Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kasztanowce

8 produkty

Piękne drzewo szczepione na pniu  osiągające wysokość do 3-4 metrów z okrągłą, bujną koroną oraz wyjątkowo urokliwymi, intensywnie kwiatami, które rozkwitają w maju. Kasztanowiec jest idealną rośliną do pojedynczych nasadzeń, zwłaszcza w widocznych miejscach, takich jak ulice, place miejskie i obszary osiedlowe. Jest również doskonałym wyborem ze względu na minimalną produkcję owoców i brak problemów z liśćmi jesienią.

Wymagania tego drzewa to żyzna, dobrze przepuszczalna gleba oraz ciepłe i osłonięte stanowisko. Dodatkowo, jest wytrzymałe na mróz i może rosnąć nawet w warunkach półcienia. To drzewo to idealny element krajobrazu, które przyciąga uwagę swoimi wyjątkowymi kwiatami i stanowi piękny dodatek do przestrzeni miejskiej i ogrodów.

 

 

Czytaj więcej

Jak szybko rośnie kasztanowiec?

 

Kasztanowiec (Aesculus hippocastanum) to duże drzewo, które w odpowiednich warunkach może rosnąć stosunkowo szybko. Tempo wzrostu kasztanowca może zależeć od kilku czynników, w tym od warunków środowiskowych, gleby, dostępu do światła słonecznego i wilgoci.

W pierwszych latach po posadzeniu kasztanowiec zazwyczaj skupia się na rozwoju korzeni i może rosnąć względnie wolno. Po kilku latach wzrost kasztanowca może znacznie przyspieszyć. W okresie wzrostu drzewo może rosnąć średnio o 30-60 cm na rok.

Warto zaznaczyć, że tempo wzrostu kasztanowca może być zróżnicowane w zależności od różnych czynników. Kasztanowce najlepiej rosną w glebach żyznych i dobrze nawodnionych oraz na stanowiskach o pełnym nasłonecznieniu. Regularne podlewanie i pielęgnacja, takie jak przycinanie uszkodzonych gałęzi, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego wzrostu drzewa.

Czy kasztan i kasztanowiec to to samo?

Kasztan i kasztanowiec to dwie różne rośliny, chociaż ich nazwy mogą być mylące i często używane zamiennie.

Kasztan: Kasztan to jadalny orzech pochodzący od kasztanowca jadalnego (Castanea sativa). Kasztany są owocami drzewa kasztanowca, a dokładniej są to nasiona znajdujące się w twardych, kolczastych owocach zwanych owocami kasztanowca. Kasztany są popularnymi składnikami wielu potraw, zwłaszcza w kuchni europejskiej. Są jadalne po odpowiednim przetworzeniu termicznym, takim jak gotowanie lub pieczenie.

Kasztanowiec: Kasztanowiec to rodzaj drzew i krzewów, w którym wyróżnia się kilka gatunków, z których najbardziej znanym jest kasztanowiec jadalny (Castanea sativa). Kasztanowiec to roślina, która produkuje kasztany jako swoje owoce. Jest to drzewo liściaste, które ma charakterystyczne liście w kształcie dłoni i piękne kłosy kwiatowe. Kasztanowiec jest sadzony jako drzewo ozdobne, a także jako źródło jadalnych kasztanów.

Czy kasztanowiec gubi liście na zimę?

Tak, kasztanowce zwykle gubią liście na zimę, co jest typowe dla drzew liściastych w klimacie umiarkowanym. Proces gubienia liści na zimę nazywany jest defoliacją. Kasztanowce są drzewami liściastymi, co oznacza, że ich liście odpadają w okresie jesiennym, zwykle w odpowiedzi na zmniejszającą się ilość dostępnego światła słonecznego i niższe temperatury.

Wiosną, gdy warunki stają się bardziej korzystne, kasztanowce wytwarzają nowe liście i rozpoczynają proces fotosyntezy na nowo. To jest cykl, który powtarza się każdego roku, co pozwala kasztanowcom przetrwać okresy zimowe i rosnąć wiosną i latem.

Kasztanowiec polecane odmiany

Istnieje wiele różnych odmian kasztanowca dostępnych w uprawie. 

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa): Jest to gatunek kasztanowca, który jest uprawiany ze względu na jadalne kasztany. Odmiany tego gatunku różnią się w smaku i jakości kasztanów. Kasztanowiec Kasztan jadalny Smaczne owoce

Kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum): Kasztanowiec biały jest znany ze swoich charakterystycznych liści i bujnej korony. Jest często sadzony jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach miejskich. Kasztanowiec biały Baumani

Kasztanowiec czerwony (Aesculus × carnea): Jest to hybryda kasztanowca białego i kasztanowca jadalnego. Charakteryzuje się czerwonymi kwiatami i jest popularnym drzewem ozdobnym.

Kasztanowiec ozdobny (Aesculus × neglecta): To hybryda różnych gatunków kasztanowców, która jest uprawiana ze względu na swoje dekoracyjne walory. Kasztanowiec Piramide szczepiony PA

Istnieje wiele innych odmian kasztanowców, różniących się kolorem kwiatów, rozmiarami drzewa i innymi cechami. Wybór odpowiedniej odmiany zależy od Twoich preferencji oraz lokalnych warunków klimatycznych i glebowych. Przed zakupem kasztanowca warto skonsultować się z lokalnymi ogrodnikami lub specjalistami od drzew, aby wybrać odmianę, która najlepiej będzie pasować do Twojego ogrodu lub krajobrazu.

 

 

pixel