Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choinka w doniczce – jakie drzewko wybrać i jak o nie dbać?

2021-11-03
Choinka w doniczce – jakie drzewko wybrać i jak o nie dbać?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne rozwiązania. Zamiast jednorazowych rzeczy częściej wybierane są te, które mogą służyć przez dłuższy czas. Dotyczy to nie tylko przedmiotów, ale również choinek świątecznych w doniczce. Zamiast kupować drzewko, które po świętach trafi na śmietnik, możesz wybrać takie, które będzie piękną ozdobą przez cały rok.

Zakup choinki w doniczce

Zastanawiasz się ile, kosztują choinki żywe i gdzie je kupisz? Najpierw pomyśl, kiedy jest najlepszy moment na zakup. Zaleca się, aby dokonać go około 1-2 tygodni przed świętami. Zdarza się, że w natłoku przedświątecznych obowiązków zostawiamy kupno choinki na ostatnią chwilę. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Jeśli chcesz cieszyć się widokiem żywej choinki w doniczce dłużej niż kilka dni, musisz stopniowo przyzwyczajać ją do temperatury pokojowej.

Najlepiej udać się po nią do dobrego centrum ogrodniczego (jeśli nie masz czasu na dojazd, zamów choinkę w doniczce z dostawą w naszym sklepie). Unikaj supermarketów, gdzie drzewka sprzedawane są na masową skalę. Wybierając sprawdzone miejsce, masz pewność, że choinki są od siewki uprawiane w donicy.

Niska cena z pewnością jest kusząca. Jednak, jeśli chcesz, aby choinka w doniczce przetrwała nie tylko święta, kieruj się przede wszystkim jakością. W okresie przedświątecznym w wielu supermarketach możesz kupić drzewko w promocyjnej cenie. Niestety te, które przez kilka dni stoją na hali, mogą szybko wznowić wegetację. Oznacza to, że będą musiały spędzić całą zimę w ciepłym pomieszczeniu. Może wydaje Ci się, że to nic takiego. Niestety to sprawi, że młode przyrosty będą wiotkie oraz słabo wybarwione.

Ile kosztuje choinka w doniczce? Cena zależy m.in. od gatunku drzewa i jego wielkości. Przykładowo zakup mini choinki to koszt około 49 zł.

Jaka choinka w doniczce do domu?

Zastanawiasz się jaka choinka do domu będzie najlepszym wyborem? Poniżej znajdziesz opis najczęściej wybieranych gatunków drzewek choinkowych.

  • Jodła kaukaska – nazywana jest również jodłą normandzką. Ma piękne długie i szerokie igły w ciemnozielonym kolorze. Jej pokrój jest regularny i gęsty. Jeśli chcesz cieszyć się jej widokiem przez dłuższy czas, wybierz mniejsze drzewko.
  • Świerk kłujący (inaczej świerk srebrny) – jego naturalnym środowiskiem są Góry Skaliste w Ameryce Północnej. Roślina dziko rosnąca dorasta do 30-40 metrów wysokości. Świerk uprawny jest nieco niższy (ma około 15-20 metrów wysokości), choć w sprzedaży dostępne są również jeszcze mniejsze odmiany karłowe. Jest to drzewko, które cieszy się dużą popularnością ze względu na swój wyjątkowy wygląd. Zawdzięcza go srebrzystoniebieskim igłom, a także gęstemu i zwartemu pokrojowi. Po świętach możesz posadzić roślinę w ogrodzie. Odmiany miniaturowe doskonale nadają się również do uprawy w pojemniku. Są również piękną ozdobą wrzosowisk i skalniaków.

Oprócz świerku kłującego do wyboru masz również świerk pospolity, a także świerk biały. Jednak ten pierwszy lepiej sprawdzi się jako choinka cięta.

Choinka w doniczce – ile wytrzyma?

Jak dbać o choinkę w doniczce? Pamiętaj o przestrzeganiu kilku ważnych zasad już od momentu zakupu. Po pierwsze, jeśli kupisz drzewko, które stało na świeżym powietrzu, nie przenoś go od razu do ciepłego pomieszczenia. Najpierw zadbaj o odpowiednie zahartowanie. Jak przechowywać choinkę w doniczce? Po zakupie przenieś ją w chłodniejsze miejsce np. do garażu. Po upływie 2-3 dni możesz umieścić ją w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 10°C. Dopiero później postaw choinkę tam, gdzie będzie stała przez całe święta (np. w salonie).

Nie trzymaj drzewka w ciepłym miejscu dłużej niż 10 dni, ponieważ w przeciwnym razie za szybko wejdzie w okres wegetacyjny. Jeśli tak się stanie i roślina wypuści nowe pędy, będziesz musiał trzymać ją w domu prawie do końca wiosny.

Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak często podlewać choinkę w doniczce? Podlewanie choinki w doniczce nie jest zbyt skomplikowane. Należy ją podlać, gdy podłoże przeschnie. Pamiętaj jednak, że im wyższa temperatura, tym drzewko potrzebuje więcej wody. A co z nawożeniem? Nie musisz się o to martwić. Nie jest ono zalecane, ponieważ pobudza roślinę do intensywnego wzrostu.

Czy zakup żywej choinki w doniczce to dobry pomysł? Zdecydowanie tak, ponieważ nie jest to roślina o wysokich wymaganiach, a jednocześnie jest piękną ozdobą. Poza tym różni się od choinek ciętych tym, że po świętach możesz posadzić ją w ogródku. Jeśli jednak chcesz, aby przetrwała nie tylko okres świąteczny, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze wybierz odpowiednie miejsce zakupu, zadbaj o zahartowanie rośliny przed umieszczeniem jej w domu i pamiętaj o regularnym podlewaniu!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel