Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

CEBULKI KWIATOWE

12 produkty

Rośliny cebulowe to byliny, które mają cebulę, bulwę lub grube kłącze. Czas ich kwitnienia przypada na ogół na wczesną wiosnę bądź lato i jesień. Do najpopularniejszych kwiatów cebulowych należą tulipany, narcyzy, mieczyki i irysy, ale dużym zainteresowaniem cieszą się także hiacynty, lilie, frezje oraz dalie. Po zimie wiele osób z utęsknieniem czeka, aż zakwitną zwiastujące wiosnę przebiśniegi i krokusy, ale nawet podczas najbardziej ponurych miesięcy w roku można cieszyć się urodą hiacyntów, które świetnie sprawdzają się w hodowli w warunkach domowych.

Czytaj więcej

Cebulki kwiatów wieloletnich - do ogrodu, do domu i na balkon

Kwiaty, które rosną z cebulek, to wspaniała dekoracja rabat, ogrodów skalnych, balkonów, a także wnętrz mieszkań i domów. Kto zaczyna swoją przygodę z hodowlą roślin w swoim ogrodzie, ten szybko daje zauroczyć się kwiatom cebulowym i planuje kolejne nasadzenia na przyszłe lata. Bardziej doświadczeni ogrodnicy poszukują coraz to nowszych gatunków i odmian, które niekiedy wymagają większego nakładu pracy i bardziej kompleksowego nawożenia. Jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej wymagających ogrodowych roślin cebulowych jest ciepłolubna frezja. Ma ona specyficzne wymagania odnośnie gleby i warunków pogodowych, jednak jej kwiaty są wyjątkowej urody, a do tego wspaniale i intensywnie pachną. Frezje to także przykład kwiatów cebulowych, które można hodować na balkonie i w domu W naszym klimacie nawet lepiej radzą sobie one właśnie w uprawie doniczkowej.

Wśród najpopularniejszych cebulek kwiatowych wieloletnich, które pięknie prezentują się w ogrodach, znajdują się tulipany. Wyróżnia się ponad 120 gatunków tulipanów, a ich odmian są tysiące. Najlepiej wyglądają, gdy są uprawiane w grupach i tej zasady warto trzymać się także wtedy, gdy sadzi się je w pojemnikach. Należy zaznaczyć, że poza ogrodem hoduje się przede wszystkim karłowe odmiany tulipanów. Zaleca się uprawiać je w pojemnikach płytkich i o dużej średnicy ? sadzi się w nich koło siebie po kilka cebulek. W ten sposób można też hodować kwiaty doniczkowe cebulowe kwitnące takie jak hiacynty, narcyzy, szafirki i krokusy. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie szafirków i krokusów wprost do gruntu, to pamiętaj o tym, że są to niskie rośliny, które łatwo mogą zostać przytłumione przez wyższe byliny czy krzewy. 

Niezwykle efektownymi cebulowymi roślinami ogrodowymi są należące do rodziny kosaćcowatych irysy oraz gladiole (mieczyki). Kosaćce bródkowe mogą osiągać metr wysokości, a mieczyki - nawet ponad 120 cm. Ich kwiaty są wyjątkowo efektowne i okazałe i występują w wielu odmianach kolorystycznych. Mieczyki są także bardzo cenionymi i dla niektórych wręcz najpiękniejszymi wręcz kwiatami. Mieczyki, zwłaszcza niższe odmiany, można też hodować na balkonach w donicach. W uprawie pojemnikowej udają się także irysy karłowe. 

Cebule kwiatowe - co warto wiedzieć kupując wysyłkowo?

Zanim zdecydujesz się na zakup cebulek kwiatowych, najpierw sprawdź, kiedy sadzi się wybrany gatunek. Cebule kwiatowe dzielimy na wiosenne i jesienne. Sadzenie cebulek kwiatów wiosennych należy zaplanować na marzec lub kwiecień, mając na uwadze to, że pora ich kwitnienia przypada na lato bądź początek jesieni. W grupie tych roślin znajdują się między innymi mieczyki, dalie, kalie i frezje i pacioreczniki. Pod koniec sezonu trzeba je wykopać i przechować w umiarkowanie chłodnym miejscu aż do wczesnej wiosny.

W przypadku niektórych gatunków kwitnących wiosną, wykopywanie cebuli powinno odbywać się wczesnym latem. Cebule kwiatowe jesienne roślin takich jak tulipany czy hiacynty w okresie letnim potrzebują suszy i zabezpieczenia przed infekcją grzybowąSadzenie cebulek kwiatowych jesiennych ma miejsce od połowy sierpnia do połowy listopada. Warto wiedzieć, że corocznego wykopywania nie wymagają gatunki, które naturalnie występują w klimacie umiarkowanym, na przykład przebiśniegi, narcyzy, krokusy i niektóre szafirki. Nawet jeśli roślina cebulowa nie potrzebuje regularnego wykopywania latem lub jesienią, to co drugi rok lub raz na 3-4 lata trzeba to zrobić, aby oddzielić od niej młode cebulki przybyszowe

Jeśli chcesz kupić cebule kwiatowe online, to nie wybieraj niesprawdzonych sklepów. Bardzo ważne jest to, w jakim stanie będą cebulki, które do Ciebie trafią. Nie mając pewności co do tego, jak były one przechowywane, dużo ryzykujesz. Pamiętaj także o tym, że zalecane jest kupowanie cebulek kwiatowych na krótko przed ich posadzeniem. Wczesna jesień to dobry moment na założenie zamówienia na rośliny, które sadzi się przed nastaniem przymrozków, z kolei pod koniec zimy i na początku wiosny opłaca się kupić cebulki wiosenne. Gdy nauczysz się samodzielnie zaprawiać i przechowywać byliny z własnego ogródka, przekonasz się, że podziemne części roślin, nawet jeżeli zostały starannie przygotowane i zabezpieczone, podczas długiego przechowywania mogą zostać porażone grzybem lub chorobą bakteryjną albo wirusową. Możliwe jest też pojawienie się szkodników, takich jak wciornastki. Chore, uszkodzone cebulki nadają się jedynie do wyrzucenia. 

Kup cebule kwiatów on-line na Sadowniczy.pl!

Nie daj się skusić na promocje organizowane w hipermarketach i innych sklepach, które nie specjalizują się w sprzedaży roślin. Cebulki, które tam znajdziesz, są zazwyczaj w złym stanie i jest niewielka szansa na to, że wyrośnie z nich zdrowa roślina. Niech Cię nie skusi wyjątkowo niska cena! Skoro nawet w sklepach stacjonarnych, w których jest możliwość dokładnego obejrzenia rośliny, trafia się na podejrzane oferty, to czy możliwe jest, aby cebulki kwiatowe dostępne w sprzedaży wysyłkowej były pełnowartościowe? Jeśli zdecydujesz się na złożenie zamówienia w sklepie internetowym Sadowniczy.pl, dokonasz znakomitej inwestycji. W tym miejscu wszystkie cebulki są regularnie sprawdzane, a do Klientów trafiają jedynie zdrowe, nieuszkodzone sztuki w idealnym stanie. Dzięki nim wyhodujesz zachwycające kwiaty i uzyskasz nowe cebulki przybyszowe, które pozwolą Ci powiększyć własną hodowlę!

pixel