Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzenie młodych drzewek owocowych

2020-02-19
Sadzenie młodych drzewek owocowych

Sadzenie młodych drzewek owocowych nie jest ani trudne, ani specjalnie skomplikowane. Wystarczy nam znajomość podstawowej techniki sadzenia oraz właściwy czas do nasadzeń roślin owocowych. Mamy dla Was krótki poradnik jak przebiega sadzenie młodych krzewów i drzewek owocowych.

Termin

Najważniejszy jest odpowiedni termin do sadzenia. Drzewka czy krzewy owocowe sadzimy w dwóch terminach:

- wiosną, od marca do maja

- jesienią , od września do początku grudnia

Oczywiście ostateczny termin zależy ściśle od warunków pogodowych. Dla przykładu wiadomo, że nie posadzimy w marcu roślin, jeżeli będzie leżał śnieg, a ziemia będzie skuta lodem. Podobnie może zdarzyć się już w listopadzie czy grudniu. Terminy te tyczą się także przesadzanie młodych drzewek i krzewów owocowych. Rośliny posadzone w tym czasie zdążą zregenerować swój system korzeniowy przed zimą. Dodatkowym plusem jest niezwykle bogata roślin kopanych z gruntu, która dostępna jest w tym czasie.

Możemy też zdecydować się na drzewka i krzewy owocowe uprawiane w doniczkach. Termin sadzenia tych roślin to cały sezon bez ryzyka nieprzyjęcia.

Sadzenie młodych drzewek owocowych

Przed nasadzeniem musimy przygotować glebę dla naszych roślin. Ziemię musimy głęboko przekopać i usunąć chwasty. Jeżeli nasza gleba jest uboga, możemy dodatkowo dołki przekopać z kompostem lub obornikiem. Obornik powinien być dobrze przekompostowany. Na dnie wykopanego dołka usypujemy kopczyk z żyznej ziemi lub ziemi z dodatkiem kompostu. Stanowisko dla roślin owocowych powinno być ciepłe i słoneczne.

Do wykopanego dołka wkładamy sadzonki drzew owocowych tak, aby korzenie sadzonej rośliny, swobodnie opadały w dół z usypanego kopczyka. Następnie nasz dołek częściowo wypełniamy ziemią. Kolejne warstwy udeptujemy, tak, aby finalnie ziemia była ubita, a drzewko się nie przewróci. Musimy pamiętać o tym, iż wokół pnia musimy uformować lekkie wgłębienie, taką misę, w której zatrzyma się woda po podlaniu.

Podobnie postępujemy podczas przesadzania młodych drzewek i krzewów owocowych. Staramy wykopać się jak największą bryłę korzeniową rośliny. Po czym umieszczamy ja w nowym miejscu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel