Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

DRZEWA IGLASTE

79 produkty

Cechą drzew iglastych (z wyjątkiem modrzewia), którą uwielbiają ogrodnicy i działkowicze, jest to, że można się cieszyć ich zielenią przez cały rok, także zimą. Wspaniale kontrastują ze śniegiem, nadając otoczeniu posesji bajkowy wygląd. Podobnie prezentują się mniejsze rośliny uprawiane w pojemnikach na balkonie. Różnorodność gatunków drzew i drzewek iglastych pozwala dostosować wystrój otoczenia do każdej aranżacji.

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

  • Jakie są drzewa iglaste?

  • Jak pielęgnować drzewa iglaste?

  • Kiedy sadzić drzewa iglaste?

Jakie są drzewa iglaste? 

Drzewa iglaste w Polsce stanowią ogromną grupę roślin wieloletnich, co roku wzbogacaną o nowe odmiany pochodzące z profesjonalnych hodowli. W wielu przypadkach klienci zaskakiwani są krzyżówkami drzew iglastych, które uzyskuje się poprzez szczepienie.

Dodatkowo zmiany klimatyczne sprzyjają aklimatyzacji drzew uznawanych do tej pory za egzotyczne, co znacznie rozszerza liczbę drzew iglastych dostępnych w handlu.

Rodzaje drzew iglastych występujących w Polsce w stanie naturalnym:

  • Sosna (Pinus)

  • Świerk (Picea)

  • Jodła (Abies)

  • Modrzew (Larix)

  • Cis (Taxus)

Jakie są drzewa iglaste? Wbrew powszechnie panującej opinii iglaki nie są nudne, wręcz przeciwnie, Zaskakują rozmiarami, barwami, wyglądem igieł i szyszek oraz kształtami. Na te ostatnie ogromny wpływ ma podatność drzew iglastych na formowanie

Mimo że natura obdarzyła ludzkość około 600 gatunkami drzew iglastych, liczba dostępnych odmian szacowana jest w tysiącach. W tych warunkach trzeba się naprawdę postarać, by nie znaleźć czegoś dla siebie. Tym bardziej że iglaki świetnie komponują się innymi gatunkami roślin, które oprócz walorów estetycznych pełnia ważne funkcje w środowisku naturalnym

Jak pielęgnować drzewa iglaste? 

Drzewa iglaste do ogrodu nie są grupą szczególnie wymagającą, co nie zmienia faktu, iż należy o nie zadbać zgodnie ze sztuką ogrodniczą oraz wymogami nakładanymi przez poszczególne pory roku. Począwszy od pielęgnacji zimą, każdy kolejny okres przynosi nowe wyzwania, które w miarę nabywania doświadczenia są bardziej źródłem przyjemności, aniżeli obowiązkiem.

Przede wszystkim należy pamiętać o nawożeniu drzewek, które powinno być przeprowadzane w równych interwałach czasowych. Okres obejmujący marzec – lipiec wpływa na stymulację wzrostu drzew iglastych oraz zapewnia odpowiednie parametry gleby, między innymi reguluje wskaźnik pH.

Nawożenie przeprowadzane od sierpnia do października ma przygotować drzewka do zimy i dostarczyć im cennych pierwiastków. Jednocześnie stały dozór pozwoli w porę zapobiegać niepokojącym zjawiskom, do jakich zaliczyć można np. często występujące brązowienie iglaków.

Kolejną ważną kwestią jest podlewanie. Drzewa iglaste preferują większe ilości wody dostarczanej rzadziej. Oznacza to, że obfite podlewanie przeprowadzane co 10 – 15 dni w zupełności wystarczy. Warto mieć to na uwadze tworząc kompozycje złożone z iglaków i roślin preferujących środowisko podmokłe. Korzystne rezultaty przynosi ściółkowanie. Ziemia wokół drzewa pozbawiona jest chwastów (estetyka), a sam materiał ściółkujący dostarcza glebie cennych dla iglaków minerałów.

Kiedy sadzić drzewa iglaste? 

Drzewa ozdobne iglaste należy sadzić w takich odstępach pomiędzy sobą, by umożliwić roślinom swobodny rozwój, bez konieczności przycinania. Należy zadbać o to, by sadzonki dostarczyła szkółka drzew iglastych lub specjalistyczny sklep ogrodniczy. Tylko w ten sposób można uzyskać pewność, że przyszłe drzewka są pozbawione chorób i wad genetycznych. Dotyczy to w równym stopniu drzewek sadzonych w ogrodzie, jak i roślin uprawianych w pojemnikach na balkonach lub tarasach.

Iglaki sprzedawane w pojemnikach sadzi się od wiosny do jesieni. Jest to bardzo wygodna forma sprzedaży, sprawiająca, że rośliny dobrze znoszą transport oraz sam proces przesadzania do gruntu.

Nieco inaczej postępujemy z drzewkami, których system korzeniowy znajduje się w bryle ziemi. W takiej sytuacji miejsce posadzenia należy odpowiednio przygotować. Dołek o średnicy dwukrotnie przekraczającej średnicę bryły, warto wypełnić do połowy kompostem zmieszanym z ziemią ogrodową. Po umieszczeniu wewnątrz nasączonej wodą bryły zasypujemy całość, korzystając z tego samego podłoża. Zdarza się, że bryła ziemi zabezpieczona jest tkaniną. Nie należy jej zdejmować, wystarczy ją rozwiązać i rozłożyć w dołku.

Sadzenie drzew iglastych w gruncie przeprowadza się od połowy kwietnia do połowy maja oraz od połowy sierpnia do połowy października. Dzięki temu drzewka nie są narażone na upały i suszę. Pamiętajmy, że iglaki w okresie zimy nie przechodzą w stan całkowitego spoczynku, dlatego potrzebny jest im czas niezbędny do zakorzenienia się w nowym miejscu przed nastaniem mrozów.

pixel