Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzenie cebulek kwiatowych jesiennych

2020-02-19
Sadzenie cebulek kwiatowych jesiennych

Cebulki kwiatowe jesienne - gatunki, uprawa, pielęgnacja

Kwiaty cebulowe jesienne to grupa pięknych roślin, których pojawienie się symbolizuje powolne nadejście wiosny. Niejeden ogrodnik nie wyobraża sobie swojego ogrodu po zimowej aurze bez tych bylin. W tym właśnie jest paradoks - cebulki jesienne to rośliny, które sadzimy jesienią, aby zaczęły wegetację od wiosny. Natomiast cebulki kwiatowe wiosenne to takie, które sadzimy wiosną, a wykopujemy jesienią. Są również takie, które możemy posadzić i wiosną i jesienią. Zatem jak sadzić i pielęgnować cebulki jesienne? I jakie to są gatunki? O tym będzie ta publikacja.

Na wstępie wspomnę również o głębokości sadzenia, gdyż jest to dość istotne. Generalnie można przyjąć zasadę, że głębokość sadzenia ma być równa trzykrotnej wysokości danej cebulki.

Przegląd najpopularniejszych cebul kwiatowych jesiennych

1.Tulipany - to jedne z najczęściej sadzonych roślin kwitnących w czasie wiosny. Dostępnych odmian tulipanów jest bez liku: poszczególne odmiany różnią się między sobą wysokością, kolorem jak i wielkością kwiatu, okresem kwitnienia. Tulipany wymagają słonecznego stanowiska, dość żyznej i wilgotnej gleby, przepuszczalnej, najlepiej odczynie obojętnym. Warto zasilić glebę długo działającym nawozem. Ważne jest, aby po przekwitnięciu obciąć kwiatostany, a dzięki temu więcej cebulek nam się rozmnoży. Liście pozostawiamy do momentu, aż zaczną przysychać - dopiero wtedy się je ścina

tulipany

2.Narcyzy- to kolejne byliny, które sadzimy tylko jesienią. Narcyzy nadadzą każdej rabacie bardzo specyficznego klimaty, nierzadko porównywanego lub przywołującego wspomnienia z babcinych ogrodów. Różnią się od siebie kolorem kwiatów, wielkością przykoronka oraz intensywnością unikatowego zapachu. Stanowisko dla narcyzów winno być możliwie jak najbardziej słoneczne. Gleba żyzna i przepuszczalna - źle rosną na glebach ciężkich, a na podmokłych często zapadają na choroby cebul.

Podobnie jak w przypadku tulipanów, po kwitnieniu roślin musimy odczekać do momentu zasychania liści, aby je ściąć. Można od razu je wtedy wykopać, podzielić i wysuszyć. Aczkolwiek nie trzeba. Mogą w jednym miejscu rosnąć 3-4 lata.

narcyzy

3.Krokusy- należą do roślin najwcześniej kwitnących wiosną. Urzekają wspaniałymi kolorami czystej bieli, pastelowo różowego czy delikatnie niebieskiego. Są również odmiany żółte jak i pomarańczowo-brązowe. Pomimo małych rozmiarów roślin - są one niezwykle silne, gdyż zdarza, że podziwiamy jest kwitnące w białej pokrywie śnieżnej. Prócz pięknie wyglądających kępek krokusów na rabatach, niezwykle efektownie prezentują się na .. trawniku. Jako, że cebulka krokusa obumiera po przekwitnięciu, to obok rozmnażają się kolejne na przyszły sezon. I tu ważna informacja dla osób, które chciałyby założyć taki ukwiecony trawnik - z koszeniem musimy czekać, aż do przekwitnięcia roślin i uschnięcia ich liści. Wcześniejsze skoszenie może spowodować brak roślin w roku następnym.

krokusy

4.Hiacynty- popularne rośliny cebulowe, które urzekają kolorem specyficznych, dzwonkowatych kwiatów zebranych w grona. Czas kwitnienia jednego hiacynta to nawet 2-3 tygodnie. Hiacynty ponadto rozsiewają cudowną i słodką woń. Możemy je uprawiać na rabatach, w doniczce w domu (popularnie sadzone wiosną w czasie Świąt Wielkanocnych) lub pojemnikach na tarasach i balkonach. Stanowisko dla hiacyntów winno być słoneczne i ciepłe, może też być lekko zacienione, a całkowicie osłonięte od wiatru. Podłoże najlepsze będzie przepuszczalne, próchniczne i żyzne, odczyn koniecznie obojętny. Z hiacyntami podobnie jak i tulipanami czy narcyzami do ścięcia po przekwitnięciu czekamy, aż liście zaczną usychać. Wtedy też możemy je wykopać i przetrzymać w chłodnym miejscu do września, aby móc je ponownie wysadzić. Nie jest konieczne wykopywanie co roczne. W jednym miejscu hiacynt może rosnąć 3-4 lata.

hiacynty

5.Czosnki ozdobne- to bardzo ozdobne byliny cebulowe, których cechą charakterystyczną jest rurkowaty pęd, który wyrasta spośród liści. Na szczycie pędu pojawiają się duże i kuliste kwiatostany, które swym wyglądem mogą przypominać olbrzymi dmuchawiec w różnych kolorach: od liliowego różu, poprzez fiolety i błękity, aż po biel. Odmiany różnią się przeważnie wielkością kwiatostanu. Mogą mieć średnicę nawet 20cm! Gleba dla czosnków ozdobnych winna być dobrze przepuszczalna, o odczynie obojętnym, na stanowisku słonecznym. W cieniu i półcieniu lepiej nie sadzić czosnków - kwiatostany będą dużo mniej okazałe. Czosnek ozdobny warto co 3-4 lata przesadzać, gdyż nie dopuścimy do nadmiernego zagęszczenia cebul. Musimy tez pamiętać, aby koniecznie usuwać przekwitłe kwiatostany - cebulki bardzo się osłabią i roślina, będzie słabiej kwitła w roku następnym.

czosnek ozdobny

6.Szachownice - to rewelacyjne byliny cebulowe o oryginalnych, dzwonkowatych kwiatostanach. Każda z odmian nieco inne wymagania. Najważniejsze w uprawie jest odpowiednia głębokość sadzenia - patrz informacja na początku publikacji oraz zabezpieczanie na zimę. Można również szachownice rozmnażać co 3-4 lata, kiedy roślina zacznie po kwitnieniu zasychać. Pisząc o szachownicach warto wspomnieć o istnieniu szachownicy cesarskiej, perskiej, Machajłowskiego, kostkowatej oraz lisie grono. Każda z nich jest wyjątkowa i unikatowa.

szachownica

7.Szafirki- to piękne i wdzięczne byliny cebulowe, których kwitnienia możemy się spodziewać w kwietniu. Nie są one mocno wymagające, ważne, aby były w półcieniu i nie w suchej ziemi czy też nadmiernie wilgotnej. Nadmierne słoneczko może im szkodzić. Podłoże dla szafirków, oby było o odczynie obojętnym. W jednym miejscu szafirki mogą rosnąć około 5lat. Po przekwitnięciu warto usuwać kwiaty, bo wtedy nie dopuścimy do zawiązania nasion, które to znacznie osłabiają cebulki.

szafirek

8. Byliny, które sadzimy i jesienią i wiosną to: lilie (cebulki lilii dostaniesz na Sadowniczy.pl), liliowce, jaskry, piwonie, irysy i funkie. Te rośliny mogą być traktowane jako cebulki kwiatowe jesienne i wiosenne.

jaskier

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel