Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mini Kiwi

17 produkty

Mini kiwi to roślina, która z powodzeniem może rosnąć na polskiej działce. Jest łatwa w uprawie, daje smaczne owoce pełne witamin i minerałów, a także ozdabia ogród swoim pięknym liściastym pnączem. Aby cieszyć się bogatym plonem, należy wybrać odpowiednią odmianę, sadzić w żyznej i wilgotnej glebie na osłoniętym od wiatru miejscu, zapewnić roślinie stabilne podpory i regularnie zbierać dojrzałe owoce. Można również rozmnażać mini kiwi z sadzonek lub nasion. Co dokładnie warto wiedzieć o uprawie tego wyjątkowego owocu? Poniżej prezentujemy kompletny poradnik.

Czytaj więcej

Jak uprawiać mini kiwi?

Mini kiwi, zwane również kiwi smakowym, to roślina pochodząca z Azji. Zdobywa coraz większą popularność w Polsce, ponieważ jest łatwa w uprawie i daje smaczne owoce o wielu korzyściach dla zdrowia.

Owoce mini kiwi, czyli inaczej aktinidii ostrolistnej, sprzedawane są w sklepach jako kiwibes, baby kiwi, kiwiberry lub mini kiwi właśnie. Na pierwszy rzut oka owoce te przypominają agrest. Jednak po przekrojeniu wnętrze jest identyczne z kiwi, z tym, że oczywiście mniejsze. Od kiwi mini kiwi różni jeszcze to, że jego skórka jest jadalna i nie jest pokryta meszkiem. Owoce aktinidii ostrolistnej są również mniej kwaśne, za to bardziej słodkie, niż zwykłe kiwi. 

Co może wydawać się zaskakujące, mini kiwi z powodzeniem można uprawiać w polskich warunkach, chociaż daleko nam do egzotycznego klimatu. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych warunkach. 

Chociaż aktinidia jako roślina jest wyjątkowo odporna na mrozy, jej owoce już kiepsko znoszą przymrozki. Tymczasem sezon wegetacyjny mini kiwi rozpoczyna już początkiem kwietnia, kiedy w Polsce nierzadko zdarzają się jeszcze temperatury zbliżone do zera. Jeśli chcemy się cieszyć udanym plonem, konieczne jest odpowiednie okrywanie pędów mini kiwi w tym trudnym okresie.

Ponadto koniecznie należy pamiętać, że aktinidia jest rośliną dwupienną. Dlatego w ogrodzie należy sadzić zarówno osobniki rodzaju męskiego, jak i żeńskiego. 

Jeśli chodzi o glebę, to mini kiwi najlepiej czuje się w ziemi żyznej, dość wilgotnej. Jednocześnie potrzebuje dużej ilości słońca. Uprawiając aktinidię warto pamiętać o odpowiedniej dawce nawozu: w szczególności kompostu zmieszanego z gliną oraz torfu.

Ważną informacją dla każdego ogrodnika jest również to, że świeżo posadzone mini-kiwi nie wyda plonów przez około 3-4 lata. Dopiero po tym okresie aklimatyzacji można liczyć na owoce.

Mini kiwi na działce - podpory do mini kiwi

Mini kiwi to roślina pnąca, która potrzebuje podpór, aby rosła i owocowała. Najlepszą opcją są siatki lub druty, na których roślina może się wspinać. Można również zbudować specjalne podpory, na przykład w formie łuków, aby roślina rosła w ładnym kształcie i była łatwiejsza w zbiorze. Ważne jest, aby podpory były stabilne i wytrzymałe, ponieważ roślina może osiągnąć do 5 metrów długości i potrzebuje mocnego oparcia.

Mini kiwi - jaka odmiana najlepsza?

Na rynku dostępnych jest wiele odmian mini kiwi. Jedną z najpopularniejszych jest 'Jenny', która z powodzeniem rośnie w Polsce. Jest to odmiana samopylna, co oznacza, że nie wymaga zapylaczy. Innymi popularnymi odmianami są Issai, Ken's Red i Tomuri. Wszystkie te odmiany są w Polsce dostępne, a ich wybór zależy od preferencji smakowych i warunków, w jakich będzie rosła roślina. Inne popularne odmiany aktinidii uprawiane w Polsce to:

  • 'Rogów': jej owoce dojrzewają około września - października. Charakteryzują się dużą ilością cukrów, ładną, zieloną skórką. Sama roślina jest dość ozdobna, dobrze prezentuje się na pergolach i może być prowadzona w podobny sposób jak winorośl.
  • 'Lucy' - odmiana karłowata, idealna do uprawy w donicach. Może wspinać się po dostawionej drabince czy płotku. Owoce niewielkie, smaczne (ok. 7-15 gramów). 
  • 'Genewa' - odmiana lubiana szczególnie ze względu na charakterystyczny smak owoców: miodowy i słodki. Dojrzewa nierównomiernie, co znacznie wydłuża okres zbiorów. Należy jednak pamiętać, że ma bardzo rozbudowany system korzeniowy, który bywa dość ekspansywny.
  • 'Domino' - mniej odporna na mrozy od innych odmian, warto ją okrywać na zimę. Jest jednak bardziej tolerancyjna pod względem zasobności gleby w składniki odżywcze.
  • 'Ananasnaya' stosowana jest zarówno w uprawie amatorskiej, jak i towarowej, Charakteryzuje się zielonymi owocami z charakterystycznym rumieniem. Ma dość szerokie i grube liście, które osiągają wielkość nawet 15 centymetrów. Kwitnie w maju i czerwcu bardzo ozdobnymi kwiatami. 
  • 'Kokuwa' jest japońską odmianą mini kiwi, która potrzebuje co najmniej dwóch roślin obok siebie, aby się zapylać (nie muszą to być jednak żeńskie i męskie osobniki). Ma twarde, jasnozielone owoce o bardzo słodkim miąższu. Aby cieszyć się udanym plonem, należy ją regularnie zasilać przez cały okres wegetacyjny. 
  • 'Purpurna' odmiana mini kiwi o czerwonych, zwracających uwagę owocach. Pnącze rośnie bardzo szybko, już po 4-5 latach osiągając wysokość 8-10 metrów. Jest bardzo odporna na mróz: wytrzymuje temperatury nawet do minus 30 stopni. 

Mini kiwi - jak sadzić?

Sadzenie mini kiwi najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Roślina lubi gleby żyzne, przepuszczalne, wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym. Ważne jest, aby wybrać miejsce słoneczne, ale jednocześnie osłonięte przed wiatrem. W przypadku sadzenia kilku sadzonek warto zachować odstępy około 2-3 metrów między nimi, aby mogły swobodnie rosnąć. Warto pamiętać, że niemal wszystkie odmiany aktinidii cechuje szybki wzrost pnączy.

Mini kiwi może rosnąć na podporach, drutach lub siatkach, dzięki czemu można kontrolować kształt rośliny i łatwiej zbierać owoce. Jeśli nie zapewnimy jej stabilnego wsparcia, roślina może wspinać się po sąsiednich drzewach i krzewach lub budynkach. 

Jak rozmnożyć mini kiwi?

Mini kiwi łatwo rozmnażać z sadzonek lub z nasion. Sadzonki są łatwiejsze do uzyskania i szybciej rosną. Aby uzyskać sadzonki, można przeprowadzić cięcie pędów na początku wiosny lub późnym latem. Odcinki pędów o długości 20-25 cm sadzi się w ziemi na głębokość około 10 cm. Przez pierwszy rok po zasadzeniu należy dbać o glebę, podlewać rośliny i zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu: konieczne jest ich okrywanie na zimę (nawet odmian mrozoodpornych). Po roku rośliny powinny być gotowe do przesadzenia w miejsce docelowe.

Mini kiwi cena

Cena mini kiwi zależy od wielu czynników, takich jak odmiana, jakość, sezon czy dostępność danej odmiany. Najtańsze sadzonki można zakupić już od kilkunastu złotych. Rzadziej spotykane odmiany to wydatek rzędu 30-40 złotych za sadzonkę. Najlepiej jest decydować się na zakup sadzonek mini kiwi ze sprawdzonych szkółek ogrodniczych, ponieważ w ten sposób mamy gwarancję, że są to rośliny dobrze ukorzenione, pozbawione patogenów. 

Kiedy dojrzewa mini kiwi?

Mini kiwi dojrzewa jesienią: większość odmian owocuje od września do października. Kiedy mini kiwi jest dojrzałe, jego skórka jest delikatna i miękka, a miąższ soczysty i słodki. Owoce należy zrywać, gdy osiągną docelowy kolor i będą miękkie w dotyku. Ważne jest, aby regularnie zbierać owoce i nie doprowadzić do sytuacji, w której zaczynają one się psuć jeszcze na roślinie. Może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych oraz wpłynąć na jakość plonu. 

Mini kiwi na dalekim wschodzie uznawane jest za owoc o właściwościach leczniczych. Faktycznie, badania potwierdzają, że owoce mają działanie antyoksydacyjne, regulujące pracę układu pokarmowego i wzmacniające odporność. Są również doskonałym źródłem witaminy C, a dodatkowo fosforu, potasu, magnezu, wapnia i kwasu foliowego. Podobnie jak w "zwykłym" kiwi, również w mini kiwi znajduje się sporo witaminy E. 

Warto zapamiętać, że owoce mini kiwi zawierają również aktynidynę, której podstawowym działaniem jest wspomaganie trawienia białek. Dlatego też jest to bardzo dobry owoc dla wszystkich osób borykających się z wysokim cholesterolem. Jednocześnie baby kiwi są owocami niskokalorycznymi i są polecane diabetykom jako alternatywa dla winogron, które mają bardzo wiele cukrów prostych. 

Reasumując, mini kiwi, chociaż wciąż nie tak popularne jak inne owoce w Polsce, doskonale nadają się do uprawy w naszej szerokości geograficznej. Jest to roślina stosunkowo prosta w pielęgnacji, dająca satysfakcjonujący plon i ładnie się prezentująca w każdym typie ogrodu. 

pixel