Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chabry

2020-02-20
Chabry

Chabry

Chabry to kwiaty kojarzone z polską wsią, a w szczególności z łanami złocistych zbóż. Przyczyną zanikania jednorocznego chabra bławatka, w naturalnym krajobrazie, jest coraz większa ilość środków chemicznych stosowanych przez rolników. Chabry są bardzo cenną i ciekawą rośliną ozdobną. Są niezwykle dekoracyjne, a jednocześnie bardzo łatwe i przyjemne w uprawie. Chabry są bardzo mało wymagającymi roślinami, które jednocześnie nie są zbyt ekspansywne.

Gatunek ten znany był w Europie już w starożytności. Z Europy został przeniesiony w różne rejony świata. Chabry to doskonała propozycja na rabaty bylinowe do naszych ogrodów. Doskonale prezentują się w kompozycjach kwiatowych składających się z różnych gatunków, tworzą wrażenie naturalnej łąki kwiatowej. Chabry dzielimy na dwie podstawowe grupy: chabry jednoroczne oraz byliny.

CHABRY JEDNOROCZNE

Chaber bławatek

Chaber ten osiąga wysokość, w zależności od odmiany, od 25 do 90 cm. Kwiaty najczęściej błękitne, rurkowate. Jako rośliny ozdobne często spotyka się bławatka także w kolorze białym i różowym. Kwiatostany rozwijają się od czerwca do sierpnia. Wymagają suchych lub umiarkowanie wilgotnych, raczej ubogich gleb, najlepiej ubogich w wapń. Najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym. Bławatka rozmnaża się przez wysiew nasion wiosną lub jesienią na miejsca stałe. Kwitnienie rozpoczyna się już po 2 – 3 miesiącach od wysiewu nasion. Chabry bławatki są roślinami leczniczymi oraz miododajnymi. Bławatek znajduje zastosowanie głównie na rabatach, często wiejskich lub naturalistycznych. Jednoroczne chabry nie tolerują przesadzania, gdyż wyposażone są w gruby, palowy korzeń. Ponadto chaber bławatek jest rośliną bardzo miododajną!

chaber bławatek

Chaber piżmowy

Chaber ten pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Ma łodygę prostą, rozgałęzioną z szorstkimi pierzastymi liśćmi. Dorasta do 80 cm. Kwiaty duże, lekko pachnące osadzone pojedynczo na długich szypułkach, w kolorach od białej przez żółtą, różową po czerwoną i karminową. Jest to roślina łatwa w uprawie. Polecana na rabaty i na kwiat cięty. Udaje się na każdej przepuszczalnej glebie ogrodowej. Wysiew nasion w kwietniu wprost do gruntu, nie znosi przesadzania.

chaber piżmowy

Chaber amerykański

Dorasta do 120 cm. Zwraca uwagę dużymi białymi, różowymi lub fioletowymi pełnymi koszyczkami. Kwitnie późnym latem i jesienią, od sierpnia do października. Nadaje się na szpalery i jako tło dla innych roślin.

Chabry amerykańskie
chaber amerykański

Chaber pospolity

Osiąga wysokość od 30 – 90 cm. Roślina jest łatwa w uprawie. Przystępny i wdzięczny w uprawie, rośnie na każdej glebie w miejscu słonecznym. Wysiew nasion III – IV wprost do gruntu ( nie znosi przesadzania). Kwitnienie od VI – IX. Jest rośliną przeznaczoną na rabaty i na kwiat cięty.

chaber pospolity

BYLINY

Chabry byliny różnią się od roślin jednorocznych zarówno kolorem jak i typem kwiatów. Wszystkie odmiany lubią stanowiska słoneczne, niezakwaszone z mało żyzną ale dobrze przepuszczalną glebą.

Chaber wielkogłówkowy

Odmiana dorastająca do 120 – 150 cm wysokości, o sztywnych łodygach i dużych koszyczkach kwiatowych. Kwiaty w kolorze żółtym pojawiają się w okresie letnim. Kwitnie do sierpnia. Chaber wielkogłówkowy najciekawiej prezentuje się tworząc duże krzaczaste kępy, najlepiej w obszernych, przestrzennych ogrodach. Ważne jest przycięcie rośliny zaraz po przekwitnięciu. Gatunek ten doskonale nadaje się na kwiat cięty a jego żółte główkowate kwiatostany nadają się do zasuszenia.

chaber wielkogłówkowy

Chaber górski

W naturalnych warunkach spotykany jest na południu polski, na obszarach górskich. Roślina tworzy dość duże, rozłożyste kępy, osiągające wysokość do 40 – 60 cm. Kwiatostany wyrastające na owłosionych sztywnych łodygach, zazwyczaj osiągają około 6 cm średnicy. Okres kwitnienia przypada od maja do końca lipca. Kolor kwiatów zazwyczaj niebieski lub fioletowy z czerwonawym środkiem. Chaber górski to doskonała roślina na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych i na kwiat cięty.

chaber górski

Chaber cesarski

Jest to odmiana o dekoracyjnych kwiatach, osiągająca wysokość 50 – 60 cm. Kwiaty w kolorze różowym, fioletowym lub białym potrzebują dużo wody.

Chaber białawy

Bylina o charakterystycznym białawym meszku w spodniej części liścia. Kwiaty zazwyczaj różowo – białe kwitną od końca czerwca do połowy sierpnia. Chaber białawy osiąga wysokość do 80 cm. Lubi gleby zasobne w wapń. Doskonała odmiana na rabaty bylinowe i na kwiat cięty

Chaber piękny

Roślina osiągająca wysokość 30 – 40 cm, o pędach rozkładających się na boki. Kwiaty dość duże, koloru różowego pojawiają się już pod koniec maja. Chabry te lubią stanowiska słoneczne. Doskonale prezentują się na skalniakach i rabatach bylinowych.

Chaber krwisty

Jest to jedna z najwyższych odmian chabrów. Osiąga wysokość do 120 cm. Kwiaty czerwone, purpurowe lub krwiste pojawiają się już pod koniec czerwca i pozostają do końca sierpnia. Roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez motyle i pszczoły. Doskonała odmiana do dużych, naturalistycznych ogrodów.

Chaber purpurowy

Jest to bardzo wysoki gatunek, dorasta do 1,5m wysokości. Posiada intensywnie wybarwione kwiaty, pojawiające się od czerwca do lipca. Idealny do nasadzeń naturalistycznych i ogrodów wiejskich.

Chaber ruski

Roślina ta osiąga do 1,2 m wysokości. Kwitnie czerwiec – lipiec, a jej koszyczki kwiatowe wybarwiają się pięknie na kolor żółty.

chaber białawy
chaber cesarski
chaber krwisty
chaber piękny
chaber pospolity
chaber ruski
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel