Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona begonii - begonie

7 produkty

Niezaprzeczalną zaletą begonii jest jej urok oraz niskie wymagania hodowlane. Zgodnie z opinią wydaną przez University of Vermont Extension begonie należą do grupy łatwych roślin, przyjaznych dla początkujących hodowców amatorów, dostarczających wiele satysfakcji, zarówno pod kątem samej uprawy, jak i wrażeń estetycznych. Są cudowną ozdobą balkonów, tarasów i ogrodów, tym bardziej że różnorodność kolorystyczna pozwala na tworzenie niepowtarzalnych kompozycji. Jak uprawiać begonie nasiona? Jak dbać o begonie?

Czytaj więcej

Jak wyhodować Begonie z nasion? 

Hodowcy amatorzy dysponujący własnymi roślinami chcieliby spróbować swoich sił, sadząc nasiona begonii, tym bardziej że byłoby to cudownym zwieńczeniem ich wysiłków hodowlanych.

Mimo że begonie są niezwykle wdzięcznymi roślinami, ich nasiona, a następnie sadzonki są nieco delikatne, jak na roślinnych noworodków przystało. Pewnym utrudnieniem jest pochodzenie begonii, które w naturalnych warunkach rozwijają cię w cieple i słońcu charakterystycznym dla terenów tropikalnych i subtropikalnych. Obszary te odznaczają się także dużym stopniem wilgotności powietrza. Z tego powodu delikatne nasiona i powstałe z nich sadzonki begonii trzeba zabezpieczyć, nakrywając pojemnik z doniczkami przezroczystą pokrywą.

Oto, czego potrzebuje begonia nasiona, zanim stanie się ozdobą balkonu lub ogrodu:

  • Begonia nasiona – naświetlanie;

  • Odpowiednie podłoże;

  • Sterylizacja pojemnika;

  • Przygotowanie doniczek;

  • Wysiew nasion;

  • Pielęgnacja sadzonek.

Begonia nasiona – naświetlanie 

Warunkiem udanej uprawy jest zapewnienie sadzonkom odpowiedniej dawki światła. Nie dotyczy to begonii uprawianych w szklarniach. Choć z pozoru zabieg naświetlania wydaje się skomplikowany, w rzeczywistości do tego celu można wykorzystać zwykłą lampkę biurową wyposażoną w klasyczną żarówkę. 

Brak światła spowoduje, że kiełkujące sadzonki będą słabe, wręcz rachityczne z tendencją do pochylania się w kierunku okna.

Odpowiednie podłoże 

Nasiona begonii doskonale poczują się w podłożu, którego podstawą będzie torf wymieszany z perlitem w proporcji 1:1 lub w mieszaninie ziemi liściowej, torfu i piasku. Na początek wystarczą niewielkie doniczki o średnicy około 5 cm. Mogą to być także pojemniki po kefirach lub jogurtach, przy czym należy pamiętać o otworach, które łatwo jest wydrążyć w dnie każdego pojemnika.

Po wysianiu wszystkie pojemniki warto wstawić do większego zbiornika wyposażonego w przezroczystą pokrywę. W ten sposób tworzy się nasionom w miarę stabilne środowisko rozwoju.

Sterylizacja pojemnika 

Nasiona begonii są szczególnie wrażliwe na choroby. Z tego powodu wspomniany już pojemnik zbiorczy dobrze jest wysterylizować. Można to stosunkowo łatwo uczynić, wypełniając wcześniej pojemnik gorącą wodą z dodatkiem płynu wybielającego. Po zabiegu sterylizacji zbiornik należy dokładnie wypłukać!

Przygotowanie doniczek 

Podłoże pod nasiona powinno znaleźć się w doniczkach, wypełniając je w ten sposób, by pozostawić nad sobą 1 cm przestrzeni pod krawędzią. Ma to zapobiec przelewaniu się wody w trakcie podlewania.

Do pojemnika zbiorczego należy wlać gorącą wodę z nawozem w płynie. W ten sposób torf ulegnie nasączeniu i niejako przy okazji sterylizacji.

Wysiew nasion 

Po ostygnięciu wody z nawozem znajdującej się w pojemniku zbiorczym można przystąpić do wysiewu nasion. Są one bardzo drobne i nie ma potrzeby przykrywać ich warstwą podłoża. Po obcieknięciu doniczek wstawiamy je do pustego już pojemnika zbiorczego i nakrywamy przezroczystą pokrywą. Sadząc różne odmiany, dobrze jest oznaczyć doniczki nalepkami, na których znajdą się informacje dotyczące gatunku, odmiany i daty wysiewu.

Pielęgnacja sadzonek 

Kiełkujące sadzonki należy poddawać naświetlaniu przez 14 godzin na dobę. Odległość źródła światła powinna wynosić około 15 cm. Zalecenie nie dotyczy sadzonek uprawianych w warunkach szklarniowych.

W celu uzyskania spodziewanych rezultatów, sadzonki begonii przesadza się do ogrodu lub na balkon w momencie pojawienia się pierwszych listków (maj), po uprzedniej aklimatyzacji sadzonek.

Trzeba pamiętać o częstym zraszaniu młodych siewek, które wymagają też dwukrotnego pikowania.

Kiedy sadzić Begonie z nasion? 

Begonia stale kwitnąca powinna zostać posiana w okresie od stycznia do połowy lutego. Oczywiście, wysiew musi odbywać się w pomieszczeniu, w którym średnia temperatura utrzymuje się na poziomie od 20 do 25° C. Stąd właśnie wynika potrzeba naświetlania wschodzących sadzonek, do których nie dociera wystarczająca dawka promieniowania słonecznego.

Wypada przypomnieć, że naturalnym środowiskiem begonii są tereny tropikalne i subtropikalne, cechujące się wysokimi temperaturami i silnym nasłonecznieniem. Powodzenie uprawy w polskiej strefie klimatycznej w znacznym stopniu zależy od sztucznego stworzenia nasionom warunków przynajmniej zbliżonych do panujących w ich naturalnym środowisku.

Należy też pamiętać o systematycznym dokarmianiu begonii. Ich wysiłek włożony w tworzenie cudownych kwiatostanów wymaga gleby żyznej, najlepiej próchniczej, o lekko kwaśnym odczynie.

Sadzonkom, a następnie dojrzałym okazom nie służy przesuszenie, podobnie jak i długotrwały chłód. W trakcie miesięcy letnich, odznaczających się większą liczbą dni chłodnych begonie z zasady słabiej się rozwijają, a ich kwiaty są mniejsze i nieco gorzej wybarwione.

Oczywiście nie należy z tego powodu wpadać w panikę. Po udanym zbiorze nasion cykl życia będzie można powtórzyć w kolejnym roku, mając przy tym nadzieję, że tym razem słońce nie zawiedzie.

Kiedy zbierać nasiona Begonii? 

Nasiona begonii gromadzą się w torebkach nasiennych, które pojawiają się po kwitnięciu rośliny. Zwykle jest to okres jesienny. Biorąc pod uwagę niezwykle małe wymiary nasion, które przypominają raczej pyłek, ich zbiór wymaga pewnych przygotowań i niemal zegarmistrzowskiej precyzji.

Begonia stale kwitnąca nasiona – zbiór 

Nasiona begonii zbiera się wyschniętych nasienników. Niestety, przesuszenie torebek nasiennych spowoduje ich pęknięcie i stratę bardzo drobnych nasion rozsypanych w podłożu. Można temu zaradzić, zbierając torebki nasienne i otwierając je na arkuszu papieru.

Nasionka należy umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku na okres mniej więcej siedmiu dni. W tym czasie podeschną i nabiorą cech przydatnych do przeprowadzenia selekcji. Aby uzyskać najpiękniejsze kwiaty begonii, do wysiewu przeznacza się jedynie zdrowe nasiona, pozbawione widocznych wad.

Begonie można rozmnażać także poprzez sadzonki pędowe, sadzonki liściowe oraz podział, jednak widok kwiatów wyhodowanych z mikroskopijnych nasion sprawia najwięcej satysfakcji, co potwierdzają zgodne opinie większości działkowiczów i ogrodników. Sprawę ułatwia fakt, że żywe nasiona można przechowywać w szczelnie zamkniętej i oznakowanej kopercie do następnego sezonu.

pixel