Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Głogi

6 produkty

Głóg szczepiony na pniu to urocze, niewielkie drzewo, które często jest szczepione na pniu, co tworzy piękną koronkę. To roślina, która rośnie wolno, osiągając zazwyczaj wysokość od 2 do 3 metrów. Jednakże, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, ma wiele do zaoferowania pod względem dekoracyjności.

Głóg szczepiony na pniu jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także może przyciągać ptaki, które lubią korzystać z jego owoców jako źródła pożywienia. Dlatego jest to roślina, która nie tylko cieszy oko, ale także wspiera ekosystem ogrodu.

 

Czytaj więcej

Głóg szczepiony na pniu wymagania

Głóg szczepiony na pniu to ozdobna forma głogu, która może dodać uroku i piękna do twojego ogrodu lub krajobrazu. Głóg szczepiony na pniu najlepiej rośnie na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Zapewniaj mu co najmniej 6 godzin światła dziennie, aby roślina mogła kwitnąć obficie i rozwijać się zdrowo. Wybierz dobrze przepuszczalną glebę o odczynie pH zbliżonym do neutralnego. Gleba powinna być żyzna i dostarczać roślinie odpowiednich składników odżywczych. Głóg szczepiony na pniu potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie przemaczaj rośliny, aby uniknąć problemów z gniciem korzeni. Roślina może potrzebować ochrony przed silnymi podmuchami wiatru, zwłaszcza gdy jest młoda. Rozważ zabezpieczenie przed wiatrem, aby uniknąć uszkodzeń gałęzi. Sprawdź jak zabezpieczyć głóg na zimę i wejdź na nasze Blog

Monitoruj roślinę pod kątem szkodników i chorób. Regularna obserwacja pozwoli szybko zidentyfikować i podjąć odpowiednie środki zaradcze w przypadku problemów.

Jeśli nie zanalazłeś/łaś odpowiedzi na swoje pytanie w tym krótkim tekscie zapraszamy na naszego Bloga gdzie znajdziesz mnóstwo treści na temat uprawy roślin.

Głóg szczepiony na pniu dwuszyjkowy a jednoszyjkowy czym się różnią? 

Głóg szczepiony na pniu dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) i Głóg szczepiony na pniu jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) to dwa różne gatunki głogu, które różnią się pewnymi cechami morfologicznymi i ekologicznymi, ale są często mylone ze względu na podobne wyglądające liście i kwiaty.

 

Kwiaty

Głóg szczepiony na pniu dwuszyjkowy: Ma dwa słupki, co oznacza, że posiada dwie szyjki słupka. Kwiaty głogu dwuszyjkowego są zazwyczaj większe i bardziej okazałe. Głóg szczepiony na pniu jednoszyjkowy: Posiada tylko jedną szyjkę słupka, stąd jego nazwa. Kwiaty głogu jednoszyjkowego są mniejsze i mniej okazałe niż u gatunku dwuszyjkowego.

Liście

Głóg szczepiony na pniu dwuszyjkowy: Liście są zazwyczaj głęboko trójklapowe, co oznacza, że każdy liść ma trzy płatki. Głóg szczepiony na pniu jednoszyjkowy: Liście są również trójklapowe, ale mogą być mniej głęboko wcięte niż u gatunku dwuszyjkowego.

Zastosowanie i występowanie:

Głóg szczepiony na pniu dwuszyjkowy: Jest bardziej popularny jako ozdobna roślina ogrodowa ze względu na bardziej okazałe kwiaty. Jest również używany w medycynie ludowej. Głóg szczepiony na pniu jednoszyjkowy: Jest bardziej powszechny w środowiskach naturalnych i ma znaczenie ekologiczne jako roślina przyciągająca ptaki swoimi owocami. Jest także wykorzystywany w medycynie ludowej i jako roślina obronna w żywopłotach.

Jak szybko rośnie Głóg szczepiony na pniu?

Szybkość wzrostu głogu dwuszyjkowego (Crataegus laevigata) może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak warunki środowiskowe, gleba, klimat, dostępność wody i opieka, jaką roślina otrzymuje. Ogólnie rzecz biorąc, Głóg szczepiony na pniu dwuszyjkowy jest rośliną, która rośnie dość powoli w porównaniu do niektórych innych gatunków drzew i krzewów.

W pierwszych latach po posadzeniu sadzonki głogu dwuszyjkowego, może ona rosnąć umiarkowanie szybko, osiągając kilka centymetrów wzrostu rocznie. Jednakże, roślina ta osiąga swoją docelową wysokość zwykle po wielu latach. Po osiągnięciu dojrzałości może rosnąć w tempie około 15-30 cm rocznie, co nadal jest umiarkowanie wolnym tempem wzrostu.

Warunki wzrostu, takie jak dostępność słońca, jakość gleby i regularne podlewanie, wpłyną na tempo wzrostu głogu dwuszyjkowego. Roślina ta najlepiej rośnie na słonecznych lub półcienistych stanowiskach w dobrze przepuszczalnej glebie. Dodatkowo, regularne przycinanie może pomóc w kontrolowaniu wzrostu i kształtowaniu rośliny zgodnie z preferencjami ogrodnika. Pomimo umiarkowanego tempa wzrostu, Głóg szczepiony na pniu dwuszyjkowy jest ceniony za swoje piękne liście, kwiaty i owoce, co sprawia, że jest atrakcyjnym dodatkiem do ogrodu.

Czy Głóg szczepiony na pniu trzeba przycinać?

Przycinanie głogu nie jest konieczne, ale może być korzystne w celu zachowania pożądanego kształtu, zdrowia rośliny oraz estetyki ogrodu. Decyzja o przycinaniu zależy od Twoich preferencji i celów uprawy. Przycinanie głogu może być korzystne, ale nie zawsze jest konieczne. Decyzja o przycinaniu głogu zależy od kilku czynników, takich jak jego rozmieszczenie, cel uprawy, stan zdrowia i ogólna estetyka ogrodu.

Przycinanie może pomóc w nadaniu ogrodowi estetycznego wyglądu. Możesz kształtować Głóg szczepiony na pniu, aby pasował do ogólnego projektu krajobrazu i zachować harmonię w ogrodzie. Jeśli Głóg szczepiony na pniu rośnie w pobliżu chodnika, drogi lub budynku, przycinanie może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa i zapewnić odpowiednią przestrzeń.

Gdzie najlepiej posadzić Głóg szczepiony na pniu?

Głóg szczepiony na pniu to roślina, która może rosnąć w różnych warunkach, ale najlepiej rośnie w odpowiednich warunkach, które zapewniają jej zdrowy wzrost i obfite kwitnienie.

Głóg szczepiony na pniu najlepiej rośnie na stanowiskach o pełnym lub częściowym nasłonecznieniu. Im więcej słońca dostaje, tym lepiej kwitnie i wydaje bardziej okazałe owoce. Głóg szczepiony na pniu najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej, żyznej glebie o odczynie pH bliskim neutralnemu. Unikaj zbyt ciężkich lub zbyt wilgotnych gleb, które mogą prowadzić do gnicia korzeni. Głóg szczepiony na pniu jest mniej podatny na uszkodzenia wiatrem, jeśli jest zabezpieczony przed silnymi podmuchami wiatru, szczególnie w młodym wieku.

Przy wyborze miejsca do sadzenia głogu warto również zwrócić uwagę na cel uprawy oraz indywidualne warunki środowiskowe w swoim ogrodzie.

pixel