Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Forsycje sadzonki

31 produkty

Kiedy sadzić forsycje? Cięcie, rozmnażanie i hodowla. Co posadzić obok forsycji?

Forsycja (łac. Forsythia) to populany średniej wielkości krzew ogrodowy, który zdobi wiele polskich ogrodów i parków. Istnieje aż osiem różnych gatunków forsycji, jednak najczęściej spotkać można:

  • forsycję zwisłą, która osiąga 3 metry wysokości i ma charakterystyczne, wiszące, sięgające ziemi gałęzie kwitnące wiosną na żółto. 
  • forsycję pośrednią, która jest odrobinę niższa od zwisłej. To do tego gatunku zaliczana jest uwielbiana ze względu na intensywne kwitnięcie forsycja 'Maluch'. Nadaje się ona na żywopłoty
  • forsycję koreańską, rzadko osiągającą rozmiary większe niż 1,5 metra. Krzew ten kwitnie najwcześniej ze wszystkich gatunków forsycji, a wyróżnia go bursztynowy kolor kwiatów i odporność na bardzo niskie temperatury. 
Czytaj więcej

To, kiedy kwitnie forsycja, może odrobinę różnić się w zależności od gatunku i odmiany, jednak zdecydowanie są to krzewy najpiękniejsze wiosną. Nabierają one kolorów, kiedy dokoła panuje jeszcze zimowa szarość i są zwiastunami nadchodzących cieplejszych miesięcy. Kwiaty zazwyczaj pozostają widoczne do maja. Forsycja po przekwitnięciu nie jest już tak atrakcyjna wizualnie, jednak ma ciekawe, intensywnie zielone, ząbkowane listki, które gęsto pokrywają krzew o zgrabnym pokroju. 

Forsycja jest krzewem bezpiecznym dla osób, w których ogrodach bawią się dzieci i zwierzęta: nie jest toksyczna, w przeciwieństwie do wielu innych pięknie kwitnących roślin. Choruje bardzo rzadko i oprócz regularnego przycinania, nie wymaga od ogrodnika specjalnej uwagi. Forsycja polecana jest jako uzupełnienie skalniaków, urozmaicenie kolorystyczne jednolitych nasadzeń, czy też jako przesłonięcie niezbyt atrakcyjnych części ogrodu. Nie ma szczególnych wymagań glebowych, ale najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Dobrze znosi przesadzanie i w bardzo prosty sposób pozwala się rozmnażać.

Jak rozmnażać forsycje?

Ten piękny krzew zaliczany do roślin o ozdobnych kwiatach jest bardzo wdzięcznym elementem ogrodu. Bez wysiłku możesz samodzielnie pobrać z niego sadzonki ukorzenić je i posadzić. Rozmnażanie forsycji jest proste: wymaga pobrania lekko zdrewniałych sadzonek o długości ok. 15-20 cm. Najlepiej zrobić to późnym latem i od razu włożyć do donic z torfem. Na zimowe miesiące należy zapewnić doniczkom dostęp do promieni słonecznych i ciepło (np. obwijając donice folią). Na wiosnę sadzonki będą gotowe do wysadzenia na miejsce docelowe. 

Jak przycinać forsycje?

Przycinanie forsycji gwarantuje obfite kwitnienie w kolejnym roku. Aby gałęzie nie przesłaniały sobie nawzajem światła, warto dokonywać regularnego odmładzania krzewu i prześwietlania jego korony. Kiedy przycinać forsycje? Krzew najlepiej przycinać tuż po kwitnieniu, ale jeszcze nim pojawią się liście (koło kwietnia). Pędy można skrócić nawet o 1/3 długości. Krzew dobrze znosi cięcia i wiele wybacza nawet niedoświadczonym ogrodnikom. Do skracania pędów i prześwietlania korony należy używać ostrego, czystego sekatora. 

Żywopłot z forsycji - sadzonki do ogrodu i na ogrodzenie

Forsycja jako żywopłot sprawdza się doskonale: najlepiej w tym celu wybierać odmiany z gatunku forsycji pośredniej, ze szczególnym uwzględnieniem 'Malucha", 'Golden Times', 'Spring Glory'. Oczywiście szpaler z forsycji najbardziej ozdobny jest w okresie wiosennym, kiedy pokrywa się gęsto żółtymi kwiatkami. W lecie nadal dobrze się prezentuje, ponieważ krzew ten wyróżnia soczysta, intensywna zieleń. Dużym plusem forsycji jest to, że tworzy stosunkowo niski żywopłot, który nie rozrasta się nadmiernie w górę (jak ma to miejsce np. w przypadku grabu, który wymaga regularnego i mocnego cięcia, jakie nie zawsze jest wygodne dla ogrodnika).  Najlepiej na szpaler z forsycji nadają się odmiany karłowate, dobrze jest sadzić je w odstępach ok. 25 cm. Odmiany standardowej wielkości potrzebują odrobinę więcej przestrzeni, dlatego należy je sadzić w rozstawie 50 cm. Ziemia wokół forsycji zawsze powinna być wyściółkowana, przez co będzie utrzymywać wilgoć w glebie. Najlepiej w pobliżu żywopłotu z forsycji nie sadzić roślin okrywowych, ponieważ mogą zabierać jej wodę. 

Sadzonki na żywopłot z forsycji najlepiej jest pozyskiwać ze sprawdzonego, dobrej jakości źródła: w ten sposób mamy pewność, że są dobrze ukorzenione i zdrowe, dzięki czemu szybko osiągniemy efekt gęstego i pięknego szpaleru. 

Odmiany forsycji ze sprawdzonej szkółki Sadowniczy.pl

Sadzonki forsycji, jeśli są zdrowe i dobrze ukorzenione, dość szybko rosną i bardzo mocno się rozgałęziają. Z tego też względu sadząc forsycję powinniśmy mieć na uwadze jej sąsiedztwo: nawet niepozorna sadzonka niebawem może potrzebować dużo miejsca. Jeśli sadzimy większe odmiany forsycji jako solitery, zaplanujmy wokół niej ok. 1 metra przestrzeni: w ten sposób będzie mogła się rozrosnąć i w pełnej krasie prezentować piękno na wiosnę. Cena forsycji waha się od kilkunastu złotych za niewielką sadzonkę do kilkudziesięciu za mały krzaczek. Do najpopularniejszych odmian zalicza się 'Spectabilis', 'Golden Times', 'Spring Glory', 'Malucha', 'Goldrausch', 'Minigold', 'Karl Sax', 'Densiflora'. 

Dla osób ceniących ciekawostki ogrodnicze interesującą propozycją jest forsycja różowa (łac. Abeliophlum roseum), która w przeciwieństwie do najbardziej popularnych odmian tego krzewu pokrywa się bladoróżowymi, delikatnymi kwiatuszkami. Świetnie prezentuje się w ogrodach orientalnych, rustykalnych, naturalistycznych. Może być sadzona zarówno w grupach, jak i jako soliter. 

 

pixel