Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Czereśnia Lapins samopylna

2020-01-14
Drzewka owocowe - Czereśnia Lapins samopylna

Czereśnia Lapins Samopylna

Jest to jedna z najczęściej uprawianych odmian czereśni w Europie i na świecie. Jako jedna z nielicznych jest samopylna, a jej owoce są odporne na pękanie. Czereśnia Lapins jest wykorzystywana zarówno do przetwarzania jak i do bezpośredniego spożycia.

Czereśnia Lapins – pochodzenie i opis

Jest to czereśnia pochodzenia kanadyjskiego. Wyhodowana została ze skrzyżowania dwóch odmian Van i Stella. Dzięki połączeniu tych dwóch bardzo nie zawodnych odmian czereśnia jest samopylna, a jej owoce wręcz kuszą wyglądem. Coraz częściej pojawia się również w Polskich sadach i przydomowych ogródkach. Drzewko rośnie umiarkowanie, a jej korona jest wyniosła. Owoce czereśni Lapnins, są bardzo atrakcyjne. Jedne z nich są jasno czerwone drugie krwiste. Skorka jest gładka i błyszcząca. Najważniejszym elementem jest oczywiście to, ze owoce są bardzo smaczne i soczyste. Są również duże, osiągają nawet 8-9g. Kształt i wielkość owoców zależy od gleby i stanowiska.

Czereśnia Lapins bardzo szybko wchodzi w owocowanie. Plonuje bardzo regularnie i obficie, czasem nawet nadto. Młode drzewka czereśni Lapins należy zabezpieczyć na okres zimy, ponieważ mogą przemarzać. Owoce dojrzewają w połowie lipca. Po zbiorze można je naprawdę długo przechowywać, co sprawia że często jest ona eksportowana do innych krajów, a sam transport znosi świetnie. Jest bardzo odporna na choroby.

Czereśnia Lapins- sadzenie i pielęgnacja

Jak każda czereśnia jest wrażliwa na mróz. Przede wszystkim młode sadzonki czereśni mogą przemarzać. Dlatego warto Sadzić ją wiosna jako sadzonkę kopana z grunt lub latem z doniczki. Czereśnia Lapins nie lubi wiatru i suchej gleby. Jeśli w miejscu, które zostało wybrane pod czereśnie rośna chwasty , a ziemia jest słaba, należy usunąć wszystkie niechciane rośliny, a ziemię użyźnić, najlepiej nawieść w te miejsce żyzna i bogata w składniki odżywcze glebę. W tym celu najlepiej wykopać dużo większy dół niż korzeń naszej czereśni i zaprawić dół ową żyzną ziemią. Pamiętamy o tym że dołek musi być dostosowany do korzeni czereśni, nie mogą one się w nim zaginać i zawijać. Drzewko powinno być posadzone troszkę głębiej niż rosło wcześnie, lecz miejsce szczepienia nie może znajdować się pod ziemią. Po posadzeniu rośliny, na okres lata warto jest uformować misę wokół rośliny, która będzie gromadzić wodę.

W pierwszych latach po posadzeniu czereśnie lapins przycinany tylko w celu uformowania korony. Ze względu na to, ze czereśnia Lapisn ma sztywne pędy formowanie to jest trudne. Od razu po posadzeniu czereśni, najlepiej przyciąć roślinę. Wszystkie jej pędy skracamy do 1/3 długości łącznie z przewodnikiem. W kolejnych latach cięcie ograniczamy tylko do usuwania starych i przemarzniętych pędów. Po każdym cięciu, wszystkie rany należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

czereśnia Lapins
czereśnie Lapins
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel