Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona astrów - astry

135 produkty

Większość kwiatów kończy swój wysiłek włożony w upiększanie rabatek, balkonów czy ogrodów jesienią. Byłby to czas, może nawet nieco smutny, gdyby nie gwiazdy rozświetlające coraz bardziej opustoszałe skwery i alejki. Nazwa tych cudownych roślin wywodzi się od ich gwieździstych koszyczków kwiatowych. To właśnie astry sprawiają, że ogród dalej kwitnie i cieszy oczy, aż do pierwszych przymrozków. Astry – jak sadzić, pielęgnować i uprawiać?

Czytaj więcej

Jak sadzić astry? 

Astry sadzi się zwykle na rabatach, w ogrodach skalnych, obwódkach rabat lub wzdłuż ścieżek ogrodowych. Niektóre z odmian, z uwagi na zwarty pokrój i stosunkowo niski wzrost idealnie nadają się do ozdoby balkonów. Jedną z nich jest aster chiński karłowy koszyczkowaty, którego uprawa w pojemniku nie powinna nastręczać żadnych trudności.

Kolejną cechą astrów, sprzyjającą ich uprawie w polskiej strefie klimatycznej jest mrozoodporność. W glebie żyznej lekko przepuszczalnej oraz próchniczej o odczynie zasadowym lub obojętnym i przy odpowiednim nasłonecznieniu działkowiec czy ogrodnik może liczyć na piękne, różnokolorowe kwiaty.

Trzeba jednak pamiętać, iż astry źle znoszą nadmiar wody (w glebie mokrej zapadają na chorobę – fuzariozę), natomiast tolerują obecność wyższych roślin, które traktują jako naturalną osłonę przed wiatrem.

Rozmnażanie astrów odbywa się w następujący sposób:

  • Poprzez podział (jesienią);

  • Poprzez zdrewniałe sadzonki (wiosną).

Jednak doskonałe rezultaty przynosi wysiew astrów z nasion. Jest to konieczne w przypadku odmian chińskich, Są to piękne rośliny jednoroczne, niezaliczające się do bylin. Mimo podobieństwa do klasycznych astrów aster chiński należy do odrębnego gatunku.

Co ciekawe, astry chińskie (Callistephus chinensis) reprezentowane są przez około 1000 odmian. Ich kwitnienie przypada na okres od lipca do końca września, a przy sprzyjających warunkach, nawet dłużej.

Coraz częściej zdarza się, że hodowcy amatorzy sieją astry karłowate z nasion z zamiarem zastąpienia nimi coraz droższych chryzantem. Okazuje się, że astry doskonale znoszą chłód panujący na cmentarzach w trakcie listopadowego Święta Zmarłych.

Astry jednoroczne odznaczają się niewielkimi rozmiarami. Ich kwiaty z wyraźnie zaznaczonym kołnierzem z liści mają od 5 do 9 cm średnicy. Pewnym wyjątkiem jest tutaj aster peoniowy, który dorasta nawet do 80 cm wysokości. Liczne i pełne koszyczki kwiatowe mają średnicę od 7 do 10 cm, a ich urodę podkreślają nietypowe dla innych astrów szerokie kwiaty języczkowe zagięte do środka kwiatostanu.

Kiedy wysiewać nasiona astrów? 

Nasiona astrów wysiewa się w połowie marca. Rozwojowi nasion sprzyjają pierwsze promienie słońca, a także niezbyt wysokie temperatury.

Najkorzystniej jest wysiać nasiona astrów do skrzynek, ciepłych inspektów bądź korytek. W przypadku pojemników niedostosowanych do uprawy roślin należy pamiętać o wykonaniu kilku otworów odpływowych. Można to zrobić z łatwością za pomocą wiertarki i wierteł o grubości od trzech do pięciu milimetrów.

Pojemniki z tworzywa sztucznego można też przebić, posługując się np. rozgrzanym gwoździem. Przebijanie „na zimno” prawdopodobnie spowoduje pęknięcie podstawy pojemnika.

Astry uprawa z nasion 

Astry, nasiona powinny znaleźć się w odpowiednio przygotowanym podłożu, żyznym i średnio wilgotnym. Dla powodzenia uprawy istotne jest systematyczne podlewanie, jednak nie można doprowadzić do przelewania pojemniczków, stąd wcześniejsza wzmianka o zapewnieniu wodzie możliwości odpływu.

