Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Magnolie drzewa

22 produkty

Magnolie to krzewy lub drzewa z rodziny magnoliowatych. Rośliny te rosną dziko w Azji Wschodniej, a także w Ameryce Północnej. Około 20 z ponad 100 gatunków magnolii odznacza się mrozoodpornością umożliwiającą ich uprawę w polskich ogrodach. Magnolie w okresie wiosennym stają się olśniewająco piękne. Ich ozdobą są wówczas duże lub bardzo duże kwiaty – zazwyczaj białe, różowe lub fioletowe. Trudno nie zachwycić się kwiatami magnolii, zwłaszcza jeśli jest ich dużo i pokrywają niemal całe drzewo. Choć magnolia kwitnie dość krótko, to jej uroda dostarcza nam niezapomnianych wrażeń. 

Czytaj więcej

Magnolia drzewiasta - wymagania, stanowisko i pielęgnacja

W ogrodach sadzić można zarówno magnolie będące niewysokimi krzewami, jak i magnolie drzewiaste, wśród których znajdują się dość duże drzewa, dorastające do kilkunastu metrów wysokości. Jeśli masz sporo miejsca w swoim ogrodzie, nie wahaj się zasadzić w nim magnolii osiągającej wysokość 8-15 metrów. Masz wrażenie, że to delikatne drzewo, które może być problematyczne w hodowli? Rzeczywiście większość tych roślin radzi sobie jedynie w cieplejszym klimacie, ale w są też takie z powodzeniem hodowane w Polsce. Należy jednak zapewnić im słoneczne i ciepłe stanowisko, które jest osłonięte od wiatru. Miej też na uwadze to, jakie magnolia drzewiasta ma specyficzne wymagania odnośnie gleby: lubi ją wilgotną, żyzną i kwaśną.

Dobrze zastanów się, gdzie zasadzić magnolię, ponieważ roślina ta bardzo nie lubi przesadzania. Jeśli chcesz zaplanować sadzenie magnolii, weź pod uwagę fakt, że zaleca się robić to wczesną jesienią, choć okazy w doniczce można przesadzać do ziemi przez cały sezon, o ile nie jest ona zamarznięta. W czasie umieszczania sadzonki w gruncie należy uważać, aby nie uszkodzić jej kruchych korzeni. Te zaś zasypuje się ziemią ogrodową z dodatkiem torfu. Po posadzeniu drzewo trzeba podlewać. Obfite nawadnianie jest wskazane od maja do lipca, w czasie gdy magnolia intensywnie rośnie. Wiosną i latem rośliny te warto zasilać specjalnym wieloskładnikowym nawozem do magnolii. Nie zapominaj o tym, by przed nastaniem mrozów zabezpieczyć młodą magnolię, usypując wokół niej kopczyk z kory. Można ją też okryć jutowym workiem bądź słomą. Każdy, kto chce hodować magnolię, musi też wiedzieć, że drzewa tego nie przycina się.

Odpowiednia pielęgnacja, w tym regularne podlewanie i zasilanie rośliny nawozem, sprawia, że magnolia jest odporniejsza na choroby i szkodniki. Drzewo to stosunkowo rzadko choruje i niezbyt często atakują je szkodniki, ale trzeba zachować czujność. Aby zapobiec chorobom grzybowym i bakteryjnym, podczas podlewania uważaj, aby nie zamoczyć liści magnolii. Niestety drzewo to bywa podatne na ich plamistość. Można jednak sobie poradzić z tą chorobą bakteryjną, sięgając po produkty naszej oferty. Nie ignoruj jednak kolistych, brązowawych plam z żółtawym zabarwieniem na brzegach aparatu asymilacyjnego i kwiatów, bo choroba ta prowadzi ona do zamierania rośliny. Trzeba też uważać na mączniaka prawdziwego, którego obecność przejawia się białawym lub szarawym nalotem na liściach i ich opadaniem

Magnolia - egzotyczne drzewo do Twojego ogrodu

Magnolie to drzewa, które nie kojarzą się z polskim pejzażem, dlatego ich obecność w ogrodach czy parkach zawsze wzbudza duże zainteresowanie. Z daleka wyglądają bajecznie, z bliska są równie efektowne. Kwitnące magnolie sprawiają wrażenie, jakby całe były obsypane liliami lub tulipanami! Warto przy tym pamiętać, że roślina ta ma różne rodzaje kwiatów. Różnią się one wielkością i szerokością płatków. Średnica kwiatów magnolii może mieć nawet 30 cm, ale u niektórych odmian jest trzykrotnie mniejsza. Co ciekawe, większość kwitnie jeszcze przed wypuszczeniem liści, a to sprawia, że kwiaty zdobiące magnolię są jeszcze bardziej wyeksponowane. Warto wiedzieć, że to jedne z pierwszych roślin wytwarzających kwiaty, które pojawiły się na naszej planecie

 

Najpiękniejsze odmiany magnolii drzewiastej - poznaj sadzonki dostępne w szkółce Sadowniczy.pl

Interesuje Cię magnolia drzewiasta i szukasz sadzonki, z której wyrośnie okazały krzew bądź drzewo? Polecamy Ci magnolię pośrednią, czyli roślinę mogącą osiągnąć rozmiary dużego krzewu lub przekształcającej się z czasem w niewysokie drzewo. Do takich roślin należy na przykład magnolia Soulange'a 'Speciosa', mająca wysokość 4-6 metrów. Tak jak magnolia 'Susan', kwitnie ona od kwietnia, zanim rozwiną się liście bądź jednocześnie z ich rozwojem. Ma nisko osadzoną koronę, a jej biało-różowe kwiaty są średniej wielkości. To drzewo jest dość odporne na mróz. Marzysz o szczególnie obficie kwitnącej odmianie? Taka właśnie jest magnolia Soulange'a 'Alexandrina'. Sprawdź też inne odmiany magnolii dostępne w naszym sklepie. Zadbaliśmy o to, aby sadzonki były zdrowe i miały silne korzenie. 

Pamiętaj, że magnolia drzewiasta to roślina rosnąca powoli, a więc musimy włożyć sporo wysiłku w przygotowanie sadzonek, które są już na tyle duże, by mogły do Ciebie trafić. Biorąc to pod uwagę, magnolia drzewiasta nie może być bardzo tania ? w naszym sklepie jej cena jest umiarkowana. Unikaj kupowania bardzo tanich sadzonek magnolii, ponieważ jest mało prawdopodobne, że takie rośliny nie zwiędną po posadzeniu. Dzięki nam przekonasz się, że magnolia, a zwłaszcza jej najpiękniejsze odmiany to najwspanialsza ozdoba wiosennego ogrodu!

pixel