REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Rośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnych
Rośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnych

Rośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychnasiona roślin miododajnych

W ostatnich latach w Polsce można zaobserwować dynamiczny rozwój ogrodnictwa i tego tradycyjnego , jak i upraw na balonach i tarasach. Wpływa to w znaczącym stopniu na pszczoły miodowe. Warto przyczynić się do dokarmiania tych pożytecznych owadów - rośliny miododajne charakteryzują się pięknymi kwiatami, długim kwitnieniem i małymi wymaganiami. W naszym interesie powinno być stworzenie ogrodu także dla pszczół, ogrodu, który będzie dla nich atrakcyjny od wczesnej wiosny, aż po późną jesień.

 

Wydajność miodowa – co to jest?

 

To, że miód jest pyszny i leczniczy wiedzą chyba wszyscy. To, że pszczółki zapylają około 70% wszystkich roślin także. A jak sprawdzić, które rośliny sa lepsze od innych pod względem zapotrzebowania pszczół?

 

Rośliny pożytkowe dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu: pyłku, nektaru lub spadzi. Przydatność roślin dla pszczół jest mierzona poprzez wydajność miodową. Jest to ilość nektaru z danego gatunku i z danej powierzchni, który przeliczany jest na surowiec zawierający 80% cukrów. Pszczoły są w stanie pobrać 70% tego rośliny zdołają wyprodukować.

 

Wydajność pyłkowa – co oznacza?

 

Wydajność pyłkowa jest to określenie ilości pyłku wytworzonego z danej liczby kwiatów oraz porośniętego obszaru przez dany gatunek roślin.rośliny miododajne

Nazwa

Termin siewu

Termin kwitnienia

Długość kwitnienia

Wydajność pyłkowa

Wydajność miodowa

Norma wysiewu

Chaber bławatek

III-IV

VII-VIII

28

60kg/ha

350kg/ha

5kg/ha

Czarnuszka damasceńska

III-IV

VI-VIII

50

*

40kg/ha

5-20kg nasion

Cząber ogrodowy

IV

VII-VIII

30

*

300kg\ha

7-10kh/ha

Dalia zmienna pojedyncza

IV-V

VII - X

50

*

180kg/ha

-

Facelia błękitna

III dekada IV (ponownie VII)

Cały VI (kwitnie po 50 dniach od wysiewu)

35

150-350kg/ha

300-400kg\ha

8-15kg/ha

Gorczyca biała

III – I połowa IV

1IV-25VI

20

150-350kg/h

250-350 /ha

15-20kg/ha

Gryka

15-25V

5VII-5VIII (kwitnie po 20 dniach od wysiewu)

21

60-300kg/ha

100-250kg/ha

60-70kg/ha

Kolendra siewna

IV

VI-VII

28

50-200kg/ha

150kg/ha

12-15kg/ha

Nostrzyk biały

wiosna

Koniec VI-VIII

60

40-100kg/ha

680kg/ha

15-20kg/ha

Ogórecznik lekarski

Wczesna wiosna

15 VI-30VI (kwitnie po 40dniach od wysiewu

20

180kg/ha

200kg/ha

7-8kg/ha

Ostropest plamisty

IV

VI-VIII

42

*

80kg/ha

12-15kg/ha

Pszczelnik mołdawski

Do połowy IV

VII-VIII

28

*

129-640kg/ha

6kg/ha

Rezeda wonna

IV

VI-X

55

*

220kh/ha

4kg/ha

Rokietta rukiew siewna

III-IV

V-VII

35

*

110kg/ha

4-6kg/ha

Rzepak jary

VI-VII

VI-VII

15

*

90-110kg/ha

6-10kg/ha

Rzepak ozimy – kapusta rzepak

VIII

V

45

*

110 - 170kg/ha

3,5kg/ha

Saradela

III-IV

25 VI-25VIII

65

*

15-30/ha

20-30kg/ha

Słonecznik zwyczajny

IV-V

VII-X

65

*

50kg/ha

20-30kg/ha

Ślaz maurytański

III-IV

VI-IX

55

*

100-160kg/ha

-100-160kg/ha

Wyka siewna

III-IV

V-VIII

55

*

80kg/ha

100-130kg/ha

Żmijowiec

IV

VI-X

55

70kg/ha

Ok. 400kg/ha

3kg/ha

*wg źródeł wydajność pyłkowa pomijalna

**wg źródeł wydajność pyłkowa średnia

***wg źródeł wydajność pyłkowa wysokaMiododajne byliny - rośliny jednoroczne:

 

- Facelia błękitna – to ewidentna królowa pośród roślin miododajnych. Jest odwiedzana przez pszczoły przez cały dzień, a na 1m2 uprawianej facelii może pracować nawet 30 owadów. Kwitnienie swe facelia rozpoczyna już po 50 dniach od wysiewu i kwietnie aż 5 tygodni! Facelia błękitna dorasta do 80cm wysokości o fioletowo niebieskich kwiatach. Norma wysiewu: 8-15kg/ha

 

- Gorczyca biała – roślina o przestronnym zastosowaniu: kulinarnym, prozdrowotnym, chętnie oblatywana jest także przez pszczoły. Ta dorastająca do 70cm wysokości roślina szczyci się żółtymi i pachnącymi kwiatami, które pojawiają się przeważnie w czerwcu i utrzymują się na roślinie do 20 dni. Norma wysiewu to 15-20kg/ha

 

- Gryka zwyczajna – jest rośliną hodowaną niemalże w całym kraju, która dorasta do 60cm wysokości. Ma nieduże wymagania glebowe, udaje się na glebach piaszczystych, żytnich i glinianych. Po 30 dniach od wysiania roślina oblepiona jest białymi kwiatami, które chętnie są oblatywane przez pszczoły.

 

- Nostrzyk biały – należy do najlepszych roślin miododajnych w naszym klimacie. Roślina ta dorasta do 2metrów wysokości, a czerwcu pojawiają się żółte kwiaty i pozostają na roślinie, aż do września. Nostrzyk biały udaje się na wszystkich odkwaszonych glebach, jak również na żwirowych i piaszczystych.

 

- Ogórecznik lekarski – cenna roślina zielarska o leczniczych właściwościach. Osiąga 60cm i charakteryzuje się tym, że cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami. Kwiaty ma niebieskie i bardzo miododajne: : jeden kwiat wydziela do 12 mg nektaru, a zawartość cukrów w nim waha się od 40 do 77%. Nektarowanie trwa od świtu do nocy i nie ustaje nawet w dni chłodne, kiedy pszczoły już niechętnie wylatują z ula. Także nad ogórecznikami widać pszczoły pracujące non stop.

 

- Wyka siewna – to roślina strączkowa, która uprawiana jest w Polsce od dawna. Najlepiej plonuje na glebach żyznych, zwięzłych i wilgotnych. Dorasta do 40-80cm wysokości i od maja do sierpnia urzeka czerwono-fioletowymi kwiatami.

 

- Czarnuszka damasceńska – wdzięczna roślina o dużych, promienistych, niebieskich kwiatach, która dorasta do 20-40cm wysokości. Jest łatwa w uprawie, chętnie siana na rabaty ze względu na dekoracyjne owoce czarnuszki z przeznaczeniem na susz.

 

Cząber ogrodowy ziele ogrodowe bogate w olejek eteryczny, sole mineralne garbniki i witaminy. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dorasta do 40cm wysokości, kwitnienie przypada w lipcu, wtedy tez pojawiają się jego liliowobiałe kwiaty.

 

- Dalia zmienna pojedyncza – dla pszczół liczy się właśnie ten gatunek dalii – roślin jednorocznych, które mają tylko jeden okółek kwiatów języczkowatych, a reszta to kwiaty rurkowate, które dostarczają pszczołom nektaru i pyłku.

 

- Kolendra siewna – Na biało kwitnąca roślina z rodziny selerowatych. Dorasta do 100cm wysokości i potrzebuje stanowiska słonecznego, o lekkiej i przepuszczalnej glebie. Okres kwitnienia przeważnie trwa od lipca do sierpnia.

 

- Pszczelnik mołdawski – łatwa w uprawie, jak i w pełni mrozoodporna roślina o niebieskich i aromatycznie pachnących kwiatach. Dorasta do 30-50cm wysokości , a kwitnienie trwa u niej od lipca do sierpnia ( przeważnie jest to 4-5 tygodni, w 90dni po siewie). Norma wysiewu to na 4-6kg nasion.

 

- Rezeda wonna – skromna roślina ogrodowa o niepozornych białych kwiatach, która dorasta do 60cm wysokości. Kwiaty mimo, że drobne są dobrym pożytkiem dla pszczół, wydzielają także subtelny i miły zapach. Kwitnieniem roślina nas oraz owady obdarza od czerwca do października. Nie ma większych wymagań glebowych.

 

- Ślaz mauretański – inaczej nazywany mauretańską malwą to jednoroczna bylina miododajna o wzniesionych łodygach, która dorasta do 100cm wysokości. Charakteryzuje się kwiatami w kolorze indygo z ciekawym żyłkowaniem. Kwiaty zdobią ogród od czerwca do września.

 

- Chaber bławatek – wdzięczna roślina, którą większość z nas kojarzy jako niebieskie punkty w zbożu. Dorasta do 70cm wysokości i nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. W ogrodach można wysiewać bławatka w mieszance o różnym kolorze kwiatów: od białych, poprzez róże,  aż po ciemne granaty. Zakwita przeważnie pod koniec maja i kwitnie az do września.

 

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel