracza 1 m wysokości i nadaje się też na niewysokie żywopłoty. W donicy na tarasie można hodować także trzmielinę 'Fortune'a Gold', która również potrzebuje dużo słońca. Na tarasie lub dużym balkonie pięknie zaprezentuje się także trzmielina oskrzydlona na pniu. Ta roślina także lubi słońce, ale znosi lekkie zacienienie. 

Żywopłot z trzmieliny, jak się za niego zabrać?

Trzmieliny, które mają formę wyższych krzewów, można wykorzystać do nasadzeń na żywopłot. Na żywopłot idealnie nadają się między innymi różne odmiany trzmieliny Fortune'a, które można dowolnie formować. Płożące odmiany sadzi się na ogół co 40-50 centymetrów. Po umieszczeniu trzmieliny w glebie, należy ją przyciąć na równej wysokości. Trzeba zaznaczyć, że rozstaw sadzonek trzmieliny jest w dużej mierze uzależniony od gatunku i odmiany. Trzmieliny należy sadzić wiosną, od marca do maja, ewentualnie jesienią, do końca listopada. Uprawiając żywopłot z trzmieliny, a także hodując ją jako soliter w ogrodzie lub donicy, miej na uwadze to, że jej owoce są trujące!

pixel