Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świerki sadzonki krzewów

49 produkty

Świerk (Picea abies) jest rodzajem roślin iglastych z rodziny sosnowatych, do którego należy blisko 40 gatunków. Świerki są wiecznie zielone, a obszar ich występowania to chłodne i umiarkowane tereny półkuli północnej. W Polsce gatunkiem rodzimym jest świerk pospolity, natomiast świerk biały i świerk kaukaski to rośliny obce, które się u nas zadomowiły. Świerki uprawia się dla drewna, ponadto ich korzenie znajdują zastosowanie w plecionkarstwie. Drzewa te są znane także ze swoich właściwości leczniczych. W okresie świąt Bożego Narodzenia świerki są często wybierane na choinki!

Czytaj więcej

Jak wygląda krzew świerka?

Niektórzy mają trudności z rozróżnieniem drzew i krzewów iglastych, dlatego warto wiedzieć, jakie są charakterystyczne cechy świerków. Świerki osiągają na ogół 30-40 m wysokości, jednak świerk sitkajski może być nawet ponad dwa razy wyższy. Świerki pospolite to jedne z okazalszych świerków, bo często rosną na wysokość 50 m, jednak niektóre gatunki, np. świerk czarny, są już dużo niższe. W ogrodach zazwyczaj sadzi się świerki karłowe oraz ozdobne krzewy świerka. Popularne są na przykład karłowe odmiany świerku białego, takie jak bardzo często spotykany w ogrodach świerk biały 'Conica', które po 10 latach dorastają jedynie do wysokości 0,3-1,5 metra. Jeśli dysponuje się większym ogrodem, można posadzić w nim świerka białego, osiągającego wysokość 20 metrów. Roślina ta nadaje się także na strzyżony żywopłot, jest też polecana na choinkę. Warto dodać, że świerki białe są wyjątkowo odporne na zanieczyszczenia powietrza.

Świerki mają charakterystyczną, stożkowatą koronę, która jest ostro zakończona. W przypadku świerku serbskiego, roślina posiada szczególnie wąski pokrój, o tym gatunku warto też pamiętać, jeśli szuka się wyjątkowo szybko rosnącego świerku. Roczny przyrost kilkuletnich świerków może wynosić nawet 80 centymetrów! U świerka konary ułożone są niemal okółkowo, a u niektórych gatunków i odmian końce pędów zwisają.

Kora świerka jest zazwyczaj czerwonobrązowa i gładka, a szyszki nierzadko długie nawet na 18 cm, ale też niekiedy bardzo krótkie (2-3 cm), zwisające, w kolorze od słomianożółtego do brązowego. U świerku syberyjskiego szyszki męskie mają kolor różowobrązowy i są szczególnie ozdobne, jednak igły tego gatunku są krótsze niż u świerku pospolitego. Igły roślin z rodzaju świerk są skrętoległe, sztywne, osadzone na zdrewniałych trzonkach. Co istotne, świerki mają płytki system korzeniowy, dlatego przy silnych wiatrach mogą się przewracać. Jest to także cenna informacja dla tych, którzy chcą trzymać choinkę w doniczce.

Interesuje Cię to, czym wyróżniają się poszczególne gatunki i odmiany świerków? Wybierając rośliny do swojego ogrodu, oprócz wyżej wymienionych cech niektórych świerków, miej na uwadze także to, że świerk kłujący, znany również jako świerk srebrzysty, ma niezwykłą barwę igieł. Z tego powodu jest bardzo dekoracyjny i popularny, a do tego, podobnie jak świerk biały i pospolity, występuje w wielu odmianach. Jeśli szukasz niskiego świerka o kulistym pokroju, idealny dla Ciebie będzie Świerk pospolity 'Veitchii'.

Kiedy sadzić krzew świerka?

Zaleca się, aby sadzić świerki od połowy sierpnia do połowy października, w okresie, w którym nie ma upałów ani suszy. Trzeba mieć na względzie fakt, że iglaki zimą nie są w stanie całkowitego spoczynku, więc po zasadzeniu muszą zakorzenić się na nowym miejscu. Krzew świerka można też zasadzić wczesną wiosną, gdy roślina nie zaczęła jeszcze intensywnie rosnąć. Bierzesz pod uwagę możliwość zasadzenia świerka z nasiona? Pamiętaj, że rośliny szkółkowane są silniejsze i odporniejsze od siewek!

Krzew świerka najlepiej będzie posadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym, choć niektóre gatunki, np. świerk kaukaski, wolą cień, lub przynajmniej tolerują go, tak jak świerk pospolity. Rośliny te lubią glebę piaszczysto-gliniastą, zasobną w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotną i o kwaśnym pH, choć świerk serbski woli ziemię zasadową. W dołku, w którym zostanie zasadzony świerk, powinno znajdować się trochę kompostu. Gleba wokół świeżo posadzonego krzewu powinna zostać wyściółkowana. Młode drzewka trzeba systematycznie podlewać. Świerki dobrze znoszą bardzo niskie temperatury, ale młode okazy należy zabezpieczyć na zimę stroiszem albo agrowłókniną.  Chcesz kupić sadzonki świerka pospolitego na żywopłot? Sadź je w jednym rzędzie co 40-50 centymetrów

Kiedy przycinać krzew świerku?

W przypadku świerków przycinanie jest szczególnie ważne. Niektórzy przeprowadzają je nawet 3 razy w roku. Rośliny z rodzaju świerk najpierw przycina się wczesną wiosną, zanim rozpocznie się sezon wegetacji. Należy wtedy usunąć zniszczone, chore oraz złamane pędy, jest to także odpowiedni czas na przeprowadzenie cięcia, które reguluje wzrost tej rośliny i formuje ją. Jednorazowo można skrócić krzew świerka nie więcej niż o 1/3 wysokości i właśnie wczesna wiosna jest odpowiednia na najsilniejsze cięcie. Trzeba pamiętać o tym, że mocno przycięty świerk jest podatny na choroby grzybowe, dlatego rany trzeba starannie zabezpieczyć. Drugiego cięcia dokonuje się na przełomie maja i czerwca, a polega ono na lekkim skróceniu tegorocznych przyrostów. Trzecie cięcie świerku powinno odbyć się najpóźniej do końca sierpnia. Jeśli planujesz założyć plantację choinek, na której będą rosły świerki, musisz przyłożyć szczególną uwagę do prawidłowego przycinania krzewów.

Co posadzić pod krzewem świerka?

Pod świerkami można sadzić wiele różnych roślin, ale powinny być to gatunki mało wymagające i z niezbyt rozbudowanym systemem korzeniowym. Powinny to być rośliny, których się nie wykopuje. Pod świerkami warto sadzić na przykład cieniolubne paprocie, zwłaszcza wietlicę samiczą, języcznik zwyczajny, nerecznicę mocną i onokleę wrażliwą. Dobrym pomysłem będzie też posadzenie pod nimi bylin zadarniających, takich jak gajowiec żółty i jasnota plamista, sprawdzi się także poziomkówka indyjska, dąbrówka rozłogowa i brunnera wielkolistna. Pod krzewem świerka pięknie wyglądają także konwalie majowe, fiołki, zawilce japońskie, parzydło leśne, barwinki pospolite i tiarelle. Pod dużymi, starymi świerkami warto posadzić berberys, irgę, trzmielinę, funkie, kalmie, borówkę czerwoną i żywokost.

Świerki to drzewa i krzewy, wśród których można znaleźć gatunki i odmiany odpowiednie zarówno do małego, jak i do dużego ogrodu. Dzięki nim każda przestrzeń zyskuje na uroku! Świerki to także popularne choinki. Zastanawiasz się, czy drzewko świąteczne można zasadzić w ogrodzie? Jeśli zrobisz to we właściwy sposób, roślina może się przyjąć!

pixel