Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Stare odmiany drzewek owocowych - sadzonki

16 produkty

W dzisiejszych czasach sklepy ogrodnicze oferują tysiące odmian drzew owocowych. Nie da się ich wszystkich zapamiętać, a wybór drzewek do własnego ogrodu lub sadu może przysporzyć wielu dylematów. Niektórych może zaskakiwać to, że mając do wyboru nowe odmiany o cechach, które były pożądane przez ich twórców, wiele osób stawia jednak na stare jabłonie lub grusze. Czy nowe odmiany są rzeczywiście lepsze od tych popularnych za czasów naszych dziadków? Moda na stare odmiany drzew owocowych nie wróciła bez powodu!

Czytaj więcej

Stare odmiany drzew owocowych - dlaczego warto je hodować?

W ciągu ostatnich dziesięcioleci powstała ogromna ilość odmian drzewek owocowych i doszło do tego, że o starych odmianach niemal zapomniano. Wielbiciele wiśni, grusz, jabłoni czy śliwek o smaku kojarzącym się z dzieciństwem i wakacjami na wsi mieli nawet problem z kupieniem swoich ulubionych owoców. Ostatnio jednak stare odmiany drzew owocowych wracają do łask i to nie tylko z powodu tego, że niektórzy mają do nich sentyment. Trzeba bowiem wiedzieć, że są one uważane za bardziej odporne na choroby i szkodniki, a ponadto mniej szkodzą im zmienne warunki atmosferyczne. Co ważne, hodowla starych odmian drzew owocowych może udać się bez konieczności stosowania oprysków środkami chemicznymi, a znakomity smak jabłek czy grusz można uzyskać bez stosowania polepszaczy. 

Jeśli zdecydujesz się na hodowlę odmian znanych dziesiątki, a nawet setki lat temu, możesz spodziewać się obfitych plonów i dorodnych owoców, bogatych w składniki odżywcze, a do tego o niebanalnym smaku i wyrazistym aromacie. Aby cieszyć się udanymi zbiorami, wcale nie będziesz musiał poświęcać dużo czasu na pielęgnację drzew owocowych. Jeśli marzysz o ekologicznej hodowli roślin, to koniecznie pomyśl o starych odmianach! Jednym z zabiegów, które warto wykonać, hodując zarówno stare, jak i nowe odmiany jabłoni, grusz i śliw, jest usuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzew. Nie potrzebujesz do tego żadnych chemicznych produktów!

Najpopularniejsze stare odmiany jabłoni, gruszy, śliwek, czereśni i wiśni

Odmiany jabłek w Polsce to szerokie zagadnienie. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Warto jednak wiedzieć, że mamy też różne gatunki jabłek, a gatunkiem zbiorczym, obejmującym kilka tysięcy odmian uprawianych przez człowieka jest jabłoń domowa. Wybierając drzewka jabłoni, należy kierować się rozmaitymi kryteriami. Różnią się one siłą wzrostu, plennością, wielkością, kolorem i smakiem owoców, a także podatnością na choroby i przemarzanie. Istotne jest także to, czy dana odmiana jest letnia, czy zimowa. Stare letnie odmiany jabłoni na ogół łączy to, że ich owoce są miękkie i mają kruchy, rozpływający się w ustach miąższ. Znakomicie nadają się do jedzenia na surowo, a także na konfitury. Do tej grupy jabłoni należą między innymi odmiany 'Papierówka' 'Piros' i 'Ananas Berżenicki'.

Starych odmian jabłoni zimowych i wczesnozimowych jest więcej. Jedną z najpopularniejszych starych jabłoni tego typu jest francuska 'Kronselka'. Jej miąższ jest wyjątkowo aromatyczny i smakowity. Dużym uznaniem cieszą się także odmiany 'Złota Reneta' najsmaczniejsza wśród Renet oraz 'Szara Reneta', niepozorna, ale najlepsza na przetwory i do szarlotki. Dużym zainteresowaniem ponownie obdarzono stare niemieckie odmiany jabłoni. Trzeba tu wymienić choćby 'Cesarz Wilhelm'. Drzewo to jest parchoodporne, a jego owoce idealnie nadają się na przetwory. Do staroniemieckich odmian zaliczamy także jabłoń 'Boiken', której lekko kwaskowate owoce je się na surowo i wykorzystuje do produkcji konfitur. Wybierz dla siebie najlepsze stare odmiany jabłoni i zachwyć swoich bliskich pysznymi, zdrowymi jabłkami z własnej hodowli!

