Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żurawina - sadzonki żurawiny

11 produkty

Wartość energetyczna w 100 gramach świeżych owoców żurawiny to zaledwie 46 kcal, jednak to, co najistotniejsze, w tej samej ilości konsument otrzymuje prawdziwą bombę witaminową i minerałową.

O cudownych właściwościach żurawiny krążą legendy. Dość powiedzieć, iż jest zalecana w co najmniej dziewięciu schorzeniach, od infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, poprzez choroby wątroby, na chorobie nowotworowej skończywszy.

Żurawina jako krzew nie wymaga jakiegoś specjalnego traktowania, dlatego powinna się znaleźć w każdym ogrodzie lub sadzie. Zastanówmy się wspólnie, jak do tego doprowadzić?

Czytaj więcej

Jak wygląda krzew żurawiny? Gdzie występuje i jakie właściwości ma ta roślina? 

Żurawina należy do rodziny wrzosowatych. W Polsce uprawia się dwa popularne krzewy:

 • Żurawina błotna (Oxycoccus palustris);

 • Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon).

Żurawina błotna

Traktowana jest raczej, jako krzew ozdobny. Zaletą żurawiny błotnej jest jej zdolność adaptacyjna w trudnym, podmokłym środowisku. Nie odznacza się imponującymi wymiarami, jej pokrój jest płożący.

Cechują ją drobne zimnozielone, jajowate listki i delikatne różowe kwiaty o długich szypułkach. Żurawina błotna kwitnie w okresie od czerwca do września. Jej jagody są kuliste, czerwone i bardzo kwaśne.

Żurawina wielkoowocowa

Naturalnym obszarem jej występowania jest kontynent amerykański, od Teksasu, aż po Alaskę. Nic zatem dziwnego, że żurawina wieloowocowa tak dobrze zadomowiła się w naszym, polskim klimacie. I to właśnie ona podbiła serca rodzimych hodowców.

Z pewnością, jedną z przyczyn tej popularności jest dobroczynne działanie owoców żurawiny wieloowocowej wykorzystywane w leczeniu wielu poważnych schorzeń:

 • Infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych (np. grypa);

 • Infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych (np. angina);

 • Stany zapalne pęcherza moczowego;

 • Choroby nerek;

 • Choroby wątroby;

 • Choroby trzustki;

 • Schorzenia jelitowe;

 • Choroby o podłożu alergicznym;

 • Choroby nowotworowe.

W oczekiwaniu na pierwsze owoce z własnej hodowli można zaopatrzyć się w zebrane wcześniej i wysuszone jagody żurawiny. Warto także spróbować wywarów żurawinowych, wskazanych przy dolegliwościach układu trawiennego. Zbawienne działanie herbaty z żurawiny wzmacnia obecność innych ziół i owoców.

Producenci pomyśleli także o osobach niemogących powstrzymać się przed przekąszaniem małego co nieco w trakcie seansu filmowego lub pasjonującego meczu. Mieszanki żurawinowo-orzechowe są doskonałą alternatywą dla słodyczy, chipsów, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dla tych wszystkich, którzy nie tolerują orzechów, przeznaczona jest żurawina suszona w opakowaniach po 400 gram i bez dwutlenku siarki.

Żurawina - krzew w ogrodzie. Jak o niego zadbać? Rozmnażanie i uprawa 

Uprawa żurawiny najlepsze efekty przynosi na kwaśnych i wilgotnych glebach z wysokim poziomem wody gruntowej. Ta cecha różni żurawinę od innych krzewów owocowych o charakterze leczniczym.

Kwiatostan żurawiny musi zostać zapylony przez owady, przy czym nie ma konieczności posiadania w ogrodzie różnych odmian. Krzewinka ta lubi stanowiska słoneczne, a rozmnażanie następuje poprzez ukorzenienie się pędów bądź nasiona. Nawożenie powinno być wykonywane bardzo oszczędnie, w okresie od maja do lipca.

Krzewy żurawiny - sprzedaż sadzonek 

Rozpoczynając swoją przygodę z uprawą żurawiny, warto postawić na współpracę z doświadczonym sprzedawcą, mogącym zaoferować nie tylko przebadany produkt, lecz także wesprzeć klienta bezpłatnym fachowym doradztwem. Żurawina, jej sadzonki oraz cena są na tyle atrakcyjne, że z powodzeniem można zainwestować w krzewy,  których uprawa  sprawi hodowcy moc satysfakcji.  Wypada dodać, iż stare krzewy można odmłodzić, przycinając je dość krótko, na tzw. jeża. Zatem zakup sadzonek żurawiny należy potraktować, jako inwestycję na lata.

pixel