Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

CHOINKI

2 produkty

Choinka wszystkim kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, jednak nie można zapominać, iż jest to drzewko wyjątkowo piękne, wnoszące do ogrodu wiele uroku i ciepła. Coraz więcej osób z niechęcią myśli o wyrzucaniu choinek, próbując je ratować, czy to w ogrodzie, czy nawet na balkonie. Jaką choinkę wybrać? Czy można uprawiać choinkę w donicy?

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

 • Jak wygląda choinka?

 • Kiedy sadzić choinki w ogrodzie?

 • Jakie choinki przed domem?

 • Jaką choinkę posadzić w ogrodzie?

Jak wygląda choinka? 

Pytanie dość przewrotne, biorąc pod uwagę, że przecież każdy z nas widział iglaste drzewko formujące się w kształt stożka, zwykle cudownie ozdobione licznymi bombkami. Jednak większość wie, jak wygląda choinka na pniu, wykonana z tworzywa sztucznego, lecz mało kto potrafi precyzyjnie wymienić gatunki żywych drzewek, stanowiących symbol Bożego Narodzenia.

Choinka z drewna, czy jak kto woli choinki żywe to nie tylko świerki pospolite (Picea abies). Hodowcy oferują znacznie większy asortyment drzewek, różniących się od siebie kolorami, formą ułożenia gałązek, a także zapachem.

Popularne rodzaje choinek:

 • Świerk pospolity (Picea abies);

 • Świerk biały (Picea glauca) ‘Conica’;

 • Świerk kłujący (Picea pungens);

 • Jodła kaukaska (Abies nordmanniana);

 • Sosna pospolita (Pinus silvestris)

Poszukując odpowiedniego drzewka dla siebie, warto zastanowić się nad jego rozmiarami oraz sposobem transportu. Korzystając z zakupów online w renomowanym sklepie, nabywca może skorzystać z wyczerpujących opisów wraz z fotografiami. Zyskuje dzięki temu gwarancję, iż zakupi drzewko zdrowe, atrakcyjne, a przy wysokości choinki do 180 cm, skorzysta z dostawy kurierskiej.

Kiedy sadzić choinki w ogrodzie? 

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, czy hodowca amator chce posadzić wyrośnięte już drzewko, zakupione w doniczce, czy też chodzi o sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym.

W pierwszym przypadku chodzi zwykle o uratowanie drzewka, które spełniło już swoją świąteczną, ozdobną funkcję. W tym miejscu trzeba dodać, że szanse na przyjęcie się mają żywe choinki zakupione w profesjonalnych sklepach ogrodniczych, nie zaś te pochodzące z pokątnego handlu na bazarze czy ulicy. Te ostatnie, wbrew zapewnieniom sprzedawców, niestety są umieszczane w donicach tuż przed sprzedażą. W takim przypadku szanse na to, że nawet mała choinka się przyjmie, są raczej nikłe.

Choinka w doniczce może zostać przesadzona do ogrodu przy zachowaniu kilku zasad:

 1. wystawiamy roślinę do ogrodu w pierwszym tygodniu stycznia;

 2. Przy temperaturze powyżej 0’C można posadzić drzewko na wcześniej wyznaczonym miejscu, natomiast w przypadku występowania mrozów, choinkę należy pozostawić w zacienionym i zacisznym lokum, aż do ustabilizowania się temperatury. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu doniczki, osłaniając ją kartonem oraz stawiając na korku lub styropianie.

 3. Rosnące drzewko w donicy można przetrzymać do wiosny w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Inaczej postępuje się z sadzonkami. Te powinny być posadzone w okresie ich spoczynku, czyli wczesną wiosną lub jesienią. Kto wie, może to będzie początek własnej plantacji? Dodajmy, że jesień sprzyja rozwojowi sadzonek z uwagi na większą ilość wód opadowych wsiąkających w ziemię.

Jakie choinki przed domem? 

Ponownie wracamy do stereotypu mówiącego, że choinka koniecznie musi mieć pokrój stożkowy. Rzeczywiście, w przypadku świerku pospolitego czy jodły zwyczajnej i kaukaskiej mamy do czynienia z taką formą, jednak tym, o czym trzeba pamiętać, jest to, że drzewa te osiągają z czasem olbrzymie rozmiary. Świerk w Polsce dorasta nawet do 50 metrów!

Wybierając choinkę, zwłaszcza do niewielkiego ogrodu, trzeba przewidzieć, ile miejsca zajmie dojrzałe drzewo, by to, co miało być ozdobą, nie stało się z czasem utrapieniem.

Na szczęście dostępne są odmiany popularnych drzewek, które nie porażają aż taką masywnością:

 • Jodła koreańska ‘Molli' – do 2,5 m wysokości;

 • Świerk ‘Will’s Zwerg' – do 1,2 m wysokości;

 • Sosna karłowa ,Glauca' – do 2 m wysokości.

Na taras lub balkon polecamy małe choinki w doniczce.  Są to rośliny mało wymagające, a przez to łatwe w prowadzeniu. Uformowane potrafią być prawdziwą ozdobą przykuwającą oczy.

Choinki do ogrodu nie muszą mieć charakterystycznego kształtu stożka. Równie efektownie zaprezentują się drzewka o pokroju kolumnowym (cis kolumnowy), swobodnym (sosna, cedr), a także kulistym (bukszpan, ostrokrzew).

Pamiętajmy, że Święta Bożego Narodzenia szybko mijają, a drzewek posadzonych w ogrodzie nie da się już ponownie wykorzystać w mieszkaniu. Zatem nie ma potrzeby zachowywania ich świątecznego kształtu, poza tym można je w dalszym ciągu formować.

A co w przypadku, jeśli chce się wykorzystać jako ozdobę przerośnięte już drzewo iglaste w ogrodzie? Wykorzystując różnego rodzaju lampki, można samemu stworzyć „choinkę”, zawieszając oświetlenie w taki sposób, by nocą przypominało uwielbiany przez wszystkich kształt.

Bo przecież Święta mają się przede wszystkim kojarzyć z miłością i radością, gatunek drzewa w tym przypadku jest sprawą drugorzędną. Ważne, że w ogóle jest.

pixel