Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Kopru

47 produkty

Koper ogrodowy (Anethum graveolens) oraz koper włoski (Foeniculum vulgare) są popularnie używane jako zioła, przyprawy kuchenne, a nawet składniki dań. Są bogate w witaminę C, witaminę A, żelazo, magnez, potas i błonnik. Kopry zawierają też związki o działaniu przeciwzapalnym (flawonoidy), które redukują stany zapalne w organizmie. Jak sadzić koper? Jakie nasiona kopru do siewu wybrać?

 

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

  • Jak sadzić nasiona kopru?

  • Jaka odmiana kopru jest najlepsza?

Jak sadzić nasiona kopru? 

Koper preferuje dobrze oświetlone stanowisko, najlepiej w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu. Proces kiełkowania można przyspieszyć, zakupując nasiona kopru poddane wcześniej stratyfikacji (proces poddawania nasion ogrzaniu lub schłodzeniu w celu stymulacji ich kiełkowania).

Przed posadzeniem nasion kopru, należy usunąć ze stanowiska kamienie, chwasty i inne zanieczyszczenia. Koperek dobrze rośnie w żyznej glebie o odczynie neutralnym lub lekko zasadowym. W otworach o głębokości od 0,5 do 1 cm umieszcza się nasiona kopru. Nasiona kopru można siać do gruntu lub w doniczkach, przy czym w drugim przypadku siewki trzeba będzie przesadzić do ogrodu.

Po zasianiu nasion kopru miejsce sadzenia powinno zostać dobrze nawodnione. Ważne jest, aby gleba nie była przesuszona ani niezbyt mocno podlana. Woda powinna być dostarczana regularnie, aby zapewnić odpowiedni poziom wilgoci dla nasion kopru w okresie kiełkowania.

Po wschodach nasion kopru należy wybrać silne siewki i pozostawić je w odstępach od 15 do 20 cm. Zabieg ma na celu zapewnienie roślinom wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Niezbędne jest Regularne usuwanie chwastów wokół kopru, aby nie konkurowały z nim o wodę, słońce i składniki odżywcze.

Zbiór kopru następuje w okresie, w którym rośliny osiągną wysokość od 15 do 20 cm. Liście kopru zbiera się na bieżąco, dzięki czemu ich świeży smak jest dostępny przez dłuższy czas. Regularne zbieranie liści sprzyja także intensyfikacji dalszego wzrostu rośliny.

Jak wyglądają nasiona kopru? 

Nasiona kopru są małe, owalne lub wrzecionowate, długości około od 3 do 5 mm. Kolor nasion kopru może być różny w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości. Zazwyczaj są one żółtawe, brązowe lub oliwkowe. Powierzchnia nasion jest gładka i błyszcząca.

Wizualnie nasiona kopru mogą przypominać inne nasiona roślin z rodziny selerowatych, takie jak nasiona marchwi czy pietruszki, jednak przybierają formę dwupłatkowego owocu, zwanego rozłupką, która zawiera pojedyncze nasiono.

Nasiona kopru są niezwykle aromatyczne i mają słodko-korzenny smak. Są często wykorzystywane jako przyprawa w kuchni, zwłaszcza do przygotowywania marynat, sosów, pieczywa i potraw z ryb. Mogą być również używane do sporządzania naparów i napojów ziołowych.

Opisany wygląd nasion kopru może różnić się w zależności od odmiany rośliny oraz stopnia dojrzałości nasion.

Jaka odmiana kopru jest najlepsza? 

Mimo podobnej nazwy oraz niemal tych samych wymagań uprawowych koper włoski (Foeniculum vulgare) i koper ogrodowy (Anethum graveolens) to dwie różne rośliny.

Koper włoski należy do rodziny selerowatych, podczas gdy koper ogrodowy należy do rodziny baldaszkowatych. Nie zmienia to faktu, że obie rośliny cechują podobne właściwości, zarówno pod kątem bytowania, jak i zdrowotnym.

Warto przed zakupem nasion kopru zapoznać się z informacjami dotyczącymi uprawy, jak i innych wymagań.

Popularne odmiany kopru ogrodowego:

Co ciekawe, w sprzedaży dostępne są długo oczekiwane nasiona kopru bio.

Nasiona kopru włoskiego – gdzie kupić? 

Najszybciej i najwygodniej jest nabywać nasiona w internetowym sklepie z uwagi na niższą cenę, wygodę oraz pewność co do pochodzenia nasion.

W sprzedaży dostępne są:

  • nasiona kopru ogrodowego;

  • nasiona kopru do kiszenia;

  • koper szmaragd nasiona;

  • koper ozdobny nasiona;

  • koper włoski nasiona.

Nasiona kopru, jak i innych warzyw należy nabywać wyłącznie w renomowanym sklepie, co gwarantuje, że materiał siewny pozbawiony będzie wad genetycznych oraz chorób.

pixel