Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świerki sadzonki drzew

31 produkty

Świerk jest jednym z najpopularniejszych drzew iglastych w naszej szerokości geograficznej. W Polsce często wykorzystywany jest do zalesiania działek, ale sprawdza się również jako choinka w doniczce. Co warto wiedzieć o tym drzewie? Gdzie i w jakim towarzystwie je sadzić? Czy można wyciąć świerk bez zezwolenia? Jak pielęgnować to drzewo, aby rosło mocne i wysokie? Na te i wiele więcej pytań znajdziesz odpowiedź w poradniku Sadowniczy.pl

Czytaj więcej

Jak wygląda drzewo świerk?

Świerk pospolity to drzewo iglaste, które jest powszechnie spotykane w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Charakteryzuje się ono wąskimi, stożkowatymi koronami oraz równomiernie rozłożonymi, miękkimi igłami, które zwykle rosną w parach. Łuskowata kora świerka jest szara lub brunatna, a jego stożki są wąskie i wrzecionowate, o długości od 5 do 15 cm.

Drzewa świerkowe osiągają zwykle wysokość od 20 do 60 metrów, w zależności od gatunku i warunków klimatycznych. Średnica pnia rzadko kiedy przekracza 1,5 metra, osiągając maksymalny rozmiar dwóch metrów. W okresie jesienno-zimowym igły świerka zmieniają kolor na żółty lub brązowy, ale wiosną odzyskują swój pierwotny, jasnozielony kolor. Pędy są brązowe, wydają się lekko owłosione.

Ciekawostką jest fakt, że świerk pospolity występuje wyłącznie w środkowej i północnej Europie: to nasz jedyny rodzimy gatunek tego wyjątkowego drzewa. W naturze najczęściej świerki spotyka się w borach położonych w górach oraz w mieszanych borach tzw. regla dolnego. Świerk to drzewo, które najczęściej nazywane jest "choinką", ze względu na najbardziej powszechne występowanie w Polsce.

Kiedy sadzić drzewa świerki?

Najlepszym czasem na sadzenie drzew świerkowych jest wczesna wiosna lub późna jesień. W tym okresie gleba jest wilgotna i ciepła, co sprzyja szybkiemu przyjęciu się sadzonek. Istotne jest także, aby wybrać odpowiednie miejsce do sadzenia, które powinno być nasłonecznione i dobrze nawodnione.

Przed sadzeniem należy przygotować glebę przez dokładne wyciągnięcie chwastów oraz zmieszanie jej z kompostem lub innym nawozem organicznym. Sadzonki należy umieścić w dołkach o głębokości równej długości korzeni, a następnie dokładnie zasypać ziemią i wodą. Warto pamiętać, że drzewka iglaste sadzi się z bryłą korzeniową, czyli systemem korzeniowym i przytwierdzoną do niego ziemią z pierwotnego miejsca uprawy. Dlatego też lepiej jest wybierać rośliny szkółkowane od siewek, ponieważ posiadają zazwyczaj odpowiednio rozwinięty system korzeniowy i są odporne na warunki atmosferyczne.

Należy mieć na uwadze, że świerki preferują gleby piaszczysto-gliniaste, jednak nie można go sadzić w glebach całkiem piaszczystych, w których obumiera. Świerki bardzo źle znoszą zanieczyszczenia powietrza, dlatego zazwyczaj nie sadzi się ich w parkach miejskich. W rejonach, w których powietrze jest czyste, świerki wykorzystywane są nie tylko jako drzewa ozdobne, ale także żywopłoty: doskonale znoszą strzyżenie, a powstały z nich naturalny żywopłot świetnie chroni przed wiatrem i śniegiem. 

Po posadzeniu świerka, gleba wokół niego powinna być dobrze uklepana i podlana. Poziom ziemi wokół bryły korzeniowej powinien być równy z powierzchnią gruntu. 

Najpopularniejsze odmiany świerka

Chociaż najpopularniejszą odmianą świerka jest oczywiście świerk pospolity, w Polsce sadzone są również inne ciekawe odmiany. Zalicza się do nich:

  • świerk czerwony: osiąga imponujące rozmiary do 30 metrów, w Polsce uprawiany jest stosunkowo rzadko. Swoją nazwę zawdzięcza korze, która od wewnętrznej strony ma charakterystyczne, bordowo-czerwone zabarwienie. Igły tej odmiany świerka są krótkie, błyszczące, o zielonej barwie z żółtym połyskiem.
  • świerk biały, czyli inaczej świerk kanadyjski lub świerk 'Conica' to drzewo charakteryzujące się wąskopiramidalną koroną, łuskowatą korą i bardzo aromatycznymi igłami. Szyszki tego drzewa są zwisające, walcowate, mają długość około 6 centymetrów. Jest to drzewo długowieczne, które potrafi dożyć nawet 350 lat. 
  • świerk serbski jest uprawiany jako gatunek ozdobny, a to ze względu na specyficzny, wzniesiony, stożkowaty pokrój. Szyszki tej odmiany świerka są purpurowo-brązowe, a w okresie kwitnienia drzewo pokrywa się fioletowymi kwiatami. Igły mają nietypowe białe paski od spodu i mogą rosnąć na gałęziach nawet przez dziesięć lat.
  • świerk srebrny (inaczej świerk kłujący) charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem: jego gałęzie potrafią wydłużyć się nawet o 30 centymetrów rocznie. Swoją nazwę drzewo to zaczerpnęło od charakterystycznego koloru igieł: zielono-srebrnego. 
  • świerk kaukaski ma najkrótsze igły ze wszystkich świerków. Nie przekraczają one więcej jak 1 centymetr długości. Są bardzo kłujące i mają ciemnozieloną barwę. 
  • świerk syberyjskiej jest najbliżej ze wszystkich odmian spokrewniony ze świerkiem pospolitym. Rosnąc, formuje się w kształt stożka. W dzikich warunkach dorasta nawet do 60 metrów, a jego przyrost wynosi nawet 40 centymetrów rocznie. Ma ozdobne, długie, 20-centymetrowe szyszki. Ma jasnozielone igły, które gdy są młode, wydają się "pierzaste", nadając drzewu bardzo ozdobny wygląd.