Gdzie kupić odmianę 'Szara Renata' i inne stare odmiany drzewek owocowych?

Jeśli chcesz zasadzić na swojej działce lub w ogrodzie czy sadzie 'Szarą Renetę' albo inne drzewka owocowe należące do starych odmian, to nie kupuj ich w przypadkowym miejscu, np. na targu. Dokonując zakupu w sklepie Sadowniczy.pl, masz pewność, że trafią do Ciebie zdrowe i silne rośliny.

Interesują Cię stare odmiany gruszy? Niezwykle smaczne owoce daje angielska odmiana 'Bonkreta Williamsa', która wyróżnia się także tym, że ma niewielkie wymagania glebowe. Inną odmianą wartą uwagi jest francuska 'Komisówka'. Drzewo to jest odporne na parcha oraz mróz i rodzi słodko-winne owoce średniej wielkości. Pamiętaj także o 'Faworytce', zwanej 'Klapsą', wyróżniającej się szczególnie dużymi owocami o soczystym i słodkim miąższu

Szukając starych odmian śliwy, zwróć uwagę na samopylną 'Królową Wiktorię', która jest znana ze swoich dużych, różowoczerwonych owoców o słodkim i aromatycznym miąższu. Starymi odmianami śliwy są także niektóre 'Węgierki', np. 'Węgierka Zwykła' i 'Węgierka Wangenheima'. Koniecznie weź pod uwagę 'Renklodę Ulena', ponieważ jej duże, złociste owoce są niezwykle smaczne

Warto wiedzieć, że starym gatunkiem czereśni, od którego pochodzą współcześnie uprawiane drzewka, jest czereśnia ptasiaCenione stare odmiany czereśni to między innymi niemiecka czereśnia 'Buttnera czerwona', wyróżniająca się żółtym, chrupkim i wyjątkowo smacznym miąższem. Popularna jest także czereśnia 'Hedelfińska', a także czereśnia 'Kunzego'. Jeśli interesują Cię stare odmiany wiśni, to koniecznie zainteresuj się bujnie owocującą wiśnią 'Łutówką', która do dziś jest najważniejsza w sadach towarowych. Pamiętaj też o naszej krajowej odmianie 'Szklance' oraz o wiśni 'Gubeńskiej'. 

Jak sadzić stare odmiany jabłoni i innych drzewek owocowych?

Jeśli chcesz posadzić starą odmianę jabłoni, to postępuj z nią tak, jak przy drzewkach owocowych umieszczanych w gruncie jesienią. Sadzonki jabłoni starej odmiany umieszczamy w dołku o głębokości około 50 cm, pilnując, aby miejsce szczepienia pozostało powyżej linii gruntuSadzenie młodych drzewek owocowych nie jest trudne, jednak trzeba poświęcić tej czynności trochę uwagi, by zapewnić roślinie dobry rozwój. Ziemia powinna zostać dobrze przekopana, a chwasty trzeba usunąć. Po zakopaniu korzeni, trzeba udeptać glebę, a wokół pnia warto uformować lekkie wgłębienie, w której po podlaniu będzie zbierać się woda. 

Po posadzeniu drzewek owocowych zazwyczaj dokonuje się cięcia, jednak tylko wiosną. Jeśli drzewko zostało posadzone na jesieni, czynność ta powinna zostać zaplanowana na wiosnę. Pamiętaj o tym, że wiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych ma duże znaczenie, jednak jego dokładniejszy termin jest uzależniony od gatunku i odmiany. Ustanie zimowych mrozów to także dobry czas na pomyślenie o wiosennym oprysku drzew owocowych, choć, tak jak już wspomniano wcześniej, w przypadku starych odmian można się bez niego obejść.

pixel