Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chabry byliny

9 produkty

Chaber bławatek jest powszechnie znany zielarzom, farmaceutom i twórcom kosmetyków. Chociaż przez rolników uznawany jest za chwast polny, jego właściwości lecznicze i nietuzinkowa barwa kwiatów przysparzają mu miłośników pośród pasjonatów ogrodnictwa i przyrody.

Czytaj więcej

Jakie właściwości lecznicze ma chaber bławatek?

Chaber bławatek, a konkretnie jego kwiat (Flos cyani), wykazuje przede wszystkim właściwości moczopędne, ale również antybakteryjne. Stosowany jest w preparatach żółciopędnych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. W chabrze bławatku odnajdujemy duże stężenie flawanoidów, garbników roślinnych, soli mineralnych i kwasów organicznych. Dlatego roślina ta służy do tworzenia preparatów zielarskich o działaniu wspomagającym przy chorobach nerek, układu moczowego, wątroby, jak również skóry. Najczęściej stosuje się chaber w postaci naparu, który można spożywać lub płukać nim jamę ustną w przypadku stanów zapalnych śluzówki objawiających się bólem gardła.

W kosmetologii wyciąg z chabra bławatka odnaleźć można w preparatach przeciwtrądzikowych. Jego antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości chronią przed powstawaniem nowych zmian skórnych. Chaber bławatek świetnie się sprawdza także w kosmetykach stosowanych pod oczy - rozjaśnia cienie i niweluje obrzęki.

Jak przygotować herbatkę z bławatka?

Garść suszonych kwiatów z bławatka zalać wrzątkiem, przykryć i pozostawić na 15 minut do zaparzenia. Po tym czasie odcedzić przez drobne sitko i wypić małymi łyczkami.

Zdrowotna kąpiel z bławatka

Wrzącą wodą zalać chabry: kwiaty i łodygi, najlepiej suszone. Odstawić do naciągnięcia naparu, a następnie wlać do wanny z wodą w temperaturze ok. 40 stopni. Taka kąpiel łagodzi podrażnienia skórne, niweluje zaczerwienienia, zmniejsza dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry.

Więcej na temat chabrów przeczytasz na naszym blogu.

Jak zbierać nasiona chabrów?

Kwiat chabra bławatka najbardziej cenny dla zielarzy i hodowców, należy zbierać w początkowym etapie kwitnienia. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ po zebraniu kwiatostanów, konieczne jest usunięcie zewnętrznych płatków.

Z kolei nasiona chabra zamknięte są w główce, będącej ?środkiem? kwiatostanu. Najlepiej jest ją rozkroić i wysuszyć jej zawartość na sicie lub rozpiętej gazie. W tym celu jednak warto zbierać przekwitłe już chabry, ponieważ wtedy nasiona osiągają już dojrzałość.

Rozmnażanie roślin krok po kroku - dowiedz się, jakie są metody rozmnażania roślin ozdobnych

Kiedy kwitną chabry i jak je hodować?

Chabry kwitną od maja do końca września, ale poszczególne odmiany pojawiają się w różnych miesiącach. Najbardziej odporny na zewnętrzne warunki i ?wytrwały? jest chaber łąkowy. Pojawia się już początkiem maja, a ostatnie kwiaty dostrzec można początkiem jesieni. Niestety, chaber bławatek i chaber łąkowy, chociaż niegdyś powszechne na polskiej wsi, w ostatnich latach są coraz rzadziej spotykane. Związane jest to z powszechnym stosowaniem środków ochrony roślin, które niszczą nasiona tych bylin.

Chaber wielkogłówkowy i jego wielkokwiatowe odmiany, czyli okazałe, sięgające nawet 120 cm byliny, kwitną pełnią lata - w lipcu i sierpniu. Z kolei chaber górski kwitnie od maja do lipca, a chaber driakiewnik - od lipca do września. Najlepiej jest wybierać różnorodne gatunki chabrów ogrodowych, wtedy mamy pewność, że całe lato będą nas cieszyć swoimi wyrazistymi kolorami.

Hodowanie chabrów nie jest wymagające, jeśli znajdziemy dla nich odpowiednie stanowisko. Chabry są roślinami słońca, dlatego należy je wysiewać w miejscach nieosłoniętych. Lubią lekkie, przepuszczalne podłoża o odczynie zasadowym lub obojętnym; mogą nie radzić sobie na ziemi gliniastej, której nie są w stanie spenetrować swoimi korzeniami. Raz wysiane chabry będą się odradzać w kolejnych latach. Jedna roślina jest w stanie wydać nawet 1000 nasion.

Odpowiedni czas do wysiewu chabrów wprost do gruntu to jesień lub wiosna, w okresie od kwietnia do maja. Rośliny wschodzą zazwyczaj po ok. dwóch tygodniach, ale zbyt duże siewki należy przerywać. Jeśli zdecydujemy się na wysiew jesienią, powinniśmy okryć nasiona ściółką, aby nie zmarzły oraz by je ukryć przed ptakami. W inspektach wysiew możliwy jest już w marcu, w rozstawie 30 x 15 centymetrów. Uszczykiwanie roślin powoduje ich krzewienie.

Na co zwracać uwagę kupując sadzonki bylin? Wyjaśniamy!

Gdzie sadzić chabry?

Chabry bławatki to tradycyjny składnik mieszanek na łąki, kojarzony z sielskim polskim pejzażem. Można je również sadzić na rabatach, zazwyczaj w środku, jeśli decydujemy się na wyższe odmiany i na przodzie w przypadku odmian niskich. Chabry mogą być uprawiane na balkonach i tarasach w donicach. Ze względu na swój charakter, roślina najbardziej ceniona jest w ogrodach wiejskich, angielskich i naturalistycznych.

pixel