Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodgersje

1 produkty

Rodgersje to wyjątkowo piękne byliny, których główną część ozdobną stanowią liście. Niemniej okazałe i urodziwe są także kwiaty rodgersji. Do ich największych zalet należy fakt, że są one wieloletnie – raz posadzone w naszych ogrodach, będą stanowiły ich ozdobę przez długie lata. Liście rodgersji wyrastają z podziemnych kłączy i przypominają swoim wyglądem liście kasztanowca. Każdy z nich podzielony jest na pięć jajowatych, wydłużonych części. Liście rodgersji mają nawet do 60 cm szerokości i są wrażliwe na promienie słoneczne, które mogą je poparzyć.

Czytaj więcej

Rodgersja - roślina o powalającym wyglądzie

Kwiaty rodgersji przypominają swoim wyglądem kwiaty tawułek - duże, wyrastające z długiego pędu, są zazwyczaj białe, żółte lub kremowe. Rodgersja ma wiele pięknych gatunków, które różnią się między sobą kolorem liści i kwiatostanów. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujemy w naszych ogrodach, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich pielęgnacji, m.in. o usuwaniu kwiatów po ich przekwitnięciu, przynajmniej raz na sezon nawiezieniu byliny nawozem azotowym i zadbaniu o odpowiednią glebę dla rodgersji - żyzną, przepuszczalną, ale nieco gliniastą.

Rodgersje świetnie sprawdzą się jako ozdoba dużych ogrodów. Pięknie wyglądają w otoczeniu wysokich drzew i oczek wodnych. Są także doskonałym uzupełnieniem przestrzeni publicznej, choć równie dobrze będą rosły na ściółce leśnej. Dlatego, jeśli przy domu mamy niewielki las i chcemy go urozmaicić - rodgersje będą idealnym wyborem.

Rodgersja - uprawa

Ponieważ rodgersje pochodzą z Azji, świetnie rosną niemal w każdych warunkach, radzą sobie z mrozami i lubią wilgoć. Nie tolerują jedynie zbyt dużej ekspozycji na światło słoneczne. W naturze można je spotkać w leśnej otulinie, przy skałach, a niektóre odmiany także na dużych wysokościach. W ogrodach można je sadzić w miejscach nasłonecznionych, ale należy pamiętać o ich intensywnym podlewaniu. Najlepszym stanowiskiem dla rodgersji jest to częściowo zacienione z żyzną, próchniczną, ale przepuszczalną glebą. Podłoże powinno być stale wilgotne.

Przed zasadzeniem rodgersji, ziemię warto najpierw zasilić nawozem - należy go stosować raz w roku, najlepiej w okresie wiosennym. Kwiaty rodgersji pojawią się latem - na przełomie czerwca i lipca. Jeśli bylina rozrośnie się zbyt mocno, można ją podzielić tak, jak funkie - przez podział kłączy. Rodgersje są odporne na mróz, jednak w czasie, gdy zaczynają wypuszczać liście, groźne mogą być dla nich wiosenne przymrozki. Jeśli wiemy, że w okresie wzrostu mają wystąpić niskie temperatury, nie zapomnijmy o okryciu rodgersji. Należy także pamiętać o odpowiednich zasadach sadzenia i przesadzania roślin.

Rodgersja kasztanowcolistna - rozmnażanie, uprawa i pielęgnacja

Rodgersja kasztanowcolistna posiada piękne liście przypominające te, które możemy podziwiać na drzewach kasztanowców. Są też podobnej wielkości, bo mają około 50 cm średnicy. Ma także kwiatostany podobne do kasztanowców - kwitnie od maja do lipca na biało-kremowo. W naturze rośnie na dużych wysokościach, od 110 do nawet 3800 m n.p.m., więc jest odporna na niskie temperatury i mrozy, nawet do -20°  C. Osiąga wysokość do nawet 140 cm.

Rodgersja kasztanowcolistna wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru, żyznego i wilgotnego podłoża, jest byliną długowieczną. Najlepiej sadzić ją na rabatach w małych grupach od 3 do 10 sadzonek (3 sadzonki na 1 m kwadratowy). To roślina szybko rosnąca.

Popularną odmianą tego gatunku jest rodgersja kasztanowcolistna 'White', która osiąga do ok. 100 cm wysokości, ma zielone liście i białe kwiatostany, które przybierają kształt koszyczków - jak na drzewach kasztanowych. Pięknie kwitnie aż do sierpnia. Rodgersje kasztanowcolistne z łatwością kupimy w stacjonarnych sklepach ogrodniczych lub online. Cena jednej sadzonki, mającej ok. 20-40 cm to ok. 22 zł.

Rodgersja - odmiany idealne do Twojego ogrodu

Rodgersje mają wiele pięknych gatunków. W ogrodach świetnie sprawdzą się m.in.

Rodgersja pierzasta

Ma duże, ozdobne liście na długich ogonkach i kremowy kwiatostan. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca, a kwiaty utrzymują się aż do października. Wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru i silnych promieni słonecznych, najlepiej rośnie w żyznej, wilgotnej i próchnicznej glebie. Liście rodgersji pierzastej są złączone pierzaście, jest ich więcej, a końce są wyraźnie postrzępione. Bardzo atrakcyjnymi odmianami rodgersji pierzastej są rodgersja pierzasta 'Bronze peacock' i rodgersja pierzasta 'Chocolate Wings'. Czekoladową rodgersję wyróżniają wyraźnie brązowe młode liście i ciemnoróżowy kwiatostan, który z czasem zmienia barwę na kremową.

Rodgersja stopowcowata

Rodgersja o brązowawych liściach, które z czasem stają się zielone, a później czerwienieją. Ma kremowe kwiaty, kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Dorasta nawet do 120 cm. Jedną z najpopularniejszych odmian tego gatunku jest rodgersja stopowcolistna 'Rotlaub' z wysokimi, rozłożystymi i żebrowanymi liśćmi o szerokości do 50 cm.

Rodgersja bzowa

Inaczej zwana także rodgersją bzolistną. Wyróżniają ją liście i kremowo-białe kwiaty, przypominające te na krzewach czarnego bzu.

Inne warte uwagi gatunki rodgersji, które świetnie sprawdzą się w ogrodzie to:

  • rodgersja tarczolistna,

  • rodgersja henriciego.

pixel