Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ligustry

10 produkty

Ligustr jest rodzajem roślin należących do rodziny oliwkowatych. Rodzaj ten liczy ponad 40 gatunków – większość z nich występuje w Azji. W Europie w stanie dzikim rośnie jedynie ligustr pospolity. Ligustry to krzewy lub niskie drzewa o gęstym, miotlastym pokroju, które są bardzo często wykorzystywane do tworzenia żywopłotów. Rośliny te dobrze znoszą cięcie, po którym ładnie się zagęszczają i szybko rosną. Od czerwca do lipca ligustry kwitną, a ich kwiaty przypominają nieco kwiaty lilaka, jednak inaczej. Jesienią na ligustrach pojawiają się czarne, trujące dla ludzi jagody.

Czytaj więcej

Ligustr - sadzonki wysokiej jakości dostępne w Sadowniczy.pl

Chcesz kupić sadzonki ligustru? Wybierz te, które znajdują się w sklepie Sadowniczy.pl. Dbamy o to, by dostarczać klientom wyłącznie zdrowe sadzonki z silnymi korzeniami, które nie mają żadnych chorób ani szkodników. Nieważne, czy planujesz posadzenie ligustru z ozdobnymi liśćmi w donicy przed domem, czy chcesz stworzyć okazały żywopłot ? w naszym sklepie znajdziesz sadzonki, które spełnią Twoje oczekiwania. Jeżeli szukasz wyjątkowo tanich sadzonek, ligustr pospolity jest rośliną, której cena naprawdę Cię zaskoczy! W ofercie sklepu znajduje się między innymi ligustr pospolity z mikoryzą, a także inne popularne gatunki, takie jak ligustr jajolistny oraz ligustr okrągłolistny. Warto wiedzieć, że ligustr okrągłolistny powstał ze skrzyżowania ligustru jajolistnego (nazywanego czasem ligustrem jajowatolistnym) i pospolitego. Sprawdź, jakie odmiany ligustru przygotowaliśmy specjalnie dla naszych Klientów!

Żywopłot - ligustr to sprawdzone rozwiązanie

Trudno się dziwić, że to właśnie ligustry są najczęściej wybierane na żywopłoty. Dzięki nim w swoim ogrodzie szybko stworzysz zieloną ścianę, która odmieni przestrzeń. Po posadzeniu żywopłotu z ligustru, nie trzeba długo czekać na to, aż krzewy urosną na tyle, by wydzielić różne strefy w ogrodzie. Tło z takiego żywopłotu to także znakomite dopełnienie kompozycji z kolorowymi kwietnymi rabatami w roli głównej. Ligustr pospolity to wymarzona roślina na żywopłot. Możesz też postawić na inne gatunki i zakupić np. ligustr zimozielony w postaci sadzonki. Z tej rośliny wyhodujesz żywopłot, który zachwyca także w okresie zimowym. Wybierz specjalnie przygotowane sadzonki żywopłotowe z oferty naszego sklepu!

Ile sadzonek ligustru na metr?

Sadząc ligustr na żywopłot, należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozstaw sadzonek. Gdy do nasadzeń wykorzystuje się ligustr pospolity, to sadzonki powinno się umieszczać w ziemi w dwóch rzędach. Odległość między rzędami ma wynosić około 20 cm, a odległość między sadzonkami w rzędzie ? 30 centymetrów.

Jak szybko rośnie ligustr pospolity?

Odpowiednio prowadzone ligustry stworzą żywopłot nawet w trzy lata. Roczne przyrosty starszych krzewów mogą wynosić nawet 50-70 cm. Młodsze ligustry rosną około 30 cm na rok. Jeśli interesuje Cię ligustr zimozielony, to musisz wiedzieć, że jego przyrost roczny wynosi niekiedy nawet 1 metr.

Ligustr - odmiany idealne do każdego ogrodu

Interesują Cię efektowne odmiany ligustru jajolistnego, znanego także jako ligustr zimozielony, którego liście są całoroczne? Koniecznie zwróć uwagę na odmianę z błyszczącymi, złocistożółtymi lub żółtozielonymi liśćmi, które nie opadają z krzewu na zimę, jeśli tylko jest ona w miarę łagodna. Ligustr okragłolistny 'Vicaryi', bo o nim mowa, to gęsty krzew o sztywno wyprostowanych pędach, dorastający do wysokości 2-3 metrów. Roślina ta w czerwcu wytwarza kremowe kwiaty, które przekształcają się w ozdobne jagody w czarnym kolorze. Owoce te, podobnie jak jagody innych ligustrów, są trujące, ale mogą pożywić się nimi ptaki. W Twoim ogrodzie jest mało miejsca, więc szukasz karłowej odmiany? Nie przeocz ligustru okrągłolistnego 'Green Diamond', dorastającego do wysokości 1 metra. Krzew ten ma soczyście zielone liście, które jesienią przebarwiają się na purpurowo. Odmiana kwitnie na biało w czerwcu i lipcu. Poleca się ją na obwódki rabat oraz do kwietników.

Intrygującym wyglądem wyróżnia się też ligustr jajolistny 'Aureum'. Jest to krzew o dwubarwnych, żółto-zielonych liściach. Jaskrawożółte brzegi drobnych liści tej rośliny sprawiają, że roślina wyróżnia się w każdym ogrodzie. Rozważ też posadzenie miododajnego ligustru pospolitego, który swoim wyglądem przypomina bukszpan wieczniezielony. Krzew ten osiąga wysokość 3-4 metrów. Jego ciemnozielone, ozdobne liście mogą bardzo długo utrzymywać się na krzewie. Kwiaty tego gatunku są skupione w wiechach o długości 10 centymetrów. Jagody ligustru pospolitego zebrane są w efektowne stożkowate grona i okazują się cennym pożywieniem ptactwa. 

A może interesuje Cię ligustr, który nadaje się do uprawy w domu? W takim przypadku idealny dla Ciebie będzie ligustr chiński, doskonały do prowadzenia w formie bonsai, ale można z niego stworzyć także żywopłot. Zależy Ci na tym, aby hodować wiecznie zielony krzew? Jednym z zimozielonych gatunków jest ligustr japoński, jednak w ostrzejsze zimy może on przemarzać. Roślina ta wyróżnia się wyjątkowo ładnymi, błyszczącymi liśćmi w ciemnozielonym kolorze. Mogą one mieć 10 cm długości. Zimozielone liście o wysokim połysku, szersze od tych rosnących na ligustrze pospolitym, zdobią także ligustr błyszczący. Warto też pamiętać o niewysokim, bo osiągającym 2 m wysokościligustrze tępolistnym, którego liście jesienią przebarwiają się na żółto lub bordowo.

Rozmnażanie, sadzenie i cięcie ligustru

Uprawa ligustru pospolitego bądź innych gatunków z rodzaju Ligustrum nie przysporzy Ci trudności. Nie bez powodu mówi się, że najłatwiej jest stworzyć i utrzymać żywopłot właśnie z tych roślin. Lubią one zarówno słoneczne, jak i półcieniste stanowiska i rosną na dowolnej przepuszczalne glebie. Od czasu do czasu warto zasilić je kompostem. Ligustry łatwo rozmnaża się z sadzonek zielnych pobieranych w czerwcu albo w lipcu. Można też zdecydować się na pobranie sadzonek półzdrewniałych, jednak czynność ta powinna odbywać się na przedwiośniu. Sadzonki ligustru dobrze ukorzeniają się w wilgotnym podłożu w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. 

Kiedy przycinać żywopłot z ligustru?

Z racji tego, że ligustry mają bardzo duże przyrosty roczne, powinny być przycinane dwa razy w roku, a starsze krzewy można przycinać nawet kilka razy w sezonie. Na pierwsze cięcie w danym roku należy wybrać czerwiec, natomiast drugi lub kolejny raz ligustry przycina się nie później pod koniec sierpnia. W lutym lub marcu można dokonać cięcia prześwietlającego, to także dobry czas na usunięcie zniszczonych gałęzi. Żywopłot z ligustru pierwszy raz przycina się na wysokość 25 cm zaraz po posadzeniu, chyba, że jest jesień. W takiej sytuacji należy poczekać do wiosny. 

Cięcie żywopłotu z ligustru powinno być przeprowadzane tak, aby zielona ściana nie stała się szersza u góry niż na dole. Taki błąd może być przyczyną przerzedzenia roślin i konieczne będzie wówczas wykonanie cięcia odmładzającego. Cięcie odmładzające przeprowadza się także na ligustrach, które straciły ładny wygląd. Polega ono na przycięciu pędów tuż przy ziemi. 

Jak sadzić ligustr?

Ligustry sadzi się wiosną lub od września do listopada. Najlepszy moment na sadzenie tej rośliny to czas, gdy jest ona pozbawiona liści. Sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym trzeba umieścić w glebie jak najszybciej. Pamiętaj o przekopaniu ziemi, w której zamierzasz zasadzić ligustry. 

Ligustr - choroby, szkodniki i ich zwalczanie

Niestety, nawet ligustr nie uchroni się przed niektórymi chorobami i szkodnikami. Najczęściej atakuje go antraknoza ligustru, wywołana grzybem. Antraknoza, czyli zgorzel, najpierw poraża ogonki liściowe i liście, a później przenosi się na całe pędy. Na tych częściach rośliny pojawiają się szarawe, a później brązowawe plamy i zgrubienia, następnie dochodzi do zamierania tkanek. Innym grzybem atakującym ligustry jest mączniak prawdziwy. Na ligustrze żerują niekiedy mszyce, zagraża mu też gruzłek cynobrowy. Warto rozważyć zakup ligustru z mikoryzą, która poprawia odporność rośliny. 

Czym pryskać ligustr?

Ligustry porażone grzybem lub gruzełkiem cynobrowym należy jak najszybciej spryskać fungicydem lub skrzypem polnym. W przypadku pojawienia się szkodników, warto sięgnąć po preparat na mszyce.

pixel