Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Kabaczka

6 produkty

Kabaczki pojawiły się w naszym kraju dopiero pod koniec XX wieku, jednak ich wyjątkowe walory smakowe oraz łatwość uprawy sprawiły, że stały się warzywami powszechnie hodowanymi na obszarze całej Polski. Co ciekawe, potrzeby rodziny składającej się z czterech osób są w stanie zaspokoić już dwa kabaczki, z uwagi na liczbę wyrastających owoców. Jak sadzić nasionka kabaczków? Jakich zabiegów wymagają kabaczki? Gdzie kupić sprawdzone nasiona kabaczków?

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

  • Kiedy sadzić nasiona kabaczka?

  • Jak pielęgnować kabaczek?

Kiedy sadzić nasiona kabaczka? 

Kabaczki preferują temperatury powyżej 15°C. W przypadku wysiewu w doniczkach, nasionka kabaczka można umieścić w podłożu już w połowie kwietnia. Warto jednak pamiętać, że zbyt wczesny siew, może spowodować pojawienie się siewek w nieodpowiednim momencie (kiełkują po dwóch tygodniach).

Do ogrodu kabaczki przenosi się dopiero od połowy maja, kiedy minie już zagrożenie przymrozkami.

Czym różni się kabaczek od cukinii?

Kabaczek i cukinia to tak naprawdę to samo warzywo. Kabaczek jest mianem często używanym w Polsce, natomiast cukinia to powszechna nazwa stosowana w innych krajach, głównie z basenu Morza Śródziemnego. Oba terminy odnoszą się do tego samego gatunku rośliny, czyli Cucurbita pepo.

Przyjmuje się, że kabaczek jest wyrośniętą formą cukinii z pestkami i grubszą skórką, podczas kiedy cukinie przypominają nieco większe ogórki szklarniowe z jednorodnym miąższem. Te i inne porady znaleźć można, korzystając z bazy wiedzy dostępnej w sieci internetowej.

Jak pielęgnować kabaczek? 

W celu uzyskania lepszych wyników hodowlanych można do siewu wykorzystać nasiona kabaczka poddane wcześniej stratyfikacji.

Siew i pielęgnacja kabaczka powinny odbywać się etapowo. Dzięki temu ogrodnik czy działkowiec zyskuje pewność, że niczego nie zaniedbał. Kabaczki wywodzą się ze środkowych i południowych obszarów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych oraz Ameryki Środkowej. Stąd ciepłolubność roślin i wrażliwość na brak światła. Optymalna temperatura wzrostu kabaczków mieści się w granicy od 20 do 25°C.

  • Przygotowanie gleby

Kabaczki rozwijają się najintensywniej w dobrze odprowadzającej wodę i żyznej glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH od 6,5 do 7.0). Skład podłoża przeznaczonego pod uprawę należy wzbogacić, wykorzystując kompost lub obornik.

  • Wysiew

Kabaczki sadzi się z nasion, można też zaopatrzyć się w gotowe siewki, dostępne w sklepie ogrodniczym. Nasiona sadzi się zwykle w doniczkach w ciepłym i stosunkowo dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu. Wysokość rośliny wynosząca około 15 cm jest sygnałem, że pora przesadzić kabaczki do ogrodu. Należy przy tym pamiętać o 90-centymetrowych odstępach https://www.sadowniczy.pl/Rozsada-warzyw-od-A-do-Z-blog-pol-1578909012.html.

  • Nawadnianie

Kabaczek wymaga gleby wilgotnej, ale nie podmokłej. Z uwagi na soczystość warzyw, kabaczki należy regularnie podlewać, czyniąc to w godzinach porannych.

  • Nawożenie

Z uwagi na wysiłek włożony w budowę owocu, kabaczek wymaga także regularnego nawożenia. Skuteczne są nawozy organiczne lub nawozy wieloskładnikowe, które powinny być podawane co 2-3 tygodnie, zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi zwykle na opakowaniu nasion kabaczków.

  • Odchwaszczanie

W celu uniknięcia pojawienia się niepożądanych roślin, stanowiących konkurencję w walce o światło, wodę i składniki odżywcze, uprawa wymaga systematycznych zabiegów odchwaszczających.

  • Wsporniki pnączy

Kabaczek jest pnączem, co oznacza, iż roślina potrzebuje wsporników, po których będzie mogła się swobodnie piąć w kierunku światła. Do tego celu można wykorzystać specjalistyczne kratki, siatkę ogrodową lub innego podpórki. Pięcie się rośliny w górę zapobiega zgnieceniu owoców leżących bezpośrednio na ziemi.

  • Monitoring pod kątem występowania szkodników i chorób

Z uwagi na swoją budowę biologiczną, kabaczki są wyjątkowo atrakcyjne dla szkodników (mszyce, ślimaki, przędziorki), jak i chorób (mączniak prawdziwy dyniowatych na cukinii, mączniak rzekomy cukinii, szara pleśń na cukinii, antraknoza cukinii). Z tego powodu dla uzyskania najlepszych wyników upraw, należy pamiętać o systematycznej kontroli stanu roślin.

Gdzie kupić nasiona kabaczków? 

Zarówno nasiona kabaczków, jak i siewki powinny pochodzić z renomowanego sklepu ogrodniczego, co daje gwarancję, iż materiał siewny jest przebadany i pozbawiony wad genetycznych. Źródłem powodzenia uprawy, a co za tym idzie satysfakcji hodowcy, są nasiona pochodzące wyłącznie z profesjonalnych hodowli dbających o jakość swoich produktów.

pixel