Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiśnie Ozdobne

15 produkty

Wiśnie ozdobne to bardzo dekoracyjne, przepiękne gatunki, które stają się coraz bardziej popularne. Wiśnie to drzewa, które w naszych ogrodach są raczej znane jako drzewa owocowe, które nie koniecznie są ozdobne a takie do jedzenia i przetwarzania. Ta kategoria wyodrębnia te odmiany wiśnie których cechą charakterystyczną nie są owoce a kwiaty. Pojawiają się wczesną wiosną i stanowią przepiękną dekorację w każdym przydomowym ogrodzie.

Czytaj więcej

Sadzonki wiśni ozdobnych szczepione na pniu

Drzewka wiśni ozdobnej to unikalne rośliny, które różnią się od standardowej wiśni owocowej, znanej przede wszystkim ze smacznych i jadalnych owoców. Wiśnie ozdobne zdobywają coraz większą popularność dzięki swojej funkcji ozdobnej, która wyróżnia je spośród innych drzew. Ich główne zalety to piękne i pachnące kwiaty oraz elegancki wygląd. W większości przypadków są one poddawane szczepieniu, co wpływa na ich wyjątkowe cechy.

Szczepienie odgrywa tu ważną rolę. Drzewka wiśni dekoracyjnej są szczepione na specjalnych pniach, co pozwala na osiągnięcie określonej formy i właściwości. Można to zrobić na różnych wysokościach, na przykład na wysokości 1-1.5 m lub nisko, około 10-20 cm nad ziemią. W jaki sposób to działa? Dzięki temu procesowi, wyjątkowa odmiana wiśni, którą chcemy zachować, stanowi górną część drzewka, co zwiększa jego odporność na mróz i choroby. To szczególnie istotne, aby drzewka mogły przetrwać trudniejsze warunki atmosferyczne oraz zachować zdrowy wygląd.

Niebagatelne są również kwiaty. Drzewka wiśni dekoracyjnej są jednymi z pierwszych roślin, które kwitną w naszych ogrodach na wiosnę. Ich piękne kwiaty nie tylko cieszą oko, ale także przyciągają liczne pożyteczne owady, takie jak pszczoły. To tworzy ekosystem, w którym rośliny pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również przyczyniają się do zachowania równowagi w przyrodzie.

W ten sposób drzewka wiśni ozdobnej łączą w sobie estetykę, funkcjonalność i ekologiczne aspekty, tworząc niezwykłe elementy ogrodowych krajobrazów. Ich wyjątkowe kwiaty i wytrzymała konstrukcja czynią je cennym i atrakcyjnym dodatkiem dla każdej przestrzeni zielonej.

Czy wiśnia ozdobna jest jadalna?

Wiśnie dekoracyjne mogą wytwarzać małe owoce, ale w odróżnieniu od wiśni jadalnych, te owoce zazwyczaj nie są przeznaczone do jedzenia. Owoce mogą mieć barwę czerwoną, pomarańczową lub żółtą, dodając koloru do rośliny, szczególnie jesienią. 

Wiśnie ozdobne (Prunus spp.) są zazwyczaj hodowane ze względu na swoje efektowne kwiaty i dekoracyjne owoce, jednak większość gatunków i odmian wiśni ozdobnych nie jest przeznaczona do jedzenia. Owoce tych drzewek mogą być małe, gorzkie lub mają niską wartość smakową w porównaniu do wiśni uprawianych jako owoce jadalne.

Jednak istnieją pewne odmiany i gatunki wiśni ozdobnych, które nadają się do spożycia, ale zazwyczaj nie są one tak popularne jak tradycyjne odmiany wiśni uprawnych. Jeśli chodzi o konkretną roślinę, ważne jest, aby upewnić się, czy jest to odmiana jadalna, a jeśli nie masz pewności, lepiej zrezygnować z próbowania owoców z wiśni ozdobnych.

Jeśli planujesz sadzić wiśnie w celach spożywczych, zaleca się wybór odmian wiśni jadalnych/owocowych, które zostały wyselekcjonowane pod względem smaku i jakości owoców.

Ile czasu kwitnie wiśnia japońska - ozdobna?

Wiśnia japońska (Prunus serrulata), znana również jako ozdobna , jest słynna ze swojego wspaniałego kwitnienia, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kulturze japońskiej. Czas kwitnienia wiśnie japońskiej może jednak różnić się i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja geograficzna, warunki atmosferyczne i konkretny gatunek lub odmiana.

Typowo kwitnienie wiśni japońskiej trwa około 1-2 tygodni. W miarę jak pąki kwiatowe się rozwijają, drzewka pokrywają się pięknymi, delikatnymi kwiatami w różnych odcieniach białego i różowego. To jest ten moment, kiedy całe drzewo wydaje się być zanurzone w morzu kwiatów, tworząc wspaniałe widoki.

Pamiętaj, że dokładny czas kwitnienia wiśni ozdobnej, japońskiej może różnić się w zależności od lokalizacji geograficznej i warunków atmosferycznych w danym roku. Dlatego warto śledzić prognozy kwitnienia, jeśli planujesz podziwiać to piękne zjawisko

 

 

 

pixel