    Wybierając odmianę świerka należy kierować się przede wszystkim wielkością, do jakiej dorastają poszczególne osobniki oraz jego walorami estetycznymi. Pielęgnacja wszystkich odmian świerka jest bardzo podobna.

Co posadzić pod drzewem świerkiem?

Pod drzewem świerkowym można posadzić wiele roślin, które będą dobrze się rozwijać w cieniu korony. Warto jednak pamiętać, że świerki wypierają z gleby wodę i składniki odżywcze, dlatego trzeba wybierać gatunki roślin, które są odporne na takie warunki.

Do popularnych roślin ozdobnych, które można posadzić pod świerkiem, należą m.in. bluszcz, krokusy, fiołki, paprocie, bergenia oraz hosty. Wszystkie te rośliny dobrze znoszą cień i mniej intensywne światło, a jednocześnie są mniej wymagające pod względem wilgotności gleby.

Świerk jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Z powodzeniem można go sadzić po zakończeniu świąt, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przeczytasz o nich w naszym poradniku: Czy można sadzić drzewko świąteczne w ogrodzie?

Czy można wyciąć świerk bez zezwolenia?

Wycinka drzew, w tym także świerków, jest uregulowana przepisami prawa, dlatego przed usunięciem drzewa należy sprawdzić przepisy aktualnie obowiązujące w naszym kraju. W Polsce wycinka drzew jest uregulowana przez ustawę o ochronie przyrody oraz przez miejscowe przepisy prawa.

W zależności od sytuacji, wycinka drzew może wymagać uzyskania zezwolenia. Na przykład w przypadku drzew rosnących na terenach chronionych lub w parkach publicznych, wycinka może wymagać zgody odpowiednich władz.

W przypadku wycinki drzew na terenie prywatnym, zazwyczaj wystarczy zgłoszenie wycinki w urzędzie gminy lub wydziale ochrony środowiska. W niektórych przypadkach, np. w przypadku drzew stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa, wycinka może być wykonana bez konieczności uzyskania zezwolenia. 

Jak przyciąć drzewo świerk?

Przycinanie drzew świerkowych jest ważne, aby zapewnić im zdrowy i równomierny wzrost. Dodatkowo jest konieczne, jeśi nastąpiło uszkodzenie lub złamanie gałęzi pod ciężarem śniegu lub w wyniku wichury. Najlepszym czasem na przycinanie drzew świerkowych jest wiosna lub lato. Jeśli do uszkodzeń doszło zimą, wskazane jest posmarowanie skaleczonego miejsca maścią do drzew.

Przycinanie należy wykonywać ostrożnie i stopniowo, aby nie uszkodzić drzewa. Najpierw należy usunąć martwe, uszkodzone lub chore gałęzie, a następnie przyciąć gałęzie, które rosną zbyt blisko siebie i kolidują ze sobą. Należy także usunąć gałęzie rosnące zbyt nisko, aby umożliwić swobodny dostęp światła i powietrza do dolnej części drzewa.

Należy pamiętać, że przycinanie drzewa w nieodpowiedni sposób może narazić je na uszkodzenia, infekcje chorobowe lub osłabić jego zdolność do przetrwania. Dlatego, jeśli nie jest się pewnym, jak przyciąć drzewo, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Zawsze można także zasięgnąć porady u specjalistów pracujących w sprawdzonym sklepie ogrodniczym, takim jak Sadowniczy.pl

Jodła czy świerk?

Wybór między jodłą a świerkiem może być trudny, ponieważ oba gatunki są piękne i dobrze się sprawdzają jako drzewa ozdobne. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Jodła charakteryzuje się bardziej miękkimi igłami i stożkowatą koroną, co czyni ją bardziej dekoracyjną niż świerk. Wiele odmian jodły osiąga mniejsze rozmiary niż świerk, co czyni ją bardziej odpowiednią do mniejszych ogrodów. Jodła jest także mniej podatna na szkodniki i choroby niż świerk.

Z drugiej strony, świerk ma bardziej sztywne igły i bardziej smukłą koronę, co czyni go lepszym wyborem do tworzenia żywopłotów lub bardziej formalnych ogrodów. 

Ostateczna decyzja między jodłą a świerkiem powinna być podejmowana na podstawie konkretnych potrzeb i preferencji ogrodniczych. Warto zwrócić uwagę na warunki glebowe, klimatyczne i ilość dostępnej przestrzeni w ogrodzie przed dokonaniem wyboru.

Świerk to piękny i popularny gatunek drzewa, który może służyć jako ozdoba ogrodu lub jako surowiec drzewny. Aby zapewnić mu zdrowy i równomierny wzrost, należy zadbać o odpowiednie warunki glebowe i nawodnienie oraz o przycinanie drzewa w prawidłowy, zgodny ze sztuką ogrodniczą, sposób.

W przypadku sadzenia drzewa świerkowego, należy pamiętać o odpowiednim czasie sadzenia i o wyborze odpowiednich roślin towarzyszących, które pomogą utrzymać glebę w dobrej kondycji. Przycinanie drzewa świerkowego należy przeprowadzać ostrożnie i stopniowo, aby uniknąć uszkodzeń i zapobiec złamaniu gałęzi.

Jesteś zainteresowany tematem drzew iglastych? Przeczytaj nasz kolejny poradnik: Jak założyć plantację choinek?

pixel