Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki świerka pospolitego

2020-02-19
Sadzonki świerka pospolitego

Świerk pospolity - charakterystyka

Świerk pospolity to gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych. Jest jedynym gatunkiem, który występuje naturalnie w Polsce. Osiąga wysokość 40-50 m (w Europie niektóre egzemplarze dorastają do nawet 60 m), a pień ma przy tym średnicę około 1.5 m. Jest drugim najwyższym drzewem w Europie, zaraz po jodle. Jego korona jest zwykle smukła i stożkowata, jednak dolne pędy z wiekiem zwieszają się, przy czym górne pozostają poziome. Igły świerku pospolitego są krótkie, zaostrzone i równomiernie ułożone na gałęziach. Szyszki długie, początkowo zielone, z czasem jasno brązowe i zwisające. System korzeniowy świerków jest bardzo płytki, przez co podczas silnych zamieci drzewa te często są powalane. Najczęściej spotykamy świerki na terenach górzystych, radzą sobie nawet na wysokości 1500 m n.p.m.!

Świerk pospolity – pochodzenie

Świerk pospolity liczy sobie bardzo wiele lat. Znane są egzemplarze mające blisko 8 000 lat, a najstarszy rośnie w Szwecji i ma aż 9 550 lat. To niezwykła liczba jak na żywotność drzewa. W Polsce najstarszy świerk ma ok. 350 lat i rośnie w Strzelcach Opolskich. Co do okazów najwyższych – w Polsce znamy dwa najwyższe świerki, oba mierzą 51.8 m i rosną w Puszczy Białowieskiej i Beskidzie Żywieckim, natomiast w Europie, najwyższy świerk znajduje się w Bośni i Hercegowinie i mierzy aż 63 metry.

Świerk pospolity – sadzenie i pielęgnacja

Jeżeli chcemy zasadzić żywopłot ze świerka pospolitego, należy sadzić go co około 50 cm, w dwóch rzędach w kształcie litery „V”. Jeżeli natomiast chcemy zalesić obszar, świerka należy sadzić w rozstawie 1.50m x 1,50m co daje około 3-5 tyś sztuk na hektar. Najlepszą porą na sadzenie świerków kopanych z gruntu jest wiosna – od lutego/marca (w zależności od pogody) do kwietnia/maja, oraz jesień od października do pierwszych przymrozków. Świerki nie są wymagającymi roślinami. Preferują glebę piaszczystą, przepuszczalną o kwaśnym odczynie, oraz pół-cieniste stanowisko, jednak poradzą sobie również w słońcu. Po posadzeniu należy je obficie podlać, jednak po przyjęciu się sadzonek podlewanie nie jest już wymagane. Zwykle radzą sobie pobierając wodę z gruntu. Sadzonki świerka pospolitego doskonale znoszą cięcie, oraz mają regularny pokrój dlatego też są polecane do nasadzeń żywopłotowych. W naszym sklepie oferujemy sadzonki świerka pospolitego mające około 30-50cm wysokości, pakowane po 10 sztuk i wysyłane z gołym, zabalotowanym korzeniem.

sadzonki świerku pospolitego
przycinanie świerku
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel