Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żylistki

28 produkty

Żylistek (łac. Deutzia) jest liściastym krzewem ozdobnym, który kwitnie w różnych odcieniach bieli i różu. Szczególnie ceniony przez ogrodników posiadających niewielkie ogrody i ceniących miniaturowe nasadzenia. Wiele odmian żylistka nie przekracza 40 centymetrów wysokości. Krzew ten można sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach, tworząc efektowne aranżacje. 

Żylistki są bardzo popularne, ponieważ nie mają większych wymagań uprawowych, a do tego obficie kwitną i to przez wiele miesięcy. Niektóre odmiany mogą poszczycić się kwiatami już od maja do końca sierpnia. Najbardziej popularne odmiany to żylistek karbowany (np. 'Pride of Rochester'), żylistek wysmukły (np. 'Variegata'), żylistek mieszańcowy (np. 'Strawberry Fields'). Poszczególne odmiany różnią się od siebie okresem kwitnienia i kolorem kwiatów, a także docelową wysokością. 

Czytaj więcej

Cięcie, uprawa i rozmnażanie żylistka

Żylistek preferuje gleby próchnicze, przewiewne, wilgotne. Jest tolerancyjny jeśli chodzi o nasłonecznienie: co ciekawe, kwitnie obficie nawet rosnąc w cieniu wysokich drzew. Jedyne, czego może nie wybaczyć, to nadmierne przesuszenie, dlatego w okresie suszy warto zadbać o dodatkowe podlewanie.

Pierwsze przycinanie żylistka trzeba przeprowadzić pierwszej wiosny po posadzeniu krzewu, skracając każdy z pędów o 1/3 długości. To pierwsze cięcie zagwarantuje dobre ukorzenienie się rośliny i przybranie przez nią atrakcyjnego wizualnie, zwartego pokroju. 

Starsze krzewy żylistka należy przycinać po zakończeniu kwitnienia, czyli w lecie. Co kilka lat przeprowadza się cięcie odmładzające, które zapewni optymalny dostęp światła do wnętrza krzewu. Systematycznie należy dokonywać przeglądu krzewu pod kątem ususzonych, uszkodzonych czy zniekształconych pędów, które mogą osłabiać cały krzew. 

Żylistki rozmnaża się wyłącznie z sadzonek zielnych, które ukorzeniają się bardzo łatwo. Młode krzewy rosną szybko i zazwyczaj dobrze się przyjmują. Sadzonki pobiera się w czerwcu, z wierzchołków młodych pędów (najlepiej z 3-ema lub 5-oma parami liści). Długość każdej sadzonki nie powinna być mniejsza niż 8 cm. Od rośliny-matki oddziela się je z pomocą sekatora lub ostrego noża (najlepiej za liściem lub pączkiem). Pędy ukorzenia się najlepiej w ukorzeniaczu, a następnie po wypuszczeniu korzonków, przesadza do doniczek z torfem. Oczywiście można także skorzystać z oferty renomowanych szkółek ogrodniczych takich jak Sadowniczy.pl i kupić zdrowe, ukorzenione już sadzonki, gotowe do posadzenia w glebie.  

Żylistki - odmiany w sam raz do ogrodu

Jeśli dysponujemy niewielkim ogródkiem, lepiej zdecydować się na jedną z odmian żylistka wysmukłego, żylistka różowego lub żylistka mieszańcowego. Krzewy te rzadko kiedy osiągają wysokość większą niż 1,5 metra. Warto wiedzieć, że w sklepach ogrodniczych są również dostępne sadzonki żylistka karłowego i żylistka pośredniego. Wielką popularnością cieszy się żylistek 'Nikko', który chociaż osiąga wysokość zaledwie 40 cm, wyróżnia się dekoracyjnością: jego kwity są pełne, biało-różowe, pojawiają się w czerwcu i stanowią zachwycające uzupełnienie letnich rabat. Liście tego wyjątkowego krzewu przyciągają wzrok także jesienią, kiedy to wybarwiają się na intensywny kolor czerwony. 

Miłośnikom koloru różowego do gustu przypadną takie odmiany jak żylistek 'Pink Pom Pom' oraz żylistek 'Strawberry Fields'. 'Pink Pom Pom' jest stosunkowo młodą odmianą żylistka i wyróżnia się sztywnymi pędami, na końcu których znajdują się "pierzaste" kwiaty. Z kolei 'Strawberry Fields' przez wielu uznawane jest za najpiękniejszą odmianę tego krzewu, głównie ze względu na zebrane w specyficzny sposób kwiatostany.

Atrakcyjna dla owadów odmianą żylistka różowego jest 'Carminea', którą wyróżnia intensywny, purpuroróżowy kolor kwiatów zebranych w wiechy. Z kolei żylistek biały, który jest godny uwagi, to przede wszystkim 'Plena', która jest bardzo odporna na niskie temperatury i ma charakterystyczne, zwieszające się pędy ciężkie od kwiatów (kwietnie od maja do późnego czerwca). To również najbardziej rozpowszechniona w polskich ogrodach odmiana, która łatwo się ukorzenia, nie stanowi wyzwania ogrodniczego i rośnie niemal w każdym miejscu, z wyjątkiem gliniastych gleb. Dlatego żylistka tej odmiany można też często spotkać w parkach, przy miejscach użyteczności publicznej, na skwerach. Wykazuje się dużą odpornością na zanieczyszczenia i smog. 

Żylistek na żywopłot - sadzonki z Sadowniczy.pl to gwarancja udanego ogrodzenia

Żylistek doskonale sprawdza się w formie nieciętych żywopłotów. Ponieważ pięknie kwitnie, nadaje ogrodowi romantycznego, sielskiego wyglądu. Najlepsze rośliny na żywopłoty to żylistek szorstki (np. 'Plena' czy 'Deutzia Scabra', który jest jednym z najszybciej rosnących żylistków). Dodatkowo na ogrodzenia nadaje się także odmiana żylistka szorstkiego  'Candidissima', która osiąga nawet 3 metry wysokości oraz żylistek szorstki 'Codsall Pink'. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to oczywiście krzew zimozielony: dlatego funkcję osłaniającą będzie on pełnić jedynie w pełni sezonu. Z pewnością jest to dobry sposób na otoczenie letniej altany czy zakątka relaksacyjnego w ogrodzie. 

Jeśli nie mamy pewności, którą odmianę żylistka wybrać, dobrze jest zasięgnąć porady u specjalisty. W Sadowniczy.pl uzyskasz wyczerpujące informacje na temat wszystkich dostępnych w naszej ofercie roślin, wraz z poradami dotyczącymi kompozycji z innymi gatunkami roślin oraz najlepszymi stanowiskami do ich wysadzenia. Zachęcamy do zapoznania się z naszym szerokim wachlarzem żylistków. 

pixel