Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaśminowce - sadzonki jaśminowca

12 produkty

Jaśminowiec w ogrodzie — uprawa, pielęgnacja, cięcie i kiedy sadzić ten krzew

Generalnie jaśminowiec (Philadelphius) nie jest krzewem wymagającym. W naturze występuje w Azji, Ameryce Północnej, na południu Europy i na Kaukazie. Obecnie znanych jest ponad 70 gatunków tej wyjątkowej rośliny, pośród których znajdują się zarówno odmiany zrzucające liście na chłodniejsze miesiące, jak i zimozielone. To uniwersalna roślina, która ma wiele ogrodniczych zastosowań: może być soliterem, rosnąć w grupie, a także być formowana w żywopłoty. Chociaż uprawa jaśminowca jest łatwa, najlepsze efekty (wonne kwiaty i obfite kwitnienie) uzyskuje się na glebach żyznych i na stanowiskach słonecznych. Dobrze jest pamiętać o prawidłowym nawadnianiu tej rośliny. Pomoże w tym ściółkowanie gleby wokół krzewu. Brak dostatecznej ilości wody roślina zasygnalizuje więdnącymi liśćmi. 

Czytaj więcej

Krzew dobrze znosi przesadzanie, bardzo łatwo z niego pozyskać sadzonki. Zazwyczaj nie jest podatny na choroby, a ze względu na silny wzrost i zdolność do intensywnej regeneracji, jest krzewem długowiecznym. Rozmnażanie krzewu przeprowadza się przez podział bryły korzeniowej: sadzonki są gotowe do wsadzenia w miejsce docelowe po ich pobraniu. Można także uzyskiwać je z odciętych pędów, które po zanurzeniu w ukorzeniaczu są gotowe do posadzenia w doniczce torfowej. 

Kiedy przeprowadzać cięcie jaśminowca?

Pielęgnacja jaśminowców ogranicza się głównie do regularnego przycinania ich pędów. Silne cięcia warto przeprowadzić do 2-3 lata, pozbywając się najstarszych gałązek. Na bieżąco konieczne jest usuwanie pędów chorych, połamanych, zasuszonych. Dobrze jest dbać o prześwietlanie korony, wtedy krzew będzie kwitnąć równomiernie. Raz w roku można zasilić roślinę, stosując nawozy wieloskładnikowe, które pobudzają krzewienie. 

Jaśmin a jaśminowiec - na czym polega różnica? Jak wygląda jaśminowiec?

Jaśminowiec (Philadelphus) często mylony jest z jaśminem. Tymczasem jest to krzew z rodziny hortensjowatych, a jaśmin (Jasminum) jest pnączem z rodziny oliwkowatych, które uprawiane jest głównie w cieplejszym klimacie. Kwiaty jaśminu są przede wszystkim pięcio lub sześciopłatkowe, przy dnie schodzą się w długą rurkę. Roślina ta służy głównie do pozyskiwania wonnego olejku, stosowanego w kosmetyce, przemyśle perfumeryjnym i jako afrodyzjak. Z kolei jaśminowiec wonny ma kwiaty o czterech szerokich płatkach, w których środku znajdują się żółte, dobrze widoczne pręciki. Obie te rośliny są odrobinę podobne w wyglądzie i mają zbliżony, upajający, słodki zapach. Dlatego też często ich nazwy stosowane są zamienne. Należy jednak mieć świadomość, że w polskich warunkach jaśmin raczej nie jest uprawiany, ponieważ sprawia zbyt wiele kłopotów: najczęściej spotykane są różnorodne gatunki jaśminowca. 

Jaśminowiec ? sadzonki ze szkółki Sadowniczy.pl to gwarancja jakości

Sadzonki jaśminowca najlepiej jest pozyskiwać ze sprawdzonych, wolnych od chorób źródeł, czyli np. renomowanych sklepów ogrodniczych, takich jak Sadowniczy.pl. Do najczęściej wybieranych jaśminowców zalicza się:

  • jaśminowiec 'Bouqet Blanc', czyli krzew o charakterystycznych, łukowo wygiętych gałęziach z wonnymi, niewielkimi kwiatami. Rośnie do 2 metrów wysokości, kwitnie od maja do czerwca, dobrze znosi formowanie i tworzenie z niego żywopłotów. 
  • jaśminowiec wonny 'Aureus' to specyficzny, wyprostowany krzew, który ma rozłożyste, zielonożółte łodygi pokryte jajowatymi, ząbkowanymi liśćmi (dlatego znany jest również pod nazwą "jaśminowiec żółty"). Osiąga maksymalnie 2 metry wysokości i rozrasta się do ok. 1,5 metra szerokości. 'Aureus' dobrze odrasta nawet po silnym cięciu, które warto przeprowadzić raz na kilka lat, aby krzew intensywnie kwitnął.
  • jaśminowiec gwiazdkowy ma długie, zielone pędy, które mogą osiągać nawet 6 metrów długości. Wymaga stosowania podpór, w przeciwnym wypadku ma tendencję do płożenia się i gnicia pędów. Może być sadzony przy pergolach i altanach i traktowany jako jaśminowiec pnący.
  • jaśminowiec 'Belle Etoile' jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnioną w Polsce odmianą o pięknych kwiatach z wyrazistymi, żółtymi pręcikami. Ich zapach subtelnie przywodzi na myśl truskawki i nieodłącznie kojarzy się z latem.
  • jaśminowiec 'Biały Karzeł" polecany jest do niewielkich ogrodów, w których nie ma zbyt wiele miejsca. Jest odporny nawet na najtrudniejsze warunki i doskonale znosi mróz. Jest zaliczany do roślin do półcienia, które mimo braku intensywnych promieni słonecznych potrafią zachwycić obfitymi kwiatami. 
  • jaśminowiec 'Innocence' ma białe, intensywnie pachnące kwiaty w śnieżnobiałym kolorze. Najlepiej rośnie na glebach gliniastych, obojętnych i wapiennych. 
  • jaśminowiec 'Snowbelle' (jaśminowiec zimowy) cechuje olbrzymia obfitość kwiatów, o słodkim, bardzo wyrazistym zapachu. Kwiaty pojawiają się dopiero w czerwcu i są ozdobą przez cały lipiec. Ich kielichy są pełne, lekko postrzępione, o dwóch rodzajach płatków. 
  • jaśminowiec 'Alabaster' (zwany również panieńskim) kwitnie dość długo i jest w pełni mrozoodporny. Będzie się dobrze rozwijał zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Jego dekoracyjne liście i ozdobne kwiaty sprawiają, ze jest bardzo atrakcyjnym reprezentantem jaśminowców. 

Jaśminowiec - odmiany idealne do ozdobienia ogrodu

Odmian jaśminowców jest tak wiele, że z pewnością każdy ogrodnik znajdzie taką, która będzie dla niego idealna. Ciekawym wyborem z pewnością będzie jaśminowiec Lemoine'a, który jest oddzielnym gatunkiem tej rośliny. Cechuje go niski pokrój (zaledwie jeden metr wysokości) oraz stosunkowo późne kwitnienie (końcem czerwca). Jaśminowiec omszony to propozycja dla tych, którzy lubią małe drzewa (osiąga nawet 8 metrów wysokości), ma omszone liście od spodu i bardzo duże kwiaty. Niestety, nie wydzielają one żadnego zapachu, dlatego jaśminowiec omszony dobrze jest sadzić w towarzystwie odmian pachnących np. jaśminowca plamistego i wielokwiatowego. 

Żywopłot z jaśminowca to idealne ogrodzenie posesji. Jak je zasadzić?

Jaśminowce mogą tworzyć pachnący, przyciągający owady szpaler. Żywopłot z tych roślin nadaje ogrodowi tajemniczego, rustykalnego, naturalistycznego wyglądu. Jaśminowiec dobrze znosi formowanie: należy mieć jednak na uwadze, że większość jego odmian wytwarza długie, zwisające pędy, więc zawsze roślina ma w sobie nieokiełznaną dzikość i nie da się z niej stworzyć schludnego, równo przyciętego żywopłotu. 

Sadzonki jaśminowca na żywopłot należy sadzić w rozsadzie co 50 cm. Po posadzeniu warto je przyciąć do połowy wysokości oraz nie nawozić aż do pełnego ukorzenienia, czyli do następnego roku. W kolejnych sezonach zaleca się co najmniej trzy razy skracać nowe przyrosty mniej więcej o połowę. Nie należy się obawiać tak intensywnego cięcia jaśminowców: wszystkie te krzewy świetnie je znoszą i jeśli są zdrowe, szybko odbiją, intensywnie obsypując się kwiatami. 

Jaśminowce będą wspaniałą ozdobą i spełnią funkcję osłonową w okresie wegetacyjnym. Należy mieć jednak świadomość, że w pozostałych miesiącach nie stanowią szczególnej ozdoby. 

pixel