Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki czereśni, czereśnie

26 produkty

Drzewa czereśni uważane są za dość wybredne rośliny owocowe. Są podatne na choroby, łatwo popełnić przy nich błędy pielęgnacyjne, dodatkowo często rażone są przez mróz. Jednak zdobycie podstawowych informacji i przestrzeganie zasad ustalonych przez specjalistów znacznie zwiększa szanse na obfity i zdrowy plon, a także pozwala się cieszyć pięknymi, szybko rosnącymi drzewami w przydomowym ogrodzie. Dowiedz się, jakie są najbardziej popularne odmiany czereśni oraz w jaki sposób je pielęgnować.

 

Czytaj więcej

Odmiany czereśni i ich właściwości

Do najbardziej plennych odmiany czereśni zaliczają się:

  • 'Narana'. Ta odmiana to dobra propozycja dla tych ogrodników, których interesują wczesne odmiany. Owocuje już w drugim tygodniu dojrzewania czereśni. Jej owoce są ciemne, w pełni dojrzałości wręcz czarne, błyszczące i bardzo słodkie w smaku. 'Narana' jest silnym, dobrze rozgałęziającym się drzewem, ale wymaga nawożenia.
  • 'Kasandra'. Ta czeska odmiana czereśni jest jedną z aktualnie najbardziej popularnych. Kwitnie średnio wcześnie, świetnie zapyla się 'Burlatem', 'Tamarą', 'Carmen', 'Vandą' i wieloma innymi odmianami tego gatunku. Co ciekawe, do tej pory nie odnotowano w Polsce uszkodzeń powstałych na skutek mrozu, dlatego odmiana ta jest polecana nawet w chłodnych regionach naszego kraju. Czereśnia 'Kasandra' świetnie owocuje niezależnie od rodzaju podkładki, nie tylko na czereśni ptasiej. 
  • 'Sylwia'. Ta ciekawa odmiana czereśni daje obfity plon. Jej owoce są jasnoczerwone o twardym, zbitym miąższu, który nie jest podatny na pękanie. Doskonale sprawdza się jako dodatek do deserów, ale również jako surowiec do przetwórstwa. Czereśnia ta jest stosunkowo odporna na choroby i na chłód, jednak lepiej ją ściółkować. 
  • 'Lapins'. To nowa odmiana, której zdecydowanym plusem jest samopylność. Jej owoce są bardzo duże, jednakże aby uzyskać maksymalne możliwości tej rośliny, konieczne jest jej regularne nawożenie. Sok z czereśni odmiany 'Lapins' ma piękny, jasnoczerwony kolor. Owoce wykazują jednak tendencję do gnicia w czasie deszczowego lata: dlatego należy monitować etap ich dojrzewania i zbierać przed nastaniem dłuższego okresu opadów. 
  • 'Kordia'. Odmiana ta wyróżnia się podłużnymi, sercowatymi owocami, które są gotowe do zbioru około drugiej połowy lipca. Rosną w pięknych, kolorystycznie przyciągających spojrzenie gronach. Odmiana ta ma tendencję do pękania owoców, jeśli nadmiernie długo pozostają niezebrane. 
  • 'Tamara' jest jedyną w tym zestawieniu czereśnią karłową, która w owocowanie wchodzi bardzo wcześnie. Plony co prawda nie są nadmiernie wysokie, jednak owoce okazują się smaczne, aromatyczne, bardzo winne. Co ważne, pojawiają się już w drugim roku od posadzenia drzewka.
  • czereśnia 'Schneidera' późna. To jedna z najstarszych, niemieckich odmian czereśni, osiąga nawet 4,5 metra wysokości. Jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne i pasożyty, dodatkowo ma pyszne, soczyste owoce. Jej miąższ jest słodko-winny, nie jest podatna na raka przenoszonego przez bakterie. 

Kiedy sadzić czereśnie? Szczepienie, pielęgnacja i inne tajniki hodowli tych drzewek

Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, aby czereśnia obficie i zdrowo owocowała, jest zapewnienie jej dobrych warunków już w momencie sadzenia. Sadzonka czereśni z pewnego źródła powinna być ukorzeniona, odpowiednio przycięta i wolna od pasożytów oraz chorób grzybowych. Tego typu drzewka z łatwością zakupimy w renomowanym sklepie ogrodniczym, np. Sadowniczy.pl, w którym również uzyskamy informacje na temat prawidłowej pielęgnacji tych i wielu innych drzewek owocowych.

Czereśnia powinna być posadzona na miejscu osłoniętym od wiatru, ale również słonecznym. Z pewnością nie przyjmie się na stanowisku narażonym na mróz i tzw. zastoiny mrozowe. Idealnym podłożem dla tej rośliny jest gleba próchnicza, żyzna, umiarkowanie przepuszczalna, o pH w granicach 6,5-7. Drzewka czereśni nie będą rosły w glebie gliniastej, piaszczystej i ubogiej. Dlatego w sezonie poprzedzającym sadzenie czereśni dobrze jest docelowe stanowisko zasilić obornikiem.

Młode czereśnie są bardzo wrażliwe na przesuszenie, dlatego należy je regularnie podlewać, ale już starsze dobrze sobie radzą nawet z okresowym brakiem wody. Dobrze jest ściółkować drzewka korą, igliwiem lub trocinami, dzięki czemu gleba będzie zakwaszona i lepiej zatrzyma wodę. Minerały wspierające rozwój czereśni to przede wszystkim azot, wapń i potas. Ogrodnicy zauważają, że w młodych sadach bardzo przydatne jest nawożenie magnezem. 

Rośliny te są wdzięcznym podłożem do szczepienia. Wciąż najpopularniejszą podkładką czereśni jest czereśnia ptasia, która doskonale się zrasta niemal ze wszystkimi odmianami (a także większością wiśni). Drzewa szczepione na tych podkładkach mają stosunkowo niewielkie wymagania co do gleby i są silne: jedynym ich poważnym zagrożeniem (oprócz typowych szkodników) jest mróz. Jednak przy odpowiednim okrywaniu, nie będą sprawiać problemów w pielęgnacji. 

Termin oprysku czereśni uwarunkowany jest kilkoma czynnikami: przede wszystkim tym, czy wykonujemy opryski profilaktyczne, czy już walczymy z zaistniałymi chorobami. Zazwyczaj wystarczają 4 opryski profilaktyczne w ciągu całego roku: w kwietniu dobrze jest stosować popularny fungicyd, chroniący przed chorobami grzybowymi. W maju, gdy czereśnie kwitną, warto zastosować miedzian, a końcem maja i początkiem czerwca włączyć preparat przeciwko popularnym pasożytom, takim jak przędziorki. Jeśli chcemy korzystać z nawozów i oprysków wyłącznie naturalnych, sięgajmy po stare i silne odmiany, np. 'Rivan'.

Choroby i szkodniki czereśni - jak je pokonać?

Podstawowym sprzymierzeńcem ogrodnika posiadającego te rośliny jest siatka na czereśnie, która pozwala uchronić plony przed szpakami i innymi ptakami. Z kolei przed przed chorobami i szkodnikami czereśni chronią przede wszystkim opryski, których nie warto unikać. W przeciwnym wypadku nawet na pięknie owocującym drzewie będziemy znajdywać liczne robaki w czereśniach. Na pocieszenie warto dodać, że robaczywa w jednym roku czereśnia może dać zdrowy i obfity plon w roku kolejnym pod warunkiem, że zostanie poddana odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym i profilaktycznym.

pixel