Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gęsiówki sadzonki - kaukaskie, macedońskie

1 produkty

Gęsiówka (Arabis) to zimozielona bylina z rodziny kapustowatych, która należy do grupy bardzo wytrzymałych roślin, dlatego jest chętnie uprawiana między innymi przez osoby bez większego doświadczenia w zajmowaniu się ogrodem. Wyróżniamy około 120 różnych gatunków i odmian gęsiówek, z czego większość idealnie nadaje się na skalniaki. Gęsiówka zazwyczaj kwitnie bardzo obficie i intensywnie rozrasta się, tworząc gęste kwiatowe kobierce – jest to ceniona roślina okrywowa.

Czytaj więcej

Jak pielęgnować gęsiówkę? Poznaj sekrety uprawy i hodowli tych kwiatów

Gęsiówki na ogół najlepiej czują się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych lub lekko cienistych i preferuje niezbyt wilgotną, przepuszczalną glebę o zasadowym odczynie. Jeśli interesuje Cię uprawa gęsiówki kaukaskiej, koniecznie o tym pamiętaj, bo w jej przypadku jest to szczególnie ważne. Pielęgnacja gęsiówek opiera się głównie na przycinaniu łodyg, które za bardzo się rozrosły. Po skróceniu pędów roślina będzie miała pożądany kształt i uzyska atrakcyjniejszy pokrój oraz większą gęstość. Trzeba zaznaczyć, że skrócenie pędów o połowę prawdopodobnie sprawi, że roślina zakwitnie jeszcze raz we wrześniu. Aby uzyskać ponowne kwitnienie na jesieni, musimy jednak zadbać o roślinę latem. Większość gęsiówek może rosnąć przez wiele lat. Jeżeli interesują Cię rośliny, które będą upiększać Twój ogród przez dłuższy czas, wybierz kwiaty dwuletnie i wieloletnie.

Gęsiówka nie potrzebuje obfitego nawożenia. Warto wykonać ściółkowanie terenu wokół rośliny kompostem. Czynność należy przeprowadzić w marcu i we wrześniu. Mnóstwo gatunków gęsiówki rośnie dziko w krajach północnych, dlatego są one odporne na mróz i nie trzeba ich specjalnie zabezpieczać na zimę. Niektórzy w przypadku bardzo niskich temperatur okrywają gęsiówkę agrowłókniną. 

Sadzenie gęsiówki najlepiej zaplanować na wczesną jesień lub wiosnę. Optymalny rozstaw sadzonek to 25-30 centymetrów. Większość odmian można rozmnażać poprzez podział bryły korzeniowej lub dzięki sadzonkom rozetkowym pobranym ze szczytów pędów. Gęsiówki uzyskuje się również z nasion, które należy umieścić w ziemi w kwietniu lub maju. Takie rośliny zakwitną w kolejnym roku uprawy.

Gęsiówka kaukaska - kiedy i gdzie ją sadzić?

Gęsiówka kaukaska to najpopularniejszy gatunek gęsiówki, który należy do tzw. piątki skalnej. Jej renoma wynika między innymi z tego, że zaczyna kwitnąć już w marcu. Odmiany gęsiówki kaukaskiej różnią się kolorem kwiatów i wysokością. Jeśli interesują Cię byliny rozpoczynające kwitnienie na początku wiosny, atrakcyjną propozycją dla Ciebie będzie także na przykład gęsiówka wczesna.

Gęsiówkę kaukaską sadzimy we wrześniu i w październiku, zachowując odstępy 20-30 centymetrów. Pamiętaj, aby rozsądnie zaplanować miejsce sadzenia tej rośliny, ponieważ źle znosi przesadzanie. Miej też na uwadze fakt, że gęsiówka kaukaska lubi stanowisko słoneczne, w innych miejscach nie zakwitnie obficie. Ta bylina, jak już wspomniano wyżej, jest idealna do ogródków skalnych, a także do obsadzenia murków, ganków, tarasów, balkonów i podwyższonych rabat. Zainteresowała Cię gęsiówka kaukaska i jej uprawa? Trzeba zadbać o to, aby gleba, w której rośnie, nie straciła zasadowego odczynu. Roślina ta jest mrozoodporna, więc nie trzeba jej zabezpieczać na zimę, po to, by w kolejnym roku znów obficie kwitła.

Gęsiówka - gatunki i odmiany bylin dobre na skalniak

Dorastająca do wysokości 20 cm gęsiówka kaukaska dla wielu osób może być bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o obsadzanie ogródków skalnych, ale trzeba wspomnieć tu także o innych roślinach z rzędu Arabis. Jedną z nich jest gęsiówka alpejska, która osiąga niewielką wysokość, ale za to prezentuje się wyjątkowo malowniczo. Jej łodygi tworzą luźne darnie, a kwiaty są bardzo delikatne.

Na skalniaku dobrze czuje się także gęsiówka piaskowa, znana również pod nazwą rzeżusznik piaskowy. Ta bylina ma łodygi bez rozłogów i liście odziomkowe w rozetce. Gęsiówka piaskowa ma drobne kwiaty w białym lub liliowym kolorze. Szukając gęsiówki o nietypowym wyglądzie, która świetnie przyjmie się w skalnym ogrodzie, warto zwrócić uwagę na gęsiówkę macedońską 'Old Gold' z charakterystycznymi, jajowatymi liśćmi z jasnym obrzeżeniem.

Odkryj, jakie sadzonki i nasiona gęsiówek przygotowaliśmy do Twojego ogródka

Jeśli chcesz zasadzić w swoim ogrodzie białe skalniaki, polecamy Ci przede wszystkim gęsiówkę kaukaską białą. Wybierając ofertę gęsiówka kaukaska Mix, spodziewaj się tego, że uzyskasz zarówno białe, jak i różowe kwiaty. 

Warte bliższej uwagi są także nasiona gęsiówki alpejskiej. Bardzo urodziwa jest gęsiówka alpejska biała. Jej docelowa wysokość nie przekracza 20 cm, a mimo to ta roślina o kępkowym pokroju będzie wyróżniać się na każdym skalniaku lub zewnętrznym parapecie, ponieważ zdobią ją bardzo liczne kwiaty. Do Twojego ogrodu może jednak jeszcze lepiej pasować odmiana kwitnąca na intensywny różowy kolor, czyli gęsiówka alpejska różowa. Interesują Cię sadzonki gęsiówki macedońskiej 'Old Gold', o której wspomniano powyżej? Zakup tych roślin to dobry pomysł, ponieważ ich oryginalny wygląd wprowadzi do ogrodu nieco egzotyki.

Gęsiówka to roślina, która stanie się kropką nad i Twojego ogrodu! 

pixel