Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki nektarynek - nektarynki

5 produkty

Najprawdopodobniej drzewo nektarynki (Prunus persica var. nucipersica) pochodzi z Chin i jest genetyczną pochodną brzoskwini. Dobrze pielęgnowane i prowadzone drzewo nektaryny może osiągnąć nawet osiem metrów wysokości, jednak ze względów praktycznych rzadko kiedy ogrodnicy decydują się na dopuszczenie do takiego rozrostu drzewa. Z powodzeniem nektarynka może być uprawiana w doniczce, a coraz modniejszym rozwiązaniem okazuje się również nektarynka kolumnowa, prowadzona na jednym pędzie. 

Jeśli zależy Ci na tym, aby w swoim ogrodzie mieć różnorodne drzewka owocowe, nektarynka okaże się bardzo smacznym i wdzięcznym urozmaiceniem. Poznaj podstawowe informacje na temat tej rośliny.

Czytaj więcej

Nektarynka - sadzenie i uprawa w Polsce, z nami się uda!

Mało jest drzew owocowych równie niewymagających skomplikowanych zabiegów ogrodniczych, jak nektaryna. Uprawa tego drzewka jest naprawdę prosta i może być prowadzona nawet przez początkującego ogrodnika. Kluczem do sukcesu jest zakup zdrowej nektarynki: sadzonki najwyższej jakości znajdziemy w renomowanych sklepach ogrodniczych, również ze sprzedażą wysyłkową, takich jak Sadowniczy.pl. Jednak drugą kwestią, równie istotną, jest posadzenie nektarynki w odpowiednim miejscu. Roślina ta jest znacznie bardziej wrażliwa na niskie temperatury niż jej kuzynka brzoskwinia, dlatego nie poleca się uprawiać nektaryn we wschodnich województwach i na terenach górskich. 

Najlepszym stanowiskiem dla nektarynki jest południowa, osłonięta od wiatru, nasłoneczniona strona ogrodu. Gleba powinna być piaszczysta, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna i wzbogacona kompostem. Warto pamiętać, że sadząc obok siebie dwie nektarynki różnych odmian, zyskujemy pewność, że będą one bardziej obficie owocować. Jest to związane z faktem, że większość nektaryn jest obcopylnych. 

Kiedy przycinać nektarynkę?

Ponieważ nektarynki bywają dość wrażliwe na zimno, nigdy nie należy przycinać ich zbyt wcześnie. Optymalnym terminem będzie zatem koniec kwietnia. Ogrodnicy podkreślają, że jeśli nie mamy doświadczenia, z przycinaniem możemy poczekać nawet do kwitnienia: w ten sposób łatwiej będzie nam zadecydować, które pędy są słabe, nie będą owocować lub są nadmiernie zagęszczone. Kolejne cięcie wykonujemy po zakończeniu się sezonu wegetacyjnego: jesienią. W tym czasie szczególną uwagę zwracamy na pędy słabe i ewentualne objawy chorobowe. Wszystkie porażone w jakikolwiek sposób pędy wymagają całkowitego wycięcia, a drzewko należy poddać opryskom. 

Jaka nektaryna jest najlepsza? Odmiany godne polecenia

Już wiesz, jakie wymagania pielęgnacyjne ma nektarynka. Polecane odmiany to:

  • nektaryna Harco może być sadzona również w doniczce. Chociaż nie jest to nektarynka karłowa, dobrze sprawdza się przy mocnych cięciach i prowadzeniu niskopiennym. Jej owoce są soczyste, silnie zarumienione, gładkie i błyszczące. Jest stosunkowo najmniej podatna na niskie temperatury, ponieważ pochodzi z Kanady, jednakże na okres zimowy warto ją kopczykować i możliwie osłaniać od mroźnego wiatru. Nektarynka 'Harco' jest najczęściej wymienianą odmianą do sadów. 
  • nektaryna 'Red Glory' ma smaczne, pełne soku owoce, które są symetryczne i kulistoeliptyczne. Skórka 'Red Glory' jest żółta, pokryta buraczkowym rumieńcem. Uznawana za dostatecznie wytrzymałą na niskie temperatury. 
  • nektaryna płaska 'Flatryna', nazywana niekiedy nektarynką 'Ufo', przypomina właśnie odmianę brzoskwini 'Ufo". Ze względu na swój charakterystyczny kształt, jest ceniona jako dekoracja ogrodu, ale ma także wiele walorów smakowych. 
  • nektaryna 'Fantasia' plonuje bardzo obficie, rośnie umiarkowanie silnie i nie jest nadmiernie odporna na mróz. Jej miąższ doskonale odchodzi od pestki i jest polecany do przetworów. Przez pierwszych kilka zim konieczne jest kopczykowanie drzewek oraz ich osłanianie. 
  • nektaryna 'Rubis' to odmiana karłowata, która doskonale nadaje się do ogródków działkowych, ponieważ rzadko przekracza jeden metr wysokości. To mini drzewko wydaje jednak bardzo obfity plon, jeśli jest odpowiednio pielęgnowane: z jednego drzewa jesteśmy w stanie zebrać nawet kilkanaście kilogramów owoców w sezonie!
  • nektaryna 'Harblaze' to odmiana polecana tym, którzy obawiają się wymagających drzewek. Jest odporna na jesienne przymrozki i mrozy zimowe. W jej pielęgnacji ważne jest wycinanie wszystkich jednorocznych pędów, ponieważ owocują one jednorazowo. 

Choroby i szkodniki nektarynki

Specjaliści zalecają, aby już od połowy lutego prowadzić profilaktyczne opryski nektaryn i brzoskwiń, które atakowane są zazwyczaj przez te same choroby. Najbardziej niebezpieczne, a jednocześnie najczęściej spotykane są choroby grzybowe: kędzierzawość liści i parch. Zabiegi oprysków powinno wykonywać się w plusowych temperaturach (powyżej 6°C). Sprzymierzeńcem każdego ogrodnika jest miedzian, a także naturalne mieszanki sporządzone z ziela krwawnika, skrzypu polnego i gnojówka z pokrzywy. Nektaryny bywają również podatne na rak drzew. Dobrze jest mieć na uwadze, że choroba grzybowa rozwijająca się na jednym drzewku pestkowym może szybko zaatakować pozostałe drzewka w sadzie, a w skrajnych przypadkach przejść również na uprawy warzyw. Z tego względu wszelkie niepokojące objawy na drzewku nektaryn, takie jak deformacja liści, ich opadanie, a także usychanie kwiatostanów wymagają natychmiastowej diagnozy i reakcji. 

Przy większej liczbie drzewek warto zainwestować w dobrej jakości opryskiwacz ciśnieniowy, dzięki któremu szybko i sprawnie przeprowadzimy opryski profilaktyczne, a w razie rozwijania się jakichkolwiek chorób, będziemy w stanie leczyć nasz sad. 

Wybranie odpowiedniej sadzonki, umiejscowienie jej na dobrym stanowisku i profilaktyczne opryski oraz zasilanie drzewka sprawią, że będzie ono owocować przez długie lata.

pixel