Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kocimiętki

5 produkty

Kocimiętka (Nepeta) to bardzo popularna niegdyś, a dziś znów doceniana roślina z rodziny jasnotowatych. Bylina ta jest blisko spokrewniona z powszechnie znaną miętą zwyczajną. Wyróżnia się około 250 gatunków i odmian należących do rodzaju kocimiętka, ale w polskich ogrodach i doniczkach uprawia się głównie tylko kilka z nich. 

Czytaj więcej

Czy kocimiętka jest wieloletnia? Jak wygląda? Dowiedz się więcej o tych kwiatach

Kocimiętka jest rośliną wieloletnią, kwitnącą niekiedy już od początku kwietnia aż do września. Z małej, niepozornej byliny wykształca się nierzadko całkiem okazały krzew. Trzeba pamiętać o tym, że poszczególne gatunki dorastają do różnych wysokości i może ona wahać się od 30 do 120 centymetrów. Kocimiętka tworzy zwarte, gęste kępy i ma wzniesione, niebieskie lub lawendowe, ewentualnie białe bądź różowe kwiatostany. Zebrane w nibyokółki kwiaty są u większości odmian niewielkie, ale jeśli kocimiętka bujnie rośnie i kwitnie, to prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Liście kocimiętki, które mają wyjątkowe właściwości, są drobne, sercowate, z zaostrzonymi końcami. Łodygi rośliny pokryte są szarymi, miękkimi włoskami. 

Kocimiętka jest rośliną polecaną tym, którzy szukają roślin ozdobnych do ogrodu, ale wiele osób hoduje ją ze względu na niespotykane właściwości. W medycynie naturalnej ziele kocimiętki wykorzystywane jest do celów leczniczych, a jej młode listki znajdują zastosowanie w kuchni. Warto też wiedzieć, że silnie pachnące kwiaty tej byliny są bardzo pyłkodajne, przez co cieszą się zainteresowaniem pszczelarzy. Chcesz, aby również w Twoim ogrodzie pojawiły się pożyteczne pszczoły? Zasadź więcej ogrodowych roślin miododajnych! Miej też na uwadze, że dzięki nim w Twoim ogrodzie mogą pojawić się także motyle

Kocimiętka - jak uprawiać i kiedy sadzić lub siać tę roślinę? Jakie stanowisko będzie najlepsze?

Kocimiętka to roślina, której uprawa jest nieskomplikowana. Bylina ta nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale warto wiedzieć, że gatunki z jasnozielonymi liśćmi wolą ziemię żyzną i dość wilgotną, choć nie stale mokrą. Lubią umiarkowanie słoneczne stanowiska, a nawet lekko zacienione tereny. Jeżeli kocimiętka ma szare liście, to najbardziej służy jej pełne słońce i lekka, przepuszczalna gleba. Będzie rosła nawet w nieurodzajnej, kamienistej ziemi i dobrze zniesie niezbyt długą suszę. Wszystkie kocimiętki preferują nawożenie kompostem - wystarczy zrobić to raz do roku. Możesz znaleźć także inne byliny, które lubią stanowiska suche i słoneczne

Chcesz, aby w Twoim ogrodzie albo na balkonie rosła kocimiętka? Możesz wybrać sadzonki albo nasiona. Optymalny czas na umieszczanie sadzonek w gruncie przypada na okres od czerwca do września. Przed sadzeniem dobrze nawodnij korzenie rośliny. Nie zapomnij o tym, by między bylinami zachować odstęp około 40 centymetrów.

Wolisz jednak nasiona? Kocimiętki siejemy na rozsadniku od maja do czerwca. Kiełkują one po 2-3 tygodniach, w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Należy je przykryć cienką warstwą ziemi i ustawić w słonecznym miejscu. Kocimiętka wytwarza ogromną ilość nasion, a 1000 sztuk waży zaledwie 0,5 grama. Trzeba uważać, żeby bylina nie rozprzestrzeniła się po całym ogrodzie, bo wtedy będzie zagłuszać inne rośliny i trzeba będzie się jej pozbyć!

Kocimiętka to roślina wieloletnia, której hodowla wymaga tego, aby bryła korzeniowa była odświeżana co trzy lub cztery lata. W tym celu należy ją wykopać, oczyścić i ostrożnie podzielić. Przed ponownym posadzeniem kocimiętki warto namoczyć jej korzenie w wodzie. Aby cieszyć się urokiem tej byliny przez dłużej niż rok, trzeba też zapewnić jej odpowiednie warunki zimą. Osłonę dla kocimiętki można zrobić z filcu lub z sosnowych gałązek

Jak przycinać kocimiętkę?

Kocimiętka ma tendencję do nadmiernego rozrastania się i może nawet stać się zagrożeniem dla innych roślin w ogrodzie. Trzeba przyznać, że bez przycinania bylina nie prezentuje się już tak ładnie - gorzej kwitnie i pokłada się na ziemi.

Wybujałej kocimiętki nie obcinamy po sezonie kwitnienia, ponieważ takie działanie pobudziłoby ją do rozrastania się. Co ważne, dzięki temu, że roślina pozostanie na zimę w całości, jej korzenie będą lepiej chronione przed mrozem. Bylinę przycinamy przy ziemi dopiero wczesną wiosną. 

Kocimiętka - jakie są odmiany tej rośliny i gdzie je kupić?

Sadzonki i nasiona kocimiętki warto kupować w sklepach ogrodniczych, w których dba się o jakość sprzedawanych roślin. Interesuje Cię zakup kocimiętki? Odwiedź sklep Sadowniczy.pl! U nas znajdziesz różne pełnowartościowe i poszukiwane kocimiętki i ich najpiękniejsze odmiany. Przekonaj się, że kocimiętka jest niedroga, a jej cena jest bardzo atrakcyjna zwłaszcza w przypadku nasion!

Jeśli szukasz kocimiętki dorastającej do wysokości pół metra, która kwitnie na niebieskofioletowo i przypomina nieco lawendę, wybierz kocimiętkę zwyczajną. Chcesz posadzić w ogrodzie bylinę, która jest szczególnie okazała, ma wyjątkowo duże, niebieskie lub niebieskofioletowe kwiaty i może osiągnąć nawet metr wysokości? Zwróć uwagę na kocimiętkę Faassena. Ten gatunek jest bardzo dekoracyjnym kocimiętki mieszańcem kocimiętki Mussina i kocimiętki zwyczajnej. Zainteresowaniem cieszy się również odmiana kocimiętki Faassena 'Alba' z białymi kwiatami, mająca jednak mniej okazałe rozmiary. Z wyjątkowej urody i malowniczości cenionej przez koneserów znana jest wybujała odmiana z fioletowoniebieskimi kwiatami kocimiętka 'Walker's Low'. Trzeba dodać, że kocimiętki Faassena są najbardziej miododajne i mają szczególnie intensywny zapach!

Czy kocimiętka odstrasza komary i jak działa na koty?

Kocimiętkę warto hodować również po to, by odstraszyć komary. Jej miętowo-cytrynowy zapach zniechęca zresztą nie tylko komary, ale również małe drażniące muszki. Aby komary nie leciały do mieszkania lub domu, przyda Ci się kocimiętka w doniczce. Roślinę można uprawiać na parapecie lub balkonie! Jeśli będziesz hodować ją w ogrodzie, nie będziesz musiał lub musiała denerwować się tym, że o zmierzchu spokojny wypoczynek wśród zieleni zakłócają Ci dokuczliwe owady. Sprawdź też, jakie inne rośliny zniechęcają komary

O tym, że kocimiętka jest rośliną wobec której koty nie pozostają obojętne, wiedzą chyba wszyscy miłośnicy i wszystkie miłośniczki domowych pupili. Zapach kocimiętki przypomina koci feromon, dlatego działa na większość mruczków pobudzająco. Zwierzęta te lubią tarzać się w świeżych lub suszonych liściach kocimiętki, mrucząc przy tym i miaucząc. Co istotne, roślina może też działać na nie uspokajająco w sytuacjach stresowych. Kot, który skubie liście kocimiętki, odpręża się, jednak nadmiar takiego jedzenia powoduje niestrawność. Kocimiętka nie zaszkodzi zwierzęciu, jednak należy pilnować, by spożywało ono jego umiarkowane ilości.

pixel