Po posadzeniu, nasiona astrów trzeba delikatnie przysypać z góry niewielką ilością podłoża i lekko ubić. Zbyt długie kiełkowanie, powodujące wyciąganie się sadzonek można spowolnić, obcinając górną część roślinki. Zabieg ten spowoduje wzmocnienie sadzonki oraz będzie sprzyjał jej rozkrzewianiu w przyszłości.

Warto też pamiętać o tym, że system korzenny kształtujący się w trakcie kiełkowania jest szalenie delikatny. Przenoszenie sadzonki do miejsca docelowego i pikowanie musi zatem odbywać się bardzo precyzyjnie.

Słoneczne stanowisko wpłynie pozytywnie na kiełkowanie oraz późniejszy rozwój roślinek, aż do uzyskania pięknego kwiecia, które nadaje się także do cięcia. Cechą charakterystyczną dla astrów chińskich wyhodowanych z nasion, jest fakt, że wielobarwne kwiaty stosunkowo długo zachowują swoją świeżość po umieszczeniu ich w wazonie.

Rośliny współegzystują z bylinami i innymi kwiatami wysiewanymi z nasion.

Jak długo kiełkują nasiona astrów? 

Przy zapewnieniu nasionom możliwie najlepszych warunków, kiełkowanie następuje już po mniej więcej dwóch tygodniach. Aby tak się stało, nasiona powinny przebywać w pomieszczeniu o temperaturze od 16 do 20°C.

Zakładając, że wysiew zwykle odbywa się na przełomie marca i kwietnia, jest to wystarczający okres, by w maju przesadzić w pełni rozwinięte sadzonki na miejsca docelowe w rozstawie 30×30 cm. Ukorzenione sadzonki wzmacniamy, podając im płynny nawóz wieloskładnikowy.

Kiedy zbierać nasiona astrów? 

Najlepszą porą do zbioru nasion jest jesień. W porze kwitnienia należy oznaczyć osobniki z najbujniejszym kwiatostanem i pozostawić na okres około 5 tygodni do czasu przekwitnięcia kwiatów.

W tym czasie warto bacznie obserwować zmianę w wyglądzie roślin. Sygnałem do zebrania nasion astrów jest wyblaknięcie płatków kwiatów oraz więdnięcie pędów.

Astry nasiona – co jest najważniejsze przy zbiorze 

Bardzo ważna jest aura, w jakiej dochodzi do zbioru nasion. Zaleca się, by wybrany dzień był suchy i słoneczny.

Pozostawienie główki lub całego pędu w kartonowym pudełku doprowadzi do całkowitego wysuszenia zebranych części roślin. Po pewnym czasie, gdy elementy rośliny całkowicie wyschną, pozostaje wstrząsnąć zawartość na przygotowany wcześniej arkusz papieru i zebrać wszystkie opadnięte nasiona.

W przypadku, gdy kwiatostan będzie nadal wilgotny, wskazane jest, by oderwać płatki kwiatu i odłożyć roślinę jeszcze na kilka dni. W ten sposób chroni się nasiona przed gniciem.

Nasiona astrów – selekcja i sposób przechowywania 

Nasiona oddzielone od kwiatostanu można gromadzić w celu ich przechowania. Ważne jest przy tym, by zbierać jedynie suche i zdrowe okazy. Dlatego też podczas kompletowania nasion należy uważnie kontrolować ich stan.

Wyblakłe powłoki, czy też omszenie eliminuje dane nasiono z dalszej uprawy. Po selekcji należy przełożyć pozostałą część do bawełnianej lub papierowej torby, aby dodatkowo wysuszyć nasiona. Całą zawartość powinno się przechowywać w ciemnym i stosunkowo mało wilgotnym miejscu.

Okres żywotności nasion astrów 

Nasiona astrów mogą być przechowywane co najwyżej rok. Wykorzystanie ich po tym czasie nie gwarantuje kiełkowania. Dlatego też warto zasiać astry już w następnym sezonie, by mieć stuprocentową pewność, że nasze rośliny wydadzą piękne bujne kwiaty, którymi będą stanowić nie tylko ozdobę, lecz także obiekt zazdrości okolicznych mieszkańców.

pixel