Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? Poradnik

2020-02-17
Czy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? Poradnik

Czy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie?

Często w okresie przedświątecznym nasi Klienci pytają o choinki w doniczkach, a dokładniej o to, czy zakupione żywe choinki przyjmą się po wysadzeniu do ogrodu. Krążą różne pogłoski i mity o dalszej uprawie choinki bożonarodzeniowej. Walczymy z tym od lat, gdyż często nieuczciwi, „uliczni” sprzedawcy, którzy w danym „choinkowym sezonie” są w różnych miejscach i nagminnie powtarzają, że choinki były uprawiane w doniczkach. Niestety to tak nie działa. Gdyby rzeczywiście choinka dorastała w doniczce, a trwałoby to nawet dwa razy dłużej od choinek rosnących w gruncie to przeciętny czas dorastania takiego drzewka wynosiłby – bagatela 15 lat, a z ekonomicznego punktu widzenia się to po prostu nie opłaca. Cena także powinna być 2-3 razy większa, a przecież nie jest.

Centra ogrodnicze i sklepy internetowe z dobrą i długą historią mówią prawdę, nawet, gdy jest ona dla Klienta niewygodna. Nie jest powiedziane, że choinka wysadzona do ogrodu się nie przyjmie. Musimy jej niestety trochę pomóc. Ale od początku.

Wszystko zależy od tego skąd pochodzi choinka.

W większości przypadków choinki, które dostępne są na polskim rynku pochodzą z polskich plantacji. Wyjątkiem od tego są jodły kaukaskie, które pochodzą wprost z plantacji duńskich i holenderskich.

Podczas wykopywania choinek z polskich plantacji, ich system korzeniowy nie jest tak mocno obcięty, jak w przypadku sprowadzanej jodły kaukaskiej. Konieczność transportowania dużej ilości roślin warunkuje jak najmniejszy ciężar drzewka. Ponadto nasi sąsiedzi, Niemcy czy Holendrzy kupują drzewka świąteczne i do domów i do ogrodów, bo zwyczajnie ich na stać.

Najczęściej w Polsce na drzewko bożonarodzeniowego wykorzystujemy świerk pospolity i świerk srebrny. Często choinki te wykopywane są już we wrześniu lub są dostępne te, które nie sprzedały się w roku ubiegłym. Takie rośliny przy odrobinie szczęścia mogą zdobić nasze ogrody w kolejnych latach. W przypadku jodły kaukaskiej nie liczylibyśmy na jej przyjęcie w ogródku.

Musimy pamiętać, że zdrowy system korzeniowy, nawet duży to nie wszystko. Nasze drzewka wraz z ozdobami choinkowymi cieszą oko w domach nawet kilka tygodni. Temperatura w mieszkaniu przeważnie oscyluje w granicach od 20 do nawet 25 stopni i przebywając w niej nasza choinka zdąży rozpocząć wegetacje. Dla żywych choinek w doniczkach przebywanie dłużej w cieple sygnalizuje tak jakby nadejście wiosny. A my po Świętach wystawimy ją na temperaturę minus 20. Dla roślin będzie to zbyt duży szok i mimo, że jest to roślina iglasta – na wiosnę nie będzie co już z niej zbierać.

Zatem jak bezpiecznie wysadzić choinkę z doniczki do ogrodu?

W pierwszym tygodniu stycznia wystawiamy roślinę do ogrodu i postępujemy z nią w dwojaki sposób w zależności od temperatury na zewnątrz:

-od 0’C i powyżej sadzimy roślinę na miejsce dla niej wyznaczone i bardzo obficie podlewamy.

-temperatura poniżej 0’C, w razie gdyby ziemia była mocno zmarznięta, umieszczamy choinkę w doniczce w dużym kartonie, a w wolną przestrzeń wkładamy kawałki kartonu, gazet, liście tworząc zabezpieczenie dla doniczki. Całość stawiamy w zacienionym i zacisznym miejscu, na korku lub styropianie, owijamy jutą lub agrowłókniną i podlewamy.

-ostatecznie, jeśli nasze drzewko zaczęło już porządnie „rosnąć”, możemy je przetrzymać w jasnym pomieszczeniu o stałej i niskiej temperaturze oraz wilgotności do wiosny

Jaką więc mamy szanse na to, żeby drzewko bożonarodzeniowe zdobiło Nasz Ogród? . - świerk pospolity do dwóch metrów wysokości w doniczce minimum 10 litrów - 40% - świerk pospolity powyżej 2 m lub w mniejszych doniczkach - 20% szans na przyjęcie - świerk srebrny do półtora metra w 10 litrowej doniczce - 40% - jodła kaukaska do 2 m w doniczce minimum 15 l - 10% - jeśli chcemy za jednym zamachem kupić choinkę do domu i drzewko do ogrodu to musimy wybierać jak najmniejsze rośliny, w jak największych doniczkach i ewidentnie wybierać gatunki pochodzące z Polski - kupując duże drzewo w małej doniczce i zapominając o bardzo silnym podlewaniu wiosną niwelujemy szanse przyjęcia praktycznie do zera.

choinka
choinki
